"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
VIDEO! Korrektne kätehügieen hoiab nii ennast kui ka teisi (14)
05. mai 2020
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Puudutame kätega ju nii enda nägu, silmi kui ka pindu, kust nakkushaigus võib edasi levida teistele," ütles Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna nõunik Irina Dontšenko.

Terviseamet tuletab täna tähistataval rahvusvahelise kätehügieeni päeval meelde, et korralikku kätehügieeni järgides hoiame nii enda kui meid ümbritsevate inimeste tervist. 

Dontšenko sõnul on koroonaviiruse leviku tõttu kätepesu olulisusele hakatud varasemast oluliselt enam rõhku panema. “Puudutame kätega ju nii enda nägu, silmi kui ka pindu, kust nakkushaigus võib edasi levida teistele,” ütles Irina Dontšenko, kelle sõnade kohaselt on kätepesu oluline nii sügis-talvisel hingamisteede nakkuste leviku perioodil kui kevad-suvisel grilliperioodil.

“Pesemata käte kaudu levivad ka erinevad soolenakkused: näiteks pesemata puu- ja juurviljade söömise või avaliku käimla külastamise tagajärjel võib inimene nakatuda düsenteeriasse ehk shigelloosi.”

Düsenteeria haigustunnused ilmnevad poole päeva või mõne päeva pärast ja mis ulatuvad mõõdukast kõhuvalust kuni kõrge palaviku ja teiste üldnähtudeni. Lisaks levib mustade kätega ka maailmas laialt levinud bakteriaalne toidumürgitus salmonelloos, mille nakkusallikaks võib olla nii nakatunud inimene kui kana, kalkun, veelind, siga, veis, näriline, koer, kass või mõni muu lemmikloom. 

Käte regulaarne pesemine aitab ennetada ka haigestumist helmintiaasidesse ehk nugiusshaigustesse, mis levivad saastunult toidult ja loomadelt inimesele muuhulgas tänu puudulikule kätehügieenile. 

Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) algatatud kätehügieeni päeva tähistatakse iga aasta 5. mail. Kätehügieeni päeva motoks on “Save lives: Clean Your Hands”.

Nõuanded tõhusaks kätehügieeniks ja kätepesuks:

· Küüned tuleb lõigata lühikeseks, et vältida parasiidi munade kogunemist küünte alla. Küüsi ei tohi närida;

· Tee käed ja randmed voolava vee all märjaks;

· Doseeri piisavas koguses seepi;

· Hõõru peopesasid vastamisi;

· Hõõru parema käega vasakut käeselga nii, et ka sõrmed üksteisega kontaktis oleksid. Korda sama teise käega;

· Hõõru peopesasid vastamisi harali sõrmedega;

· Hõõru parema käe peopesas vasaku käe sõrmede pealispindu. Korda sama teise käega;

· Hõõru parema käega ringjaid liigutusi tehes vasaku käe pöialt. Korda sama teise käega;

· Hõõru ringjate liigutustega parema käe sõrmeotsi vasakus peopesas. Korda sama teise käega;

·  Loputa käed veega;

·  Kuivata käed hoolikalt ühekordse paberkäterätikuga;

·  Sulge veekraan paberkäterätikuga;

·  Kogu kätepesu protseduur võtab aega 40-60 sekundit, mille järel on käed puhtad.

Kommentaarid (14)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

meenutaja
20. veebr. 2022 15:41
Keskajal suhtuti puhtusesse jälestusega. https://www.youtube.com/watch?v=ZTrE3WeLnZ4
puhaskäsi
26. dets. 2021 20:15
h ttps://sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/katepesemise-eellugu/ Pilatus pesi oma käed puhtaks, et kõik näeksid: temal pole ristilöömise asjas vähimatki süüd. Käte puhtust on hinnatud kõige erinevamatel aegadel, kuid seda tehti üldisemas, nii-öelda tõelises tähenduses. Hügieen ja tervishoid ei ole nimetamisväärset tähelepanu pälvinud. Ei tea me täpsemalt, millal hakati käte pesemist seostama tervishoiuga. Arstide halvustamine oli trafarett. h ttps://zen.yandex.ru/media/rusbeyond/moite-ruki-10-samyh-aktualnyh-sovetskih-plakatov-5e870fd54b7ab909516e7875 Kätepesu plakatid nõukogude ajal. h ttps://sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/katepesemise-eellugu-ii/ Abinõud, millega paavst soovitas taudi tõrjuda, s.o ristikäigud, ühispalvused kirikus ja muud kollektiivsed kahetsemised, aitasid just haiguse levimisele enim kaasa.
kaitse
21. dets. 2021 20:34
https://tervispluss.delfi.ee/artikkel/95381537/inimesed-on-katepesuga-taas-lohakamaks-muutunud-ometi-kaitseb-kate-puhtus-vaga-paljude-vastikute-haiguste-eest
erinevus
15. dets. 2021 20:44
Käte pesemine eemaldab ja uhub nahalt baktereid, viiruseid ja tolmuosakesi. Desinfitseerimise puhul lõhub desinfektant ehk enamasti alkoholilahus viiruse ja/või bakteri kesta ning haigustekitaja hukkub. Desinfitseerimine on abivahend erilist steriilsust nõudva keskkonna tekitamiseks või siis, kui korralik pesemine ei ole võimalik. https://tervis.ohtuleht.ee/1050553/lugeja-kusib-mis-vahe-on-kate-desinfitseerimisel-ja-pesemisel-ning-kumba-neist-eelistada
mudelsepp
18. aug. 2021 15:40
https://ria.ru/20210817/myte-1746091595.html?utm_medium=referral&utm_source=lentainform.com&utm_campaign=ria.ru&utm_term=1292373&utm_content=9546513 Füüsikute poolt kätepesuks ka matemaatiline mudel.
tegelikkus
28. juuli 2021 09:22
Avalikel üritustel pole käte desinfitseerimisest ja pindade puhastamisest mingit kasu, kuna koroona levib piiskade ja aerosoolidena – seda ei saa vältida käte desinfitseerimise ja pindade pesemisega. https://eestinen.fi/2021/07/soome-juhtiv-arst-mingit-normaalsusse-naasmist-olla-ei-saa/
ajalugu
8. mai 2021 14:18
Kui Vanas - Roomas kristlased võimule said, kuulutati arstid nõidadeks ja saadeti tuleriidale. Palja keha näitamine kuulutati patuks, mistõttu termid suleti. Kristlik Euroopa ei pesnud end sajandeid, sest see tähendanuks ka ristivee maha pesemist. Mõistagi levisid siis igasugu haigused.
algus
3. mai 2021 17:15
Arstid märkasid sajandeid tagasi, et kui operatsooni ajal käsi ja arstiriistu pesta, siis paranesid patsiendi haavad paremini.
kuidas keegi
10. dets. 2020 18:55
Täna Mustamäel Kadaka Selveri bussipeatuse taga korjas üks umbes 55.a. prillidega hallis mantlis naine ajaviiteks paljakäsi maast igasugust rämpsu (ühekordsed taskurätikud, suitsupakid jne), viis need bussipeatuse prügikasti, ja hiljem läks selliste kätega nr 16 bussi peale... Olid ka parajad külmakraadid -6*.
temaatik
11. sept. 2020 20:01
https://lounaeestlane.ee/video-inglismaal-avaldati-opetlik-video-sellest-kuidas-koroona-levib-kate-raakimise-ja-hingamise-kaudu/ https://lounaeestlane.ee/saksa-juhtiv-viroloog-tuulutamine-on-koroona-puhul-olulisem-kui-katepesu/
kätekuivataja
31. juuli 2020 20:30
https://kasulik.delfi.ee/news/kasulikselgitab/ekspert-selgitab-oluline-info-katepesust-mis-sulle-kriisi-ajal-raakimata-jaeti?id=90571265
ega tea midagi
23. juuli 2020 10:39
https://jyrilina.com/eesti/loengud/ Kas pandeemiat kavandati juba aastaks 1997?
kasu
16. juuni 2020 20:34
Desovahendite kasutamine hävitas käel soolatüüka, millest apteegis müüdavate vahenditega lahti ei saanud!
ajalugu
5. mai 2020 22:08
https://www.perunica.ru/zdrava/10316-nemnogo-iz-istorii-zaraznyh-boleznej-chuma-ospa-holera-prokaza.html