"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
VIDEO! Hea pargipink peab pätile vastu ja jätab istumisaluse kuivaks (0)
30. märts 2020
Albert Truuväärt

Õues olev pink ei tohi vihma ja päikese käes laguneda ega mustust koguda, see peab olema mugav ja ka vandaalitsemisele vastupidav. Et vältida nt Tammsaare pargipinkide tellimisel tehtud vigu, pani linn kokku juhendi, milline peab olema hea tänavamööbel.

 

Elupõline tallinlanna ning sagedane bussi- ja rongisõitja Pille Lõvend soovitab teha istepingid metalli asemel puidust. “Need ei tohi olla rauast! Metallist pingid on tavaliselt niisked ja külmad, nende peal on lausa ohtlik istuda,” rääkis Lõvend. “Ka ei peaks ootepaviljonide pingid olema väga pisikesed. Eriti ebamugavad on rongipeatuse katusealuseta metallist platvormipingid, heal juhul toetad sinna vaid koti. Need on nii halvasti disainitud, et kui sõidan Nõmmelt linna, on mul tavaliselt ajaleht kaasas, et see istumise alla panna.”

Mööblile kindel kord

Lõvend on ka seda meelt, et istepinke peab jätkuma piisava vahega tänavate ning teiste käidavate teede äärde. “Pingid peaksid paiknema teatud kindla vahemaa tagant, eriti arvestades meie vananevat elanikkonda,” ütles Lõvend. “Ka turistide hulgas on näha väga palju vanemaealisi.”

Sügisel valminud Tallinna linnamööbli valiku ja paigutuse juhendi järgi peaksid pingid paiknema mõnesaja meetri tagant puhkuseks sobilikus paigas. Rattateede ääres nt 300-400, pikkade käiguteede ääres 100-200 meetri tagant. Tõusuga tee aga vajaks istepinke iga 200-300 meetri tagant. Rattateedest peaksid puhkekohad asuma  veidi eemal soppides, et ratturitega ei tekiks ohtlikke olukordi.

Samuti ei pea istmed paiknema alati teega paralleelselt, vaid võiksid moodustada omaette ruume. Nii võiks pinke asetada ka seljaga tee poole, kui tänu sellele avaneb istujale ilus vaade. Prügikastid aga ei tohiks asuda pingil istujale ebameeldivalt lähedal.

“Juhend ühtlustab linnamööbli valikut, lihtsustab mööbli hankimist ning hooldamist ja annab võimaluse ühtse linnapildi kujundamiseks,” selgitas abilinnapea Kalle Klandorf. “Juhendis on määratletud linnamööbli värvitoonid, materjalile ja viimistlusele esitatavad nõuded ning hoolduseeskirjad.”

Kindla eelistuse annab linnamööbli juhend ka materjalidele. Meie muutlikus kliimas tuleks eelistada kvaliteetset ja vastupidavat lehist, termotöödeldud saart ja tamme. Liimpuitu tuleks õues vältida, kuna liitekohad kipuvad päikese ja niiskuse käes pragunema. Nii nagu on juhtunud Tammsaare pargi pinkidega, mis Klandorfi sõnul juba sel kevadel välja vahetatud saavad. “Mais on plaan probleeme tekitanud pingid välja vahetada,” ütles Klandorf. “Pargis vahetatakse välja kokku 130 pinki.”

“Tammsaare pargi pinkidega on omaette lugu, sest seal ostsustati minna erilahendusele, mitte kataloogipinkidele,” lisas kommunaalameti inseneriosakonna peaspetsialist Eva Tallo. “Taheti teha midagi enneolematut, aga ei arhitektidel, disaineritel ega pinkide valmistajatel polnud kogemusi, mida tähendab meie oludes pargipinkide tegemine. Ja kust nad neid kogemusi pididki saama, kui selliseid eritellimusi peaaegu ju pole! Õnnetult läks seegi, et vahe projekteerimise ja teostuse vahel venis väga pikaks. Praegu oldaks ka projekteerides ilmselt palju targemad. Nüüd aga käivad kohtus selle üle tulised vaidlused.”

Palju tegemist Lasnamäel ja Põhja-Tallinnas

Tammsaare parki paigutatavad uued pingid vastavad täielikult ka linna juhendile. “Mõned kasutatavamad pingid viime vana turu poole, neid saab seal veel kasutada küll,” rääkis Tallo. “Aga pargiosas Tammsaare kuju ümber vahetame kõik pingid välja.”

Metalli, kivi ja betooni soovitab linn juhendis kasutada ennekõike dekoratiivse materjalina. Puhkamiseks tuleks eelistada seljatoega pinke. Sama meelt on ka Lõvend: “Pink peab olema toekas, kindel ja inimsõbralik! Selga toetav puidust pink on sõbralik ja kena.”

Tallo sõnul sügisel koostatud pargipinkide uut juhendit praegu täidetakse. “Kõik väljavahetatavad pingid arvestavad selle juhendi soovitusi ja nõudeid,” selgitas ta. “Kõigi pargipinkide lausväljavahetamist ei toimu, töötame aastase eelarve piires. Küll aga vahetame välja kõik amortiseerunud pingid. Ka linnaosade kaupa on siin palju erinevusi. Kui üldiselt ei ole pilt väga hull, siis Lasnamäel on vajanud pärast pooleteise aasta tagust inventuuri väljavahetamist enam kui pooled pingid, Näiteks Pae pargis on seda juba tehtud ja kevadel minnaks asjaga edasi teistes kohtades. Palju tegemist on ka Põhja-Tallinnas ja Haaberstis.”

Pinkide jm linnamööbli paigaldamiseks on tänavuses linnaeelarves 500 000 eurot. Sealhulgas saab täiendava rannainventari Russalka ranna puhkeala, hinnanguliselt 150 000 euro eest.

Üks õige pargipink on tugev ja hästi puhastatav

Sylvia-Johanna Annus, tootedisainer

Pargipink peab olema mugav – oluline on seljatugi ja selle sobiv kalle, samuti materjal. Õige pargipink on hästi puhastatav ja hooldatav. Tähtis on ka, et vihm näiteks ribade vahelt kiirelt maha jookseks. Välipingil ei tohiks olla kohti ja uurdeid, kuhu kiputakse nt konisid toppima. Vandalismikindlus on samuti väga oluline. Välitingimustes on vastupidav kõrgel kuumusel töödeldud termopuit, kõrgkuumus aitab ära hoida ka hallituse teket. Värvima puitu ei peaks, sest nii kipub sisemine puidupind veelgi rohkem mädanema. 

Tammsaare pargi pingid on tootja aps

Tammsaare pargi projekteerinud arhitekt Ott Kadarik

Ma ei arva, et meie kliimas pole võimalik teha liimpuidust pinke. Näiteks Helsingis võib kohata palju liimpuidust pargipinke, mis peavad normaalselt vastu. See, et Tammsaare pargis asi nii õnnetult lõppes, oli ikkagi tootja aps. Sest materjali valik ega disain pole põhjustanud olukorda, et uued pingid kohe kõlbmatuks muutusid. Kuna praegu kohtuvaidlus käib, siis ma pikemalt sellel teemal ei peatuks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.