"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
STATISTIKA: Inimeste liikumisaktiivsus on kriisiperioodil kahenenud 55-70% (1)
14. aprill 2020
Ilja Matusihis

Kõige enam ehk ligemale 75% on kahanenud inimeste liikumine Tallinna ja Rae valla vahel. "Sarnane pilt avaneb inimeste liikumise kohta ka Tartu ja Pärnu suunal, seega on näha, et valitsuse poolt rakendatud meetmed on märkimisväärselt muutnud meie liikumisharjumusi," sõnas Telia Eesti kliendi- ja ärianalüüsi osakonna juht Erki Pogoretski. 

Kehtiv eriolukord on oluliselt muutnud seda kui aktiivne on inimeste igapäevane liikumine Eesti-siseselt ehk erinevate linnade ja omavalitsuste vahel. Eriti hästi joonistub see välja suuremate tõmbekeskuste nagu Tallinna, Tartu ja Pärnu puhul, näitab Telia anonüümsete liikuvusandmete analüüs. 

Pogoretski selgitas, et kui võrrelda anonüümsete andmete alusel loodud statistilisi liikumismustreid 5-nädalase vahega (kaks reedet ehk 10. aprill ja 6. märts), on kõige enam ehk ligemale 75% kahanenud inimeste liikumine Tallinna ja Rae valla vahel. 

“Sarnane pilt avaneb inimeste liikumise kohta ka näiteks Tartu ja Pärnu suunal, kus liikumisaktiivsus on kriisiperioodil kahanenud 55-70%. Seega on näha, et valitsuse poolt rakendatud meetmed on märkimisväärselt muutnud meie igapäevaseid liikumisharjumusi,” sõnas Pogoretski. 

Liikuvusanalüüsi tegemiseks on kasutatud Telia Crowd Insights platvormi, mis võimaldab analüüsida mobiilivõrgu anonüümsete koondandmete põhjal üldisi grupeeritud liikumismustreid, samuti liikumisharjumuste muutust. 

Ühegi konkreetse inimese asukoht ega liikumismustrid pole seejuures nähtavad ega ka tuvastatavad, kuna kasutatud on üksnes anonüümitud ja grupeeritud koondandmeid ning tagatud on lahenduse vastavus isikuandmete kaitset käsitlevates seadustes toodud nõuetele. 

Telia Crowd Insight platvorm on kasutusel ka kõikides Skandinaaviamaades (ehk Soomes, Rootsis, Norras kui Taanis), kus Telia Company samuti tegutseb. 

Telia teeb eriolukorra raames head koostööd Eesti valitsuse ja Statistikaametiga, edastades viimasele anonüümsete agregeeritud liikumisandmete põhjal tehtud analüüse.

Kõige vähem liiguti Elisa andmetel Hiiumaal

Elisa liikuvusandmete põhjal selgub, et sõltumata eriolukorrast tõid möödunud nädala tööpäevade ilusad ilmad varasemast rohkem inimesi kodudest välja. Kõige vähem liiguti Elisa andmetel endiselt Hiiumaal.

Käesoleval nädalal täitus eriolukorra kehtestamisest kuu ja lõpu aja osas puudub endiselt selgus. Möödunud nädalal pööras ilm tööpäevadel kevadiselt soojaks ja sellest tulenevalt liikus Elisa analüüsi andmetel ringi ka varasemast rohkem inimesi.

“Kui aprilli teisel nädalal püsis tööpäeviti enamus ajast kodus üle 70 protsendi inimestest, siis möödunud nädalal langes see arv mitme protsendi võrra. Pühade ja nädala lõpu saabudes oldi jällegi rohkem tubased,” sõnas Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann. Kokku püsis möödunud nädalal pigem kodudes 73 protsenti inimestest, mida on protsendi võrra vähem varasemast.

Värskete andmete järgi püsivad täna kõige enam kodus jätkuvalt Hiiu maakonna inimesed, kuid võrreldes eelmiste andmetega püsis möödunud nädalal kodus kaks protsenti vähem hiidlasi. Kõige vähem ehk 67 protsenti püsisid kodudes Võrumaa inimesed.

Enim püsitakse kodus:

  • Hiiu maakonnas – 80% (82%)
  • Järva maakonnas – 78% (79%)
  • Saare maakonnas – 78% (79%)
  • Ida-Viru maakonnas – 77% (76%)
  • Valga maakonnas – 74% (74%)

Protsent näitab inimeste hulka, kes on kodus rohkem kui 70% ajast. Sulgudes on üle-eelmise nädala koondandmed.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

expert
14. apr. 2020 14:10
https://lounaeestlane.ee/video-meelis-lao-kutsub-ules-rohkem-valjas-kaima/ Turvateenuse ekspert Meelis Lao on pannud sotsiaalmeediasse üles video, milles räägib, et arstid ei tea koroonaviirusest midagi ning terve olemiseks peab rohkem väljas käima.