"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Elektritõukerattad ilmuvad Tallinna linnapilti pärast eriolukorra lõppu (0)
07. mai 2020
Mats Õun

"Elektritõukerataste Tallinna tänavale lubamine on ajaliselt seotud eriolukorra möödumisega – see tähendab, et praeguse seisuga võib 18. maist alata ka elektritõukerataste suvehooaeg," ütles abilinnapea Andrei Novikov. "Elektritõukerattad on hea alternatiivne võimalus ühistranspordile," ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks liiklusseaduse muutmise eelnõu, mis loob reeglid kergete elektrisõidukite, sealhulgas elektritõukerataste ohutuks kasutamiseks.

Tallinna Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet ütles, et Tallinnas käivad praegu läbirääkimised elektritõukerataste teenuse osas Bolti ja veel mõne ettevõttega ning konkreetsed kohad selguvad läbirääkimiste käigus. “Kui eriolukord on läbi, siis elektritõukerattad ka tulevad,” kinnitas ta.

Rataste puhastamine ja hügieeninõuded peavad olema vastavuses praegu üle riigi kehtestatud reeglitega.

Tõukerattaid rentiva ettevõttega sõlmivad lepingud iga linnaosavalitsus eraldi, leppides kokku, kuhu rattalaenutuspunktid paigaldatakse.

“Oluline on eeskätt see, et rattakohad oleks õigesti paigaldatud ja ei segaks koristustöid ega jalakäijate liikumist,” ütles Novikov.

Elektritõukerattad saavad uued reeglid

“Seni kuni seadusemuudatus pole jõustunud, kutsun liiklejaid mõistvale suhtumisele ja ohutule liiklemisele, mis võiks põhineda eelmisel hooajal kasutusel olnud põhimõtetele,” ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Eelnõu kohaselt jääb peamine liikumiskeskkond elektritõukeratastel samaks ehk kui seni on elektritõukeratastega sõitjad suunatud liiklema jalakäijate keskkonda ja ka jalgrattateedele, siis nii saab see olema ka edaspidi.

 Küll aga muutuvad reeglid konkreetsemaks, sest seadusesse lisandub uus sõidukiliik “kergliikur” ja see hõlmab nii elektritõukeratast, tasakaaluliikurit kui ka näiteks elektrirula ja muid taolisi elektrilise ajamiga ja püsti sõitmiseks mõeldud kergeid elektrisõidukeid.

Elektritõukerattaga liikleja muutub jalakäijast sõidukijuhiks

Uus sõidukiliik muudab elektritõukerattaga liikleja seaduse silmis jalakäijast sõidukijuhiks. See tähendab, et elektritõukerattaga sõitjale laienevad ka kõik muud üldised sõidukijuhile kehtestatud nõuded, näiteks joobes juhtimise keeld.

Sõidukiliik “kergliikur” hõlmab endas ühe inimese vedamiseks mõeldud elektri jõul liikuvat, istekohata sõidukit, mille mootori suurim võimsus ei ületa ühte kilovatti ja valmistajakiirus ei ületa 25 km/h.

Kergliikuril peab olema:

• töökorras pidur või pidurdamist võimaldav süsteem;

• signaalkell (välja arvatud juhtrauata kergliikuri puhul);

• ees valge ja taga punane ja külgedel (välja arvatud juhtrauata kergliikuri puhul) kollane, punane või valge helkur või tuli.

Kui kergliikurile ei ole selle ehituslikke iseärasusi arvestades võimalik paigaldada nõutud tulesid, peab kergliikuri juht pimedal ajal või halva nähtavuse korral jalgteel, kõnniteel, jalgrattateel ning jalgratta- ja jalgteel liikudes kasutama valgusallikat. Sõiduteel liikumine on pimeda ajal või halva nähtavuse korral ilma nõutud tuledeta keelatud.

10–15 aastased kergliikuri juhid peavad edaspidi omama jalgratta juhtimisõigust ja samuti kehtib alla 16-aastastele kiivri kandmise kohustus. Seni kehtinud nõue, et jalakäijatest tuleb ohutult ja nendega sarnasel kiirusel mööduda, kehtib ka edaspidi. Samuti tuleb sõidutee ületada jalakäija tavakiirusega.

Seaduse jõustumine sõltub nüüd selle menetlusest Riigikogus. “Eriolukorras on kasvanud Riigikogu töömaht ja meie inimeste kaitseks tuleb kiirelt menetleda mitmeid otsuseid. Kuigi elektritõukerattad pole eriolukorraga seotud, loodan väga, et Riigikogu suhtub ka elektritõukerataste reguleerimisse kui kiireloomulisse seadusemuudatusse ja leiab võimaluse see ära menetleda enne jaanipäeva, et see saaks esimesel võimalusel jõustuda” lisas Aas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.