"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Popov: kui me ei järgi hügieeninõudeid, pole ainult maski kandmisest kasu (5)
08. aprill 2020
Mats Õun

"Kirurgiline mask kaitseb eelkõige teisi inimesi ja seda tuleb kanda haigestunud isikul, et viirust mitte edasi levitada. Mingil määral kaitseb mask ka siis, kui terve inimene kannab maski ja haige inimene asub temast kaugel," selgitas terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht Arkadi Popov maski kandmise kasutegurit.

 

Kuna maskide küsimus on tekitanud inimestes palju segadust, selgitas Popov veel kord üle kirurgilise maski kandmise põhitõed.

“Kui inimene on haige või kardab, et ta on haigestunud, kuna koroona puhul esineb ka haiguse asümptomaatiline kulg, siis selles kontekstis kaitseb mask meid kõiki,” ütles Popov.

“Olulised on 2 + 2 reegel ja õige hügieen – mask on väga oluline täiendav meede,” lisas ta, et igal vahendil on oma otstarve ja loogika, millest tuleb lähtuda.

“Oluline on see, kuidas maski kanda, sest kandmise viisist sõltub ka efektiivsus, kui me ei järgi hügieeninõudeid, siis pole ainult maski kandmisest mitte mingit kasu,” rõhutas ta.

Popov: koroonaviiruse testimise strateegia muutub liberaalsemaks

Popov ütles, et alates tänasest muudetakse korda koroonaviiruse testimise strateegias: “See muutub liberaalsemaks – see tähendab seda, et perearstid saavad suunata testimisele kõiki neid inimesi, kellel on COVID-19 viirusesse nakatumise sümptomid – palavik, köha, nõrkus jm.”

“Testimisel ei ole enam piiranguid vanuse ega riskifaktorite osas – me hindasime olukorda Eestis ja leidsime, et see haiguse levik on ebaühtlane,” selgitas ta, et uue strateegiaga loodetakse sihipäraselt otsida ka asümptomaatiliste viiruskandjate kontaktseid isikuid.

“Igal juhul kõik inimesed, kes on suunatud testimisele, saavad konkreetsed suunised,” ütles Popov.

Popov informeeris ka, et tänase seisuga on kogu Eestis haigestunud 102 tervishoiutöötajat, aga Saaremaal on tänu vabatahtlikele suutlikkus ära katta kõik töövahetused.

Popov lisas ka, et laustestimise käigus avastatud nakatunute arv on madal. “See on väga positiivne asjaolu – sealt tuleb oluline info, millega me peame tegelema epidemioloogiliselt,” ütles ta.

Kiik: piirangutest kinnipidamine on endiselt väga oluline

Sotsiaalminister Tanel Kiiki rõhutas, et endiselt on oluline, et kõik inimesed peaksid maksimaalselt kinni kehtestatud piirangutest: “COVID-19 on petlik haigus, samuti levib väga palju muid haigusi, seega üksteise hoidmine ja piirangutest kinnipidamine on väga oluline.”

“Soovitan seda silmas pidada ka apteeki kaitsemaski soetama minnes – tahtes ennast ja oma lähedasi kaitsta, võime neid hoopis ohustada ja nakkuse koju tuua,” rõhutas ta, et apteeki rahvahulka tunglema minna ei tohiks.

Kiik pani inimestele ka südamele, et kuigi ohvriabi telefonile on isegi vähem helistatud kui tavaliselt, on oluline märgata võimalikke lähisuhtevägivalla abivajajaid: “Ma väga loodan, et me ei näe kriisi ajal vägivaldsete suhete kasvu ja naabri mure märkamisel tuleb olla proaktiivne.”

Seoses nakatumistega hooldekodudes ütles Kiik, et hooldekodudes, kus nakatunuid on rohkem, tehakse kõikidele inimestele ka kordustestid.

Eesti hooldekodudes on kokku üle 15 000 inimese, keda tuleb väga hoolikalt jälgida, ütles Kiik.

“Üldpilt on murettekitav, me oleme andnud väga palju juhiseid ja soovitusi, aga kuna alati pole õnnestunud neist kinni pidada, siis seetõttu on need haigusjuhtumid seal levinud,” selgitas ta.

“Meie eesmärk on tuvastada võimalikult vara nakatunud ja isoleerida nad eri sektsioonidesse,” ütles ta.

Solman: ülestõusmispühad tulevad sel aastal teisiti – veebis

Rahvastikuminister Riina Solman ütles, et lihavõttepühad tulevad sel aastal teistmoodi, läbi veebi. “Ohus ei ole mitte usk, vaid usklikud,” rõhutas ta, lisades, et usukombeid järgivad ka mitteusklikud inimesed.

“Kõik avalikud usuüritused, teenistused, ristikäigud ja missad tuleb ära jätta, et üksteist hoida,” sõnas ta.

Solman ütles, et ülestõusmispühade jumalteenistust kannab üle nii ETV kui ka ETV+.

Õigel kandmisel säästab mask kandja ja teiste tervist

Solman lisas, et tema julgustab inimesi kandma maske. “Õigel kandmisel võime säästa iseenda ja teiste tervist, sest meie hulgas on ka palju asümptomaatilisi inimesi – kui me maski kanname, siis tuleb endiselt rangelt järgida ka 2 + 2 reeglit ning hügieeninõudeid,” rõhutas ka tema.

Ta lisas, et leheküljel Kriis.ee on olemas ka ise maski tegemise õpetus ja kuigi see ei ole võrreldav meditsiinilise maskiga, aitab see kaasa nakkuse leviku tõkestamisel.

“Püsige kodus ja püsige terved, vastutustundlikult käitudes seljatame koroonaviiruse,” kordas ta.

Laane: haigekassa hakkab välja maksma ka esimese kolme haiguspäeva hüvitisi

Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ütles, et Vabariigi Valitsuse korraldusel saab Eesti Haigekassa hakata välja maksma ka hüvitisi esimese kolme haiguspäeva eest alates 13. märtsi haiguslehtedest.

Digilugu.ee lehel on nupp, mille kaudu saab haigestumisest teada anda.

“Kui inimesel on kirjas plaanilise arsti aeg, siis tervishoiuteenuse töötaja kontakteerub teiega ise, öeldes, kas tehakse kaugvastuvõtt vm,” selgitas ta.

Loe täpsemalt https://www.haigekassa.ee/.

Laane tuletas ka meelde, et vältimatu hambaravi on endiselt tagatud. “Esimese asjana palun helistada oma hambaarstile – kui tema osutab seda ravi, siis tuleb minna sinna,” ütles ta.

Valvekliinikud leiad SIIT.

Murede korral saab helistada perearsti nõuandeliinile 1220, ka nädalavahetusel. Sealt suunatakse abivajaja perearsti valvekeskusesse.

Eriolukorras saavad abi ka ravikindlustuseta inimesed.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
11. apr. 2020 20:56
https://www.inopressa.ru/article/10apr2020/wsj/citocynes.html Ühest põhjusest, miks viirus põhjustab surma.
itaalia teema
10. apr. 2020 11:19
https://www.vesti.ru/m/doc.html?id=3253340 Tervislikust seisundist lähtuvad põhjused, mis vähendavad nakatumist.
tehnik
9. apr. 2020 20:08
https://www.harjuelu.ee/robot-soovitab-parim-haigustekaitse-on-katepesu/ Kätepesumasin, mis valmistatud Eestis.
nõukogude ajal
9. apr. 2020 17:08
https://lenta.ru/articles/2020/04/02/sanprosvet/
ajalugu
9. apr. 2020 15:16
https://sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/katepesemise-eellugu/ https://sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/katepesemise-eellugu-ii/