"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Ratas: kui praegu reegleid ei järgi, võib meid kõiki oodata järgmisel hetkel lauskarantiin (6)
26. märts 2020
Mats Õun

"Kutsun ülesse kaubanduskeskuseid ja erinevaid erasektori omanikke ja tegevjuhte - ei ole täna aeg allahindluste tegemiseks," ütles peaminister Jüri Ratas. "Seal kehtib ka kaks inimest koos ja kahe meetrine vahe reegel. Politsei kontrollib seda ja riik ka karistab, kui neid korraldusi ja tähelepanekuid ei järgita. Kui me praegu neid reegleid ei järgi, võib meid kõiki oodata järgmisel hetkel lauskarantiin. Reeglid on mõeldud selleks, et keegi meist ei haigestuks ega sureks."

 

Ratas rääkis tänasel valitsuse pressikonverentsil, et need kaupmehed, kes meelitavad allahindlustega rahvast oma poodidesse, käituvad vastutustundetult ning see toob kaasa ka karistuse. “Oleme arutanud seda ka siseministriga. Politsei kontrollib toimunut ja riik karistab, kui korraldusi ei järgita,” ütles Ratas. “Palun ka inimesi – täna pole see aeg, kui minna kauplustesse selliste kampaaniate peale. See on otsene oht viiruse levikuks.” Ta viitas Sportlandi kaubandusketile, kes kutsus suure allahindlusega rahvast oma poodi. 

Eile suri Eestis esimene koroonaviirusesse nakatunu. “Minu siiras kaastunne tema lähedastele ja perele. Kutsun kõiki Eesti inimesi võitlema koroonaviiruse vastu,” ütles Ratas. 

Täna hommikul teatati 134 uuest nakatumisjuhtumist. “Tegemist on kahe päeva andmetega ning need ei näita ühe päeva diagnoositute hüpet. Need testid koguti kahe päeva peale kokku,” täpsustas Ratas.

250 miljonit koondamiste vältimiseks

“2+2 reegel kehtib, sellest tuleb kinni pidada igal pool, ka nädalavahetusel, ka looduses ja matkaradadel, rääkimata siseruumidest. Neid korraldusi hakkab kontrollima politsei ning vajadusel rakendab ta ka jõudu,” ütles Ratas.

Ta rääkis, et ta mõistab kaubandusjuhte, kes siunavad eriolukorra tõttu kehtestatud reegleid. “Mida hoolsamini neid reegleid järgime, seda kiiremini me nendest üldse vabaneme,” lubas Ratas. 

Riik suunab Töötukassale 250 miljontit eurot esimeses etapis, et vältida inimeste koondamist. “Eesti Töötukassa saab vajalikud vahendid, et hüvitada sissetulek inimestele, kelle sissetulek on koroonaviiruse leviku tõttu osaliselt või täielikult vähenenud,” ütles ta. Lisaks suunab riik 1,6 miljonit eurot kirurgiliste maskide ostmiseks.

Helme: probleem on info jõudmine venkeelse elanikkonnani

Siseminister Mart Helme tõdes, et probleem on olnud kriisiinfo jõudmisega venekeelse elanikkonnani. Tema sõnul teeb politsei inimeste teavitamisel koostööd turvafirmadega ja kuigi mingeid repressioone plaanis pole, on selge, et reeglid on täitmiseks. 

Helme rääkis eile kehtestatud reeglist, mille sisu keelab üle kahe inimeste kogunemised. “Me ei kavatse retseptsioone rakendada, aga politsei koostöös turvameeskondadega teeb teavitustööd,” kinnitas Helme.

“Probleem on vene keelt kõnelevate inimestega, kes ei ela samas inforuumis ja kes ei ole teadlikud, et tegemist on ohtliku viirusega,” selgitas Helme. “Võimalik, et selles infoväljas, milles nemad viibivad, peetakse koroonaviirust ebaoluliseks, seega näeme, et riik peab astuma kiireid samme, et olukorra tõsisust selgitada – valitsuse otsused on täitmiseks, mitte lihtsalt naljanumber.”

Helme pani ajakirjandusele südamele, et mõne otsuse langetamine võtab rohkem aega, kui võibolla mõne ajakirjaniku lootus. “Eesti majanduse tapmine 100% on tehtav paari nädalaga, aga kas me tapame ka siis viiruse? See on teine küsimus ning seetõttu valitsus teeb otsuseid rahulikult,” selgitas Helme, miks valitsus võtab uusi otsuseid vastu pikalt kaaludes. “Istungid on äärmiselt pikad, sest mõttevahetus võtab aega – me ei saa puhtalt puusalt tulistada. Kõikidel asjadel on hinnalipik ning arvestama peab ka riigi võimekusega. Palun mõistke aeglaselt kiirustamist.”

Ida-Virumaal ja Tallinnas liiguvad hoolimata eriolukorrast ringi noorte kambad. “Nad ei huligaanitse, vaid rikuvad liikumispiiranguid,” selgitas Helme. Ta rääkis, et politsei kogub kokku vastavad videomaterjalid, millest tehakse analüüs, kui tõsine probleem on ning milline on riigi vajadus sekkuda. “Algul hoiatame, aga kes ei taha kuulda saada, siis riigil on õigus teha trahve ning vajadusel hakkame me seda tegema. Me ei kõhkle jõudu kasutada, kui inimene ikka neid ignoreerib.”

Reinsalu: üha rohkem inimesi vajab abi kodumaale naasmiseks

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul kasvab nende Eesti elanike arv, kes on küsinud riigilt abi kodumaale naasmiseks.

“Tänaseks on koroonaviirus tuvastatud 198 riigis üle maailma, uute juhtude arv kasvab keskmiselt 10-11%,” ütles Reinsalu. “Viimastel päevadel on välisriigis lõksus olevate abivajate arv kasvutrendis. Tänase seisuga on üle 8000 inimese meiega kontaktis olnud ning välisministeerium on saanud aidata üle 1800 inimese.”

Tema sõnul on praegu välisministeerium saanud infot 292 inimese kohta, kes vajavad abi kodumaale naasmisel. “Inimesed, kes on otsustanud kriisi ajaks jääda välisriiki, peavad arvestama sellega, et kriisi lõppu on raske ette ennustada,” tõdes Reinsalu, et mida aeg edasi, seda vähem on võimalusi liikumiseks ka riigisisesel tasandil. “Kui olete otsustanud, et soovite tagasi koju tulla, otsustage seda kohe.”

Ta lisas, et täna öösel vastu homset peatab Venemaa lennud, väljaarvatud valitsuse erikorralduse lennud ja Vene kodanike tagasitoomine koju.

“Olud muutuvad ja muutuvad üha keerukamaks, seetõttu palun võtke ühendust, kui vajate abi,” ütles Reinsalu. “Me oleme praegu ühel pool rindejoont – täidame 2+2 reeglit, järgmised nädalad on otsustavad. Mudelid näitavad, et viirus on kasvufaasis, seega püsime kodus ja ärme lähene teistele inimestele.”

Eriolukord on kõigi ühine võitlus

Ratas lükkas ümber mõtte, et kui riik sulgeb eriolukorras kaubanduskeskused, spaad ja kinod, vastutab ettevõtetele tekkinud kahjude eest riik. “See mõte, et eriolukorras tuleb ettevõtete sulgemise tõttu saata arve Riigikogusse, siis ei, kindlasti ei ole see õige lähenemine. Me teeme sulgemisi selleks, et viirus haavaks inimeste elu ja tervist võimalikult vähe.”

Kõik kauplused, kus on ka väiksemad poed ning kus sissepääs toimub ühiselt alalt ning mis ei ole toidupoed, apteegid või telekommunikatsioonid, tuleb sulgega. “Ehituspood, kellel on eraldi sissepääs, ei pea sulgema,” kinnitas Ratas. “Suured ehituspoed on avatud, aga kehtib väga konkreetne 2+2 reegel.” 

“Mida rangemalt reeglitest kinni peame, seda lühemat aega see jama kestab,” kinnitas Helme. “Kui väike ketipood tahab edasi kaubelda, peab ta jälgima hügieeninõudeid. Samas on lubatud – ei ole keelatud – tekitada ka nõukogudeaegne kauplemine, kus kaubeldakse läbi luugi. Pleksiklaasist on võimalik teha sein ning sinna tuleb teha auk,” rääkis Helme. “Inimeste oma leidlikus, et iseenaast ja oma kliente kaitsta, on alati tervitatud ja lubatud. Ülbe reeglitele vilistamine maksab varem või hiljem kätte.” 

Ükski riik pole kahetsenud piirangute seadmist

Täna on riik suutnud tõsta testimise võimekust üle 1000 testini päevas. “Meie võimekus on tõesti 1000 ja natuke peale testi ning sellega lähme kindlasti edasi,” kinnitas Ratas, et see on võimalik tänu erasektori ja riigi koostööle. 

Helme rääkis, et eriolukord on kestnud üheksa päeva. “Selle aja jooksul oleme langetanud palju olulisi raskeid ning keerukaid otsuseid ning neid seisab palju ka veel ees,” rääkis Helme. “See on kõigile uus, tundmatu ja segane olukord, kus kõik õpime elevanti tundma,” selgitas Helme. “Püüame langetada nii optimaalseid, kiireid ja vajalikke otsuseid, kui võimalik. Nii nagu kogu ühiskond, õpime ka meie selles elama.”

Reinsalu lisas, et Eesti eelis on see, et meid ei tabanud koroonaviirus esimesena. “Mitte ükski riik pole kahetsenud selle üle, et reageeris või langetas otsuseid ennatlikult,” lisas Reinsalu. 

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

PUUJALAGA KATK
30. märts 2020 22:03
JA NII NAD KÕIK ÄRA SUREVADKI
inff
26. märts 2020 20:17
https://www.err.ee/1069513/uus-korraldus-koroonaviirusesse-nakatunu-ei-tohi-kodust-lahkuda
veel üks
26. märts 2020 19:50
https://lemmikloom.delfi.ee/uudised/hiinlasi-ehmatas-jargmine-loomadelt-leviv-surmaviirus?id=89362143 Hantaviiruse juhtum Hiinas.
Nimetu...
26. märts 2020 15:01
Milleks on reeglid,kui keegi nendest kinni ei pea... Varsti istuvad kõikk karantiinis...
vaid rekonkista
26. märts 2020 14:48
Rekonkista elik kristliku Prantsusmaa taassünd ja maurid ning neegerrahvad tagasi oma koju. Kui mikronist makronist põle asja siis prantslanna peab rekonkista läbi viima. Prantslannad muide on ennegi hakkama saanud kui prantslastest pole asja saanud.
frank
26. märts 2020 14:33
https://www.eesti.ca/prantsusmaa-on-piirangute-rakendamisel-hadas-allumatute-migrandikogukondadega-uued-uudised/article55792 Prantsusmaa on täis võõrastest kultuuridest pärit migrante, kellele on allumatus võimudele üks põhimõtetest. Pariisi politsei on hädas koroonaviirusest tingitud karantiini tagamisega nn no-go piirkondades, kus elavad peamiselt immigrandid. Põhja-Pariisi Saint-Denis eeslinnas ignoreerivad elanikud karantiini, paljude arvates on lood koroonaviirusest ja pandeemiast valgete leiutis migrantide ahistamiseks. „Nad ei saa millestki aru,“ rääkis üks politseinik ajalehele Le Temps. „Paljud väidavad isegi, et viirus on väljamõeldud selleks, et valged saaksid neid tänavalt ära ajada.“