"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vältimatu hambaravi on inimestele jätkuvalt tagatud (0)
31. märts 2020
Albert Truuväärt/ Foto on illustreeriv

"Esmalt tasuks konsulteerida oma hambaarstiga ja uurida, kas ta osutab vältimatut abi ja kas see on tasuta. Kui hambaarst ei osuta vältimatut abi, siis tuleks abi saamiseks pöörduda haigekassa lehel toodud lähima valvekliiniku poole," selgitas haigekassa esmatasandi teenuste juht Külli Friedemann.

Praeguses eriolukorras ja seoses leviva koroonaviirusega on Terviseameti korraldusel lõpetatud plaanilise hambaravi osutamine, kuid ägeda hambahaiguse korral on vältimatu ravi inimestele siiski tagatud, vahendas BNS Eesti Haigekassat.

“Kordame üle, et vältimatut abi võivad osutada kõik hambaravikliinikud, kes on võimelised osutama esmaabiteenust. Selleks ei pea tingimata olema haigekassaga lepingut. Tähtis on see, et kliinik kasutab ette nähtud kaitsevahendeid ja järgib rangelt eriolukorra ohutusjuhiseid. Esmalt tasuks konsulteerida oma hambaarstiga ja uurida, kas ta osutab vältimatut abi ja kas see on tasuta. Kui hambaarst ei osuta vältimatut abi, siis tuleks abi saamiseks pöörduda haigekassa lehel toodud lähima valvekliiniku poole,” selgitas Friedemann.

Tagamaks vältimatu abi üle Eesti igas maakonnas on Eesti Haigekassa koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga kokku leppinud kindlad valvekliinikud, kes peavad osutama tasuta vältimatut abi iga päev. “Nimekirjas on haigekassa lepingupartnerid, kes peavad tagama vältimatu abi kõigile ja saavad selle eest ka valmisolekutasu. Lepingupartnerite poolt osutatud vältimatu hambaravi eest tasub haigekassa. Patsiendilt võib teenuseosutaja küsida vaid kuni viis eurot visiiditasu,” kinnitas Friedemann.

Kõigil on õigus saada vältimatut hambaravi, sõltumata sellest, kas neil on ravikindlustus või mitte. “Vältimatut hambaravi osutatakse juhul, kui abi ravi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse. Seda, kas tegemist on vältimatu abiga, otsustab hambaarst,” selgitas Friedemann.

Vältimatut hambaravi osutatakse eriolukorra järgnevate haigusseisundite korral:

* Laste suutervisega seotud esmaabi
* Hammaste traumad
* Nähtav turse ja tugev valu näo-lõualuude piirkonnas
* Tugev valu alaõualiigese piirkonnas, suuavamistakistus
* Tugev hambavalu, mis ei leevene valuvaigisti võtmisel
* Tarkusehamba raskendatud suhulõikumisest tingitud äge põletik
* Verejooks suuõõne haavast
* Ägedad süljenäärmete haigused
* Ägedad igemehaigused
* Hamba eemaldamise järgne põletik
* Kohest sekkumist vajavad lõpetamata ekstraktsioonid

Vältimatut hambaravi osutatakse raviasutustes Terviseameti poolt kooskõlastatud rangete kaitsemeetmete kasutusel. Haigusseisundi raskusastme määramiseks triažeeritakse ehk jagatakse rühmadesse ravi kiireloomulisuse alusel. Teenust osutab arst kaitseülikonnas kasutades isikukaitsevahenditena FFP2 või FFP3 respiraatorit, kaitseprille ja visiiri. Iga teenuse osutamise järgselt desinfitseeritakse kabinetti 20 minuti jooksul.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.