"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO: Täpsustatud Tallinna heakorraeeskiri määrab muuhulgas lehepuhuri kasutamise (1)
08. aprill 2020
Ilja Matusihis

"Nii lubame lehepuhurit kasutada lehtede kokkukogumiseks, küll aga keelame seda kasutada teisel otstarbel, millega kaasneb tolmu õhku paiskamine," ütles abilinnapea Kalle Klandorf. "Samuti näeb eelnõu ette kinnistu omaniku kohustuse tagada haljastuse korrashoid ja vältida kinnistu võsastumist."

Klandorfi sõnul soovitakse nii vähendada tervistkahjustava tolmu kontsentratsiooni õhus. “Lehepuhur on mõeldud siiski lehtede kokku kogumiseks, kuid paraku kasutatakse üha enam lehepuhureid ka tänavatolmu koristamise eesmärgil,” ütles ta. “Ent lehepuhuriga tänavatolmu puhastamne ei eemalda tolmu linnaruumist, kuna pärast õhku paiskumist langeb see uuesti maha. Küll aga suurendab tolmu õhku paiskamine õhusaastet, millel on kahjulik mõju nii linnaelanike tervisele kui keskkonnale.” 

Tallinna Linnavalitsus esitas linnavolikogule heakorraeeskirja, millega määratakse linna puhtuse ja heakorra tagamiseks vajalikud heakorranõuded. Võrreldes kehtiva heakorraeeskirjaga täpsustatakse linna ametiasutuste kohustusi ja heakorranõudeid, kuid suur osa muudatusi on seotud keskkonnakaitsega.

Erinevalt kehtivast heakorraeeskirjast, mis kohustab kinnistu omanikku hoidma muru ja rohu 15 cm kõrguse, näeb eelnõu keskkonnakaitselisest aspektist lähtudes ette kinnistu omaniku kohustuse tagada haljastuse korrashoid ja vältida kinnistu võsastumist. Kinnistu omaniku kohustus on hooldada avalikus kohas vaadeldavat, kinnistule rajatud haljastust selliselt, et taimedele on tagatud vajalikud kasvutingimused. Haljastuse hooldamise kohustus on ka müügikoha omanikul. Keskkonnakaitse huvides on keelatud kasutada umbrohutõrjeks pestitsiide.

Uue korra kohaselt antakse Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametile õigus sõlmida Tallinna linna kinnistu omanikega lepinguid puhastusala (kõnnitee, mis asub teega külgneva kinnistu ja sõidutee vahel) heakorratööde tegemiseks ning määratakse kindlaks nende tööde maksumus.

“Linn on valmis pakkuma kinnistuomanikele kõnniteede heakorratööde teenust,” nentis Klandorf. “Teave teenuse osutamise tingimuste kohta avaldame linna veebilehel. Kuid ühe ruutmeetri hooldatava maapinna heakorratööde maksumus vastab sellele, mille Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet tasub hankelepingu alusel samas piirkonnas asuvate teede hooldus- ja puhastustööde eest ühe ruutmeetri hooldatava maapinna kohta.”

Võrreldes kehtiva heakorraeeskirjaga ei reguleerita eelnõus korterelamutes elavate inimeste tegevust (nt pesu kuivatamist, riiete kloppimist ja rõdu kasutamist), sest korteriomanike omavahelisi suhteid reguleerib korteriomandi- ja korteriühistuseadus.

Avalikult kasutataval linnamaal paiknevate objektide korrashoiu ja hoolduse eest vastutab nende omanik, kes peab tagama ka nende ümbruse heakorra kuue meetri raadiuses. Lisaks on heakorratöid takistava mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja kohustatud tegema heakorratöid (sh lume ja jää koristus) mootorsõiduki ümbruses ühe meetri raadiuses.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Peep Tobreluts
16. apr. 2020 04:00
"Keskkonnakaitse huvides on keelatud kasutada umbrohutõrjeks pestitsiide. " Kas tõesti!?! Pestitsiid on putukamürk. Taimede mürgitamiseks on herbitsiid.