"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Helme: majanduse turgutamiseks võiks langetada kütuseaktsiise (1)
17. märts 2020
Albert Truuväärt

"Seda kaudu aitame süstida totaalselt kinni kiiluvasse majandusse juurde raha, et hoida käimas tarbimine ja tagada, et kriis ei hüppaks kohe kinnisvarasse ja pangandusse, kuna kümnetel tuhandetel inimestel pole enam võimalik maksta laene-liisinguid," toonitas rahandusminister Martin Helme. 

Helme tegi ettepaneku koroonaviiruse puhangu tõttu pärsitud majanduse turgutamiseks muu hulgas langetada kütuste aktsiise, vahendas BNS. Paketi kogukulu eelarves oleks ministri hinnangul 140 miljonit eurot. 

“Elektri, gaasi, diisli, bensiini aktsiisi langetus tooks kaasa olulise elanike ostujõu kasvu, turgutaks hädavajalikku tarbijakindlust ning annaks ettevõtetele mitme olulise sisendhinna võrra õhku juurde,” kirjutas Helme sotsiaalmeedias. Madalamad tarbimismaksude määrad kehtiksid ministri ettepanekul paar-kolm aastat. 

Minister rõhutas oma postituses, et praeguses erakorralises olukorras saab valitsus koos aktsiisilangetusega määrata kütusemüüjatele ka niiöelda “posti otsas” oleva hinna ülempiiri ehk sundida alanevat sisendkulu kohe kandma edasi tarbijale. 

Helme märkis, et kui aktsiisipaketile lisada juurde taastuvenergia tasu ajutine peatamine, oleks energiahinna langus väga tuntav. “Kõigi nende meetmete läbiv joon on suunata riigieelarve kaudu majandusse juurde raha, et kriis võimalikult leebelt ja laugelt üle elada.” 

Samuti avaldas Helme postituses toetust Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ettepanekule peatada pensioni teise sambasse tehtavad maksed. “See vabastaks umbes 400 miljoni eurose kulu eelarvest ja tõstaks kõigi inimeste reaalselt kätte saadavat palka.”

Hoiame käimas tarbimist

Ta lisas, et tema vaates on praeguses olukorras, kus fondidel on kohustus jätkata samba raha varadesse investeerimist, teise samba maksetega jätkamine ebamõistlik.

Teiste viiruse majanduslike mõjude leevendamise meetmete hulgas on Helme sõnul plaan käivitada ajutine toetus töötasu osaliseks kompenseerimiseks kõige raskemini pihta saanud sektorites. Ta lisas, et ajutine toetusskeem on töötukassale odavam kui koondamistelainele järgnevad väljamaksed.

“Lisaks ettevõtete aitamisele aitame seda kaudu süstida totaalselt kinni kiiluvasse majandusse juurde raha, et hoida käimas tarbimine ja tagada, et kriis ei hüppaks kohe kinnisvarasse ja pangandusse, kuna kümnetel tuhandetel inimestel pole enam võimalik maksta laene-liisinguid,” toonitas majandusminister. 

Samuti on Helme sõnul kavas asuda Kredexi kaudu andma ulatuslikke riiklikke käendusi ettevõtetele käibelaenu ja krediidi saamiseks. “Ühtlasi plaanime suurendada Kredexi erinevaid enda laenumeetmeid ning suurendada oluliselt nende laenuvõimet,” kirjutas Helme ja lisas, et teisipäeval kohtutakse ka maksuameti juhtidega, et panna paika reeglid, kuidas paindlikult ja pikema aja jooksul ajatada maksuvõlgasid ning vähendada selle pealt võetavaid intresse või teatud juhtudel neist sootuks loobuda.

Ta rõhutas, et tuleks kaaluda ka tööjõumaksude moratooriumit teatud kõige keerulisemates sektorites. Samuti pakkus ta välja, et lähiaastatel riiki tulevate suuremate töökohtade loojate jaoks võiks riik pakkuda veidi pikema kestvusega maksusoodustust.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kangelane.
17. märts 2020 10:59
Helme!Ole mees ja tee kõik selleks,et Eesti rahva tahet täita.Lõpeta kohe meie riigile ja loodusele ülikahjuliku RB ehitamine ja rahade loopimine igasugustele ebanoormaalsust propageerivatele ja mittevajalikele organisatsioonidele.Sellega kaotad küll liberite toetuse kuid tõused rahvus kangelaseks.