"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
VIDEO! Töötukassa: eriolukorras rakendatud töötasu hüvitise meede avaldab juba positiivset mõju (0)
20. aprill 2020
Mats Õun

"Töötasu hüvitis on välja makstud 29 778 töötjale – rahalises väärtuses tähendab see kogukulu ligi 24 miljonit," ütles Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel. "Eelmisel kuul esitas deklaratsioonid 4000 ettevõtjat vähem kui muidu," ütles Maksu- ja Tolliameti peadirektor Valdur Laid.

Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel andis ülevaate statistikast: “Töötutena on Eestis praegu arvel 46 638 inimest ning registreeritud töötuse määr on 7,2% – nädalaga kasvas see 4% ja kuuga 22%. Möödunud nädalal registreeriti 2247 uut töötut – võrdluseks: möödunud aastal registreeriti nädalaga 1200 töötajat.”

 

Paavel ütles, et kollektiivsete koondamiste arv ei ole kasvanud. “Märtsis lisandus viis kollektiivset koondamist,” sõnas ta. “Tundub, et eriolukorras rakendatud töötasu hüvitise meede on oma mõju avaldanud.” 

Alates 13. märtsist on lisandunud üle 13 000 töötu, tööle on saanud umbes 4000 inimest. Registreeritud töötute arv on kasvanud 9925 inimesele. “Kõige enam on töötuid lisandunud kaubanduse ja klienditeeninduse valdkonnas, seejärel ehitus-, toitlustus- ja majutusvaldkonnast. Kõige suurem töötuse määr on Ida-Virumaal ja kõige väiksem Hiiumaal, aga töötus on kasvanud kõigis maakondades,” ütles Paavel.

Nädala jooksul esitas avalduse töötasu hüvitamiseks 1427 asutust ligi 5105 inimesele, ütles Paavel. Kokku soovitakse saada hüvitist Eestis ligi 30 739 inimesele ja hüvitis on välja on makstud 29 778 töötjale. “Rahalises väärtuses tähendab see kogukulu ligi 24 miljonit,” ütles ta.

Paavel ütles, et maksuamet on jätnud rahuldamata on 38 taotlust – see moodustab umbes 1% kõikidest taotlustest. “Jätame taotlused läbi vaatamata, kui tööandja ei saada meile lisadokumente või võtab taotluse tagasi,” selgitas ta.

Laid: julgustame ettevõtjaid täitma oma kohustusi

Maksu- ja Tolliameti peadirektor Valdur Laid selgitas, et maksud laekuvad 10. ja 20. kuupäeval. Laid kutsus ettevõtjaid üles esitama deklaratsioone ka siis, kui on raskusi.

See on oluline kolmel põhjusel: esiteks saab siis majandusest parema pildi, teiseks saavad ettevõtjad toetusi taotleda ja kolmandaks maksuamet kontrolli läbi viia, sest paraku on esile kerkinud ka pettusega tegelevaid ettevõtjaid. “Püütakse käivet või töölepinguid hüvituse nõuetele vastavaks seada,” selgitas Laid.

“Eelmisel kuul esitas deklaratsioonid 4000 ettevõtjat vähem kui muidu,” ütles Laid. “Riigi ees on tekkinud märtsis kohustus deklaratsioonide alusel 460 miljonit, tasumata on ligikaudu 65 miljonit. Võlgnevusi on tekkinud kõige rohkem töötavas töötluses, hulgi- ja jaekaubanduses ning infos ja sides (meedias). Sektorite lõikes on kõige rohkem võlgnevust majutuses ja toitlustuses, suur tasumata maksude osakaal on ka haldus- ja abitegevuses.”

Laidi sõnul on kõige kõrgem tasumata maksude osakaal on Saaremaal.

“Kuna riik on maksuvõlgnevuste osas omalt poolt vastu tulnud, julgustame ettevõtjaid täitma oma kohustusi, et jõuda paindlikele kokkuleppele,” ütles Laid.

Vaiknemets: tähelepanu peab pöörama trepikodade puhastamisele

Terviseameti kriisistaabi juht Ragnar Vaiknemets ütles, et laborid puhkasid nädalavahetusel ja testimisi oli vähem. Näha on väikest langustrendi, aga praeguseks on Harjumaa positiivsete testidega esimeseks tõusnud.

Vaiknemets ütles, et terviseameti eesmärk on hetkel muu hulgas plaanilise ravi taastamine. “Me peame endiselt pingutama ja reegleid järgima, muidu on meie pingutused sisuliselt maha visatud,” ütles ta.

Vaiknemets palus eriti korteriühistutel pöörata tähelepanu liftide, trepikodade jmt puhastamisele.

“Kutsun üles inimesi, kellel on võimalus, liikuda trepist, mitte liftiga,” sõnas ta.

“Võimalusel palume paigaldada sissekäikude ja liftide juurde kätepuhastuse vahendid,” ütles Vaiknemets.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.