"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FI: Laenuandjad pakuvad maksepuhkuste andmisel erinevaid tingimusi (0)
23. aprill 2020
Scanpix

"Selleks et tarbijad saaksid ühetaoliselt läbipaistvalt koheldud, võiks pankadel olla klientidele maksete edasilükkamiseks samased tingimused," ütles FI juhatuse esimees Kilvar Kessler.

Finantsinspektsiooni (FI) teatel on laenu- ja liisinguandjad pakkunud klientidele erinevaid tingimusi maksepuhkuste andmisel, vahendas BNS. 

FI küsitlusest selgus, et kõik pangad, liisinguandjaid ja enamik krediidiandjaid on pakkunud koroonaviiruse leviku tõttu raskustesse sattunud klientidele võimalusi maksetingimusi muuta. Samas seadsid päringule vastanud neli panka, sealhulgas filiaalid, ja neli liisinguettevõtet leevendavad abinõud millegi muuga sõltuvusse. 
 
“Koroonaviiruse leviku tõttu võib inimestel ja ettevõtetel tekkida raskuseid laenumaksete tasumisel, mis mõjutavad finantssektorit. Selleks et tarbijad saaksid ühetaoliselt läbipaistvalt koheldud, võiks pankadel olla klientidele maksete edasilükkamiseks samased tingimused,” ütles Kessler.

Kessler lisas, et FI kehtestas laenulepingute täitmise edasilükkamise ehk maksemoratooriumite käsitlemiseks pankadele selged tingimused. “Samas võivad ka teised professionaalsed laenuandjad finantsinspektsiooni 20. aprillil välja antud suunise alusel oma klientidele ühetaolisi tingimusi luua, kui seda vajalikuks peavad,” lisas FI juht.
 
Finantsinspektsioon küsitles enne seda kokku 81 laenu- ja liisinguandjat, eesmärgiga kaardistada olukorda turul ja juhtida tähelepanu paindlikkusele raskustes klientidega suhtlemisel. Inspektsioon soovis rõhutada päringuga, et professionaalsed laenuandjad ei kasutaks ära lühiajaliselt raskustesse sattunud kliente, vaid oleksid mõistlikud ja paindlikud, väldiksid  ebamõistlikke tasusid, tingimusi ja intressitõuse laenulepingute, restruktureerimise ning rikkumise käsitlemisel.
 
Kui üldiselt saab järeldada laenupikenduste taotluste distsiplineeritud käsitlemist, siis esines ka erisusi laenuandjate lõikes. Mõni küsitlusele vastanud laenuandja oli sätestanud nõude selle kohta, kui palju peab olema möödunud aega maksetega raskustesse jäädud lepingu sõlmimisest.

Maksepuhkuse eest küsiti harva lisatasu

Mõnel juhul nõuti ka dokumente, mis kinnitasid või tõendasid makseraskuse tekkimise põhjuseid. Üks pank tõi välja, et nad uuendavad kliendi laenulepingus olevaid kohalduvaid üldtingimusi, mida kasutatakse ka uute klientide puhul alates 2018. aasta novembrist. Tarbijatele kehtivate tingimuste muutmise rakendamisel ja/või olemasolevate laenude refinantseerimise korral hindas osa laenuandjaid täiendavalt tarbijate krediidivõimelisust.
 
Maksepuhkuse vormistamise eest küsis lisatasu 47 krediidiandjast viis. Pankadest võttis tasu üheksast kaks ettevõtet ja pankade filiaalidest ei võtnud tasu keegi. Liisinguettevõtetest võttis tasu üheteistkümnest neli. Laenu-  ja liisinguandjad, kes lepingu muutmise lisatasu maksmise nõudest loobunud ei olnud, rakendasid hinnakirjajärgsele tasule soodustusi.
 
Laenuandjad andsid klientidele peamiselt maksepuhkust sõltuvalt ettevõttest ja laenutüübist üks kuni kaksteist kuud. Mõnel juhul anti täielikku maksepuhkust, osamaksete suuruse vähendamist, lepingu tähtaja pikendamist ja laenukohustuste refinantseerimist

Eeltingimusteks oli sõltuvalt laenuandjast avalduse esitamise nõue, aga ka eriolukorraeelselt probleemsete olukordade või makseraskuste faktiline puudumine. Mõned laenuandjad nõuavad detailsemaid tingimusi, alates töökaotuse alguse kuupäevast, leibkonna liikme tasustamata puhkusele suunamisest kuni sissetuleku vähenemise protsendi määratlemiseni.
 
Finantsinspektsioon avaldas 26. märtsil laenuandjatele suunatud märgukirja vastutustundliku laenamise põhimõtte rakendamise kohta. Märgukiri oli tingitud koroonaviiruse COVID-19 leviku mõjust krediiditurule ja majandusele tervikuna.

2. aprillil saatis FI 81 laenu- ja liisinguandjale päringu, et juhtida tähelepanu inimeste probleemidele seoses koroonaviiruse levikuga laenumaksete tasumisel ning kaardistada olukorda turul. 20. aprillil kehtestas FI soovituse seadusandlike ja eraviisiliste maksemoratooriumite kohta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.