"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Aab: kinnistes avalikes ruumides peab maski kandmine olema kohustuslik (1)
23. aprill 2020
Mats Õun

"Maski kandmise kohustus on eriti aktuaalne perioodil, kui hakatakse COVID-19 eriolukorra meetmeid leevendama. Mitmed riigid kohustavad piirangute leevendamisel kandma avalikes ruumides näomaski või –katet. Kusjuures lubatud on nii kirurgilised maskid, muud näomaskid kui ka isetehtud maskid," ütles riigihalduse minister Jaak Aab.

Riigihalduse minister Jaak Aab tegi valitsusele ettepaneku kehtestada eriolukorra lõpuni nõue, et avalikes kinnistes ruumides tuleb kanda näomaski, vahendas BNS. 

Valitsus kaalub avada järk-järgult muuseumid, kaubanduskeskused, teatud osas koolid ja teised asutused. Seda üksnes 2+2 liikumispiirangut ja teisi nakkuse leviku tõkestamise tingimusi järgides.

“Maski kandmise kohustus on eriti aktuaalne perioodil, kui hakatakse COVID-19 eriolukorra meetmeid leevendama. Mitmed riigid kohustavad piirangute leevendamisel kandma avalikes ruumides näomaski või –katet. Kusjuures lubatud on nii kirurgilised maskid, muud näomaskid kui ka isetehtud maskid,” ütles Aab.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et valitsus arutab Aabi ettepanekut juba täna või hiljemalt homme. Tema sõnul võiks maskikandmise kohustus puudutada ka kaubanduskeskuste külastajaid juhul, kui kaubanduseskused lubatakse taas avada. Maskide hankimine võiks valitsusjuhi sõnul olla iga inimese enda vastutusel. 

Aab sõnas, et selline nõue ja praktika väljendavad kindlasti ühiskonna solidaarset pingutust viiruse leviku tõkestamisel. Eelkõige kaitseb see teisi inimesi, aga päris suurel määral ka maskikandjat ennast. “Minu hinnangul on maski kandmine igapäevaselt võimalik. Kohalikel omavalitsustel, haiglatel, hoolekande- ja riigiasutustel on tänaseks vähemalt ühe kuu varu isikukaitsevahendeid. Kauplustes ja apteekides on erinevad maskid vabalt kättesaadavad ning kuna pakkumine lähinädalatel kasvab, siis loodetavasti langevad ka maskide hinnad,” lisas Aab.  

Tema sõnul tuleks eelistada kirurgilist kaitsemaski, kuid on olemas ka teisi variante. “Kui hoitakse piisavalt vahemaad avalikes kohtades, sobivad ka teised näokatted.”

Islandi näitel selgus, et 60 protsenti inimesi põevad koroonaviirust ilma sümptomiteta. “Seepärast võime me kõik olla potentsiaalsed viirusekandjad. Ohtu viirust levitada vähendavad sotsiaalse distantseerumise nõuded, aga ka maskide kandmine,” ütles Aab. “Loodan, et ka pärast koroonaviiruse kadumist peame normiks viiruste perioodil kaitsemaskide kandmist.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

teeb remonti
23. apr. 2020 09:10
Otse loomulikult on remonti tehes mõtekas kasutada vajadusel tolmumaski kuid viiruse vastu tolmumask ei aita. Seega ehituspoest tolmumask ja apteegist kirurgiline mask mida keerulist. Loomulikult tuleb teha vahet tolmumaski ja kirurgilise maski vahel.