"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
E-seminar keskendub linnas kasvatatud toidu ohutusest inimese tervisele (0)
27. aprill 2020
Albert Truuväärt

"Kas toidutaimede kasvatamine linnas on ikka ohutu?", küsitakse sageli, kui tuleb juttu linnaaiandusest. Vastuse saab tasuta e-seminaril "Linnaaiandus: olukord, hirmud ja võimalused", mille korraldab Tallinna Ülikool koostöös Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametiga 29. aprillil algusega kell 18.

Aina rohkem räägitakse, et linnastumisega kaasnevate probleemide seas on üha kriitilisemaks muutunud linnaelanike võõrdumine loodusest, nõrgemaks on jäänud teadmised looduse toimimisest ja looduslike protsesside tajumisest. Üks võimalus linnapiirkondades keskkonnateadlikkust tõsta, keskkonnasõbralikke tegevusi leida ning keskkonda ja inimeste toidulauda rikastada on linnaaiandus ehk söögi- ja tarbetaimede kasvatamine linnas. Need tegevused on aktiivselt käivitunud ka Tallinnas. Kui 2018. aastal rajati palju kõlapinda saanud Laagna kogukonnaaed Lasnamäel, siis tänaseks on toimivaid linnaaedu juba kümme. Väga suur huvi oma õppeaia rajamise vastu on ka lasteaedadel, koolidel, noortekeskustel, päevakeskustel ja teistel.

Linnatingimustes toidu kasvatamisel peab olema tagatud ka ohutus. Võimalikud ohuallikad on nii atmosfäärne saaste, mulla raskmetallide sisaldus kui ka ebasobilik mulla mikrobioloogiline koostis. Samas on tehtud pilootuuringuid, mis kinnitavad, et kokkupuude mulla- ja taimmaterjalidega suurendab inimese soole- ja nahamikrobioota mitmekesisust, toetab organismi immuunsüsteemi ja võib mõjuda antidepressiivselt. Sellised uuringud demonstreerivad elegantselt linnalooduse ning linnaaianduse võimalikku rolli linnakodanike parema tervise tagamisel.

E-seminaril räägitakse Tallinna linnaaedades läbiviidud mullastiku ja taimestiku uuringutele tuginedes neljal teemal. Linnaaianduse arenguid Tallinnas tutvustab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti linnaaianduse projektijuht Maria Derlõš. Raskmetallide sisaldust mullas ja taimedes ning seda mõjutavaid tegureid käsitleb TLÜ keskkonnakorralduse lektor Piret Vacht. TLÜ külalisprofessor Tiiu Koff teeb ülevaate uuringust “Tallinna linnaaedade mulla- ja taimeproovide analüüs”. TLÜ süsteemibioloogia lektor Kairi Koort avab teema “Milliseid kasulikke või ka kahjulikke mikroobe võib leida aiamullast?”.

E-seminar on kõigile huvilistele tasuta ning toimub Zoom keskkonnas veebilingi zoom.us/j/95374151908 kaudu. 2019. aasta uuringuga “Tallinna linnaaedade mulla- ja taimeproovide analüüs” saab tutvuda Tallinna uuringute infosüsteemis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.