Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
JUHTKIRI: Rekordid väärivad purustamist (0)
11. mai 2020
Ilja Matusihis

Tallinna päeva etteütlus laseb emakeeleteadmisi värskendada. Näiteks millal ikkagi tasub kasutada võõrsõna ning millal käib sõna väikese, millal suure algustähega? Me kohtame pidevalt võõrkeelseid väljendeid, kuid igipõline kunst on olnud nad vajadusel mõnusalt omakeelsete sõnadega asendada.

Üks selliseid õnnestunud leide ongi minu meelest uudissõna veebinar ehk lühend sõnast veebiseminar. Eestlaste vastumeelsus pikkade sõnade ja lausete vastu on ju teada. Meie keelt peetakse neljateistkümne käände tõttu keerukaks, kuid just need viimistlevad laused lihtsaks ja lühidaks! Ingliskeelne lehekülje pikkune tekst näiteks saab eesti keelde ümber panduna tihti poole lühem just tänu meie keele käänderikkusele.

Loodetavasti on huvi eesti keele väljendusrikkuse vastu tõusvas trendis ja e-etteütluses osalejate arv püstitab tänavugi rekordi. Mis sest, et sedakorda toimub etteütlus koroonakriisist tingituna Tallinna päeva keskpäevatunnil vaid veebi vahendusel. Kuid oma õigekirjaoskusi võib seevastu niiviisi testida ka mujal kui Tallinnas viibiv inimene. Samuti saab veebi vahendusel jälgida kolmapäevaseid videotuure loomaaeda, botaanikaaeda, Aegna saarele ja mitmesse linnaparki, mis samuti Tallinna päeva raames toimuvad.

Kesknädalal avanevad linlastele kogukonnaaiadki, kuhu külvata seemneid ja istutada söögitaimi. Siingi võib vaid soovida, et mullune rekordiline osavõtt tänavu korduks. Optimismiks on põhjust, sest linnaaiandusele on õla alla pannud mitmed raamatukogud, asudes tasuta seemneid laenutama. Tagastamistähtaegu ja viiviseid seemneraamatukogus ei ole.

Koroonaviirusest tingitud piirangud leevenduvad pealinnas etapiviisi ja ettevaatlikult, jättes 2+2 reegli kõikjal kehtima. Ettevaatuseks on alust, sest uutest nakatanuist tuleb teateid üle maailma. Vaieldakse sellegi üle, kas sügisene uus viirusepuhang saabub tsunami või lainetena. Seega tasub innukalt kasutada kevad- ja suvepäikest, et D-vitamiini koguda ja oma immuunsust tõsta.

Igal juhul aitab sellele kaasa tervislik toit kui ravim, ning nagu tänasest Pealinnast lugeda, leiab vitamiinirikast rohelist umbrohutaimedegi hulgast. Ja muidugi on palju kasu päikesest ja värskes õhus sportimisest, milleks samuti alates tänasest taas linna jõulinnakutes ja mänguväljakutel võimalus avanemas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.