Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
VIDEO! Tallinna päev teeb kummarduse Georg Otsale ja Jaan Krossile (0)
13. mai 2020
Svetlana Aleksejeva

Tallinna päeva peakorraldaja Karin Benksohni kinnitusel toimuvad seekordsed sündmused olude sunnil küll veebis, kuid kestavad tegelikult kolm päeva. 

Keskkonnapäeval on kavas viis videotuuri. Külastada saab Hirveparki, Aegna saart, botaanikaaeda, loomaaeda ja Kadrioru jaapani aeda. “Eriliselt tooksin välja botaanikaaia ja loomaaia tuuri, need võiksid ehk kõige rohkem rõõmu tuua,” lausus Benksohn.

 

Botaanikaaias saab videotuuri vahendusel külastada kasvuhooneid, kus eri taimi tutvustab troopiliste ja subtroopiliste taimede osakonna juhataja Jaan Mettik. Vaata https://www.youtube.com/user/Botaanikaaed.

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et keskkonnapäeva pidamine on Tallinnale igati kohane, sest viiendikku linna pindalast katavad riiklikud ja kohalikud kaitsealad. “Linnas on 68 parki, iluaeda ja parkmetsa ning palju eri looduspaiku,” loetles ta. “Lisaks saab  keskkonnapäeval kodust lahkumata kuulata ja vaadata, kuidas elavad loomaaia elanikud ja missugused eksootilised subtroopilised taimed kasvavad botaanikaaia kasvuhoones.”

“Linnas on 68 parki, iluaeda ja parkmetsa ning palju eri looduspaiku,” loetles linnapea.

13. maist avatakse avalikkusele ka kõik Tallinna kogukonnaaiad. Kui eriolukorra ajal võis aedades käia vaid üks aednik korraga, siis nüüd saavad kõik huvilised neid külastada, seemneid külvata, söögitaimi istutada ning aiategevusi korraldada. Seejuures kehtib aedades endiselt 2+2 reegel ning igaüks vastutab oma turvalisuse eest ise.

Kogu info Tallinna linnaloodusest on koondatud linnalooduse portaali https://www.tallinn.ee/est/keskkond/Linnaloodus

Miks tähistatakse 15. maid Tallinna päevana?

Kultuuripäeval saab aimu, kuidas Tallinna päev alguse sai, mis vanasti meie linnas toimus, millal Tallinna esimest korda mainiti jm. “Teeme koostööd keskraamatukogu, linnamuuseumi jt asutustega, kes selle päeva põnevaks muudavad,” selgitas Benksohn.

Linnaarhiivi juhataja Küllo Arjakase sõnul avanevad nende asutuse varakambrid omal moel. “Miks tähistatakse 15. maid Tallinna päevana? Sellele saab vastuse linnaarhiivi vanemteaduri Tiina Kala videoklipist,” rääkis Arjakas. “Videoklipis näeme vanimat, 1257. aasta ladinakeelset Lübecki õiguse Tallinna koodeksit. Vanuselt teine, alamsaksakeelne koodeks pärineb 1282. aastast. Klipist leiab ka vastuse, mis ajani kehtis Tallinnas Lübecki õigus.”

Videoklipis näeb vanimat, 1257. aasta ladinakeelset Lübecki õiguse Tallinna koodeksit.

Linnaarhiivi vanemteaduri Juhan Kreemi videoklipp annab aimu, kus ja miks esineb esimest korda Tallinna eestikeelne nimi. “See on kirjas ühes truudusevande tekstis,” märkis Arjakas. “Klipist saab teada, milline on seal Tallinna kirjapilt. Kui dokumenti vaadata, näib see olevat üsna väheütlev mustand.”  

Juhan Kreemi teine video “Kolme katku vahel” on filmitud Jaan Krossi teose ainetel. Kreem loeb raamatut ja samal ajal liigub linnas kaamera. Selgub, mis on muutunud ja mis seisab ikka samal kohal, nagu oli ka 16. sajandil.

Lisaks pakub linnaarhiiv teadmiste kontrolliks kaht viktoriini. “Miks on täna Tallinna päev?” on nn kahoot ehk valik-vastustega viktoriin. “Hea tulemuse nimel võiks enne vaadata Tiina Kala videoklippi,” ütles Arjakas. “Teine on fotoviktoriin, mille aluseks kodu-uurija Robert Nermani tehtud fotod. Ütlen kohe ära, et siin on ragistamiseks mõned keerulised pähklid.”

Etteütlus tuleb tänavu teisiti

Tallinna päeva e-päeva olulisim sündmus 15. mail on traditsiooniline etteütlus, mis eriolukorra tõttu toimub tänavu samuti veebis. E-etteütluse teksti loeb tuntud näitleja Märt Avandi.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul tuleb traditsiooniline Tallinna päeva etteütlus sel aastal küll teisiti, kuid pakub jätkuvalt keelealast väljakutset ning võimalust ühiselt tegutseda. “Etteütluse eesmärk on väärtustada head eesti keelt,” lausus abilinnapea. “Etteütluse teema on alati olnud seotud Eesti kirjanduse, kultuuri ja Tallinna ajalooga.”

Etteütluse eesmärk on väärtustada head eesti keelt

Seekordne e-etteütlus on pühendatud legendaarsetele tallinlastele Jaan Krossile ja Georg Otsale, kelle 100. sünniaastapäeva me tänavu tähistame.

Kell 12 algaval etteütlusel saab osaleda Tallinna TV otseülekande, Tallinna Facebooki ja Youtube’i ning etteütluse veebilehe tallinn.ee/etteutlus kaudu.  

Samuti on e-päev pühendatud lastele ja noortele. “Näha saab klounide Piibu ja Tuudu parimaid trikke,” lausus Benksohn. “Spordi- ja noorsooamet korraldab noortele otseülekandena maailmakohvikupäeva. Loomulikult on kavas ka traditsiooniline Tallinna päeva avamine, kuid seekord virtuaalselt. Lisaks teevad kõik linnaosad enda tutvustuseks videotuure ja viktoriine.”

Kõlvarti sõnul ei saa tänavu tähistada Tallinna päeva traditsiooniliselt, kuid see ei tähenda kavas järeleandmisi. “Saame jätkata Tallinna päeva traditsiooni, väärtustades meie linna ajalugu ja linlaseks olemist. Seega olgu tänavu sel päeval pidu meis eneses,” nentis Kõlvart.

Keskkonnapäev 13. mail

Otseülekanded viivad Tallinna loodusesse

Kella 10-10.15 videotuur Kadrioru pargi jaapani aias. Vaata: https://www.facebook.com/linnakeskkond

Kella 11-11.15 videotuur botaanikaaias näitab, kuidas rajada lilleniitu ja milliseid taimi tuleks suvel õitsedes seemnete kogumiseks tähele panna. Vaata: https://www.facebook.com/TallinnaBotaanikaaed

Kella 12-12.15 videotuur loomaaias viib külla amuuri leopardile. Vaata: https://www.facebook.com/tallinnzoo/

Kella 13-13.15 videotuur Hirvepargis. Vaata:  https://www.facebook.com/linnakeskkond

Kella 14-14.15 videotuur Aegna saarel tutvustab Eesti suurima kivikülvi saladusi. Vaata:  https://www.facebook.com/linnakeskkond

Kultuuripäev 14. mail 

Linnateater paneb näitlejad laulma

Kell 16 näitab rahvaülikool Oomeriteatri lühilugu “Üks päev Revalis tuhande viiesajandal…” See tähistab Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva  ning on kirjaniku “Neli monoloogi Püha Jüri asjus” ainetel.

Kell 19.30 kontsert-etendus linnateatri näitlejatega. Näitleja Indrek Ojari ütles, et talle ja ta kolleegidele on virtuaaletendused vahelduseks huvitavad. “Muidugi on näitlejal keeruline, kui ta ei saa vahetut publiku tagasisidet, kuid sellegipoolest on ees seisev ülesanne huvitav ja peaks ka arvutite või nutifonide ette kogunenud publikule meeldima.” Kogemuse uut laadi teatritööst said linnateatri näitlejad juba emadepäeva virtuaalsel kontserdil, kus esitati laule ja sketše etendustest ning mis pandi tervikuks kokku nii, et igaüks asus tegelikult turvaliselt oma kodus.

Kell 20.30 otseülekanne etendusest “Mustkunsti peab saama!”.  Mustkunstnike Kubo ja Charleka etenduses saavad kõik vaatajad  kontaktivabalt ka ise osaleda.

Kell 21.47 kontsert.

Kirjanduskeskus pajatab meie kuulsatest kirjanikest

Kell 10 paneb Tallinna kirjanduskeskus üles kirjandusliku Tallinna kaardi, kus peal kirjanike “jalutusrajad”. Link Tallinna veebis tallinn.ee

Kell 12 algab kirjanduskeskuse lühijuttude konkurss “Vilde jalutuskäik tööle”. See tähistab Vilde juubeliaastat, tuues kirjaniku matkama 21. sajandi Tallinnas. Teema on, kuidas näeb linn välja  võrreldes 20. sajandi alguse linnaga.

• Konkursitööde tähtaeg on 9. august. Samas ka kirjanduskeskuse ilukirjanduse viktoriin “Tallinn ja kirjandus”.

Näitlejad loevad Jan Kausi uut audioraamatut

Kell 7 tänavapuhastusautode paraad. Otseülekanne linna Facebookis, TTV-s, Pealinn.ee ja Stolitsa.ee lehtedel.

Kell 9.30 keskraamatukogu E-raamatukogu ELLU  väljapanek Tallinna linnaosade kohta ilmunud e-raamatutest.

Kell 14 keskraamatukogu ja linnateater tutvustavad esimest korda Jan Kausi audioraamatut “Tallinna kaart”. Lugusid Tallinna eri paigust loevad näitlejad Hele Kõrve, Indrek Ojari, Ursula Ratasepp, Sandra Uusberg, Tõnn Lamp, Elisabet Reinsalu ja Jan Kaus. Lingid e üritustele Tallinna kodulehel tallinn.ee

Loengud ja viktoriinid tutvustavad linna ajalugu

Kell 9.30 linnaarhiivi viieminutilised videoloengud “Kus ja millal pandi esmakordselt kirja Tallinna eestikeelne nimetus”, “Tallinna päeva lätted: linna raad ja Lübecki õigus 1248” linna Facebookis ja kodulehel. Samas ka viktoriin “Miks on täna Tallinna päev?” ja viktoriin Robert Nermani fotokogu põhjal.

Kell 10 uurib linnamuuseumi 20-minutiline videotuur “Epideemiad vanas Tallinnas”, millised epideemiad on linlasi ajaloos kimbutanud ning kuidas ja millal haiguspuhangud linna on jõudnud. Kuidas võideldi nendega minevikus? Salvestus Tallinna Facebookis, link ka tallinn.ee

Kell 12 keskraamatukogu videotuur “Tallinna päeva ajaloorännak Estonia puiesteel”. Kuulda saab keskraamatukogu ja teda ümbritsevate hoonete ajaloost. Piiluda võib raamatukogu pimedaimatesse soppidesse ning uurimata ei jää ükski nurgatagune. Salvestus Facebookis ja link Tallinna kodulehel tallinn.ee. Samal ajal Tallinna rahvaülikooli korraldatud kirjandusteadlase Loone Otsa videoloeng “Kuidas kaptenid maju ehitasid”.

Kell 15 on linnamuuseumi Tallinna ajaloo teemalisel viktoriinil 15 fotodel põhinevat küsimust. Osalejatele auhinnad.

Kell 15 meremuuseumi videotuur “Koge tähtsus keskaegses Tallinnas”. Meremuuseumi teadur Priit Lätti tutvustab, millist rolli mängisid laevad keskaegses Tallinnas ning mis on erilist just Paksu Margareeta koges. Ka tuleb juttu linnakindlustustest ehk leidudest, mida paljastas maapõu muuseumi ümberehitustöödel. Videotuur kestab 20 minutit.

Kell 15 linnamuuseumi videotuur “Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi”. Arheoloog Peeter Talvar jutustab Tallinna linnaks kujunemise lugu.

• Kell 15 saab teada, kui vana on tegelikult Tallinn, mis oli Tallinna kohal enne selle asustamist ja kuidas toimus areng Lindanise linnusest Tallinnaks. Selguvad vanimad arheoloogilised leiud Tallinnast jpm. Videotuur on valminud linnamuuseumi ja ajalehe Pealinn koostöös, see kestab 60 minutit.

• Kell 15 linnamuuseumi videotuur “Tallinna lugu”. Selle peategelane Vana Toomas külastab kõiki linnamuuseumi filiaale ning edastab meile värvikaid lugusid Tallinna ajaloost. Kuulda saab linna lugu rajamisest tänapäevani läbi muutuste ja arengu. Vana Toomas külastab tuuri vältel Kiek in de Köki, linnamuuseumit, Peeter I maja, vene muuseumit, Kalamaja muuseumit, lastemuuseumit Miiamilla ja fotomuuseumit. Tuuri pikkus 80-90 minutit.

• Kell 18 teeb linnamuuseum Facebookis otseülekandena veebituuri, mis räägib Vana Toomase legendist ning tema igapäevasest elust Tallinna linna tuulelipuna. Tuuri kestus u 40 min. Tuuride lingid Tallinna kodulehel Tallinn.ee 

E-päev 15. mail

Tallinna päev algab purskkaevude töölepanekuga ja jätkub etteütlusega

• Kell 9 purskkaevude töölepanek

• Kell 10 annab politseiprefekt Kristian Jaani ülevaate linnas öö jooksul toimunust ja olukorrast viirusega võitlemisel. Linnapea avab lühikese sõnavõtuga Tallinna päeva. Järgneb peaministri tervitus.

• Päeva jooksul on kavas ka traditsiooniline linnapea ja vabariigi peaministri kohtumine Lühikese jala väravas. Sündmusi saab vaadata Tallinna Facebookist, TTV kanalilt, link on ka Tallinna kodulehel tallinn.ee

Kella 12-14 Tallinna päeva e-etteütlus linna Facebookis, TTVs ja veebilehel tallinn.ee/etteütlus

Kell 16 Tallinna päeva maailmakohvik. Eesmärgiks on kaasata noori nende jaoks olulistel teemadel kaasa mõtlema ja arutlema ning üheskoos lahendusi välja töötama. Vaata tallinn.ee

Klounid Piip ja Tuut näitavad oma parimaid trikke

“Tulevikus võikski suurüritused muutuda kahemõõtmeliseks – nii päriselus kui ka virtuaalreaalsuses,” lausus kloun Tuut.
Kella 10.30-11 näeb salvestatuna etendust, kus Piip ja Tuut üllatavad Tallinna legendiga. Klounid esitavad uudse legendi Tallinna ajaloost ning teevad ka oma parimaid trikke, mis on läbi aegade populaarsust võitnud.

Piip ja Tuut üllatavad Tallinna legendiga

Tuut ehk Toomas Tross lubas, et legend on uudne ning seda pole varem näidendivormis esitatud. “Väga hea, et Tallinna päev toimub virtuaalselt,” lausus ta. “Sest niimoodi saavad sellest osa inimesed ka mujal Eestis ning kaugemalgi. Nad võivad meid vaadata oma arvutitest, telefonidest või nutitelefonidest.”

Etendust saab jälgida Facebookis, link Tallinna kodulehel tallinn.ee

Igaüks võib küpsetada Tallinna saiakese 

Tallinna päeval saab osaleda virtuaalses töötoas, mis õpetab mullu Tallinna saiakese konkursi võitnud hõrgutist valmistama.

“Tallinna päevaga on seotud hulk traditsioone, millest üks on linnarahvale ja külalistele magusa ampsu pakkumine,” selgitas Kesklinna vanema kt Anu Aus. “Eelmisel aastal korraldasime isegi konkursi, leidmaks üht Tallinnale eriomast saiakest. Kõrgeima koha saavutas konkursil Pagari Tänav OÜ toode “Tallinna keerd”, millega kostitasime linnarahvast 15. mail. Tänavu ei saa seda eriolukorra tõttu teha, aga me otsustasime pakkuda kõigile võimalust küpsetada ise sedasama pärmitaigna-kohupiima saiakest.”

Traditisoon pakkuda linnarahvale ja külalistele magusat ampsu

Õpituba Tallinna saiakese valmistamiseks algab 15. mail kell 11.30 Kesklinna valitsuse Facebooki lehel. Osalejad saavad esmalt tutvuda saiakese retseptiga ja seejärel Pagari Tänav OÜ kondiitri juhendamisel samm-sammult saiakese valmistamist kaasa teha. Pärast töötuba kutsub Kesklinna valitsus postitama 17. mai õhtuni omaküpsetatud saiakestest pilte, et osaleda ka auhinnaloosis.

Kell 15 tutvustavad videotuurid linnaosade põnevamaid paiku

• Pirita linnaosa kava “Pirita siluett”.

• Kesklinna valitsuse virtuaalne ekskursioon sadama asumis.

• Põhja-Tallinn viib koos linnaosavanema Peeter Järvelaidiga Koplit avastama.

• Kristiine linnaosa videoekskursioon uues kogukonnakeskuses ja haldushoones Metalli 5 www.facebook.com/kristiine.linnaosavalitsus/.

• Tallinna ja Mustamäe linnaosa teemaline viktoriin 7-11-aastastele ja 12-16-aastastele.

• Nõmme ärgitusel vastavad noored küsimusele “Miks on Tallinnas hea elada?”. Tegu on videopostitusega, mis laetakse Nõmme sotsiaalmeedia lehele. Videopostituse raames kogub linnaosa klippe, kus noored sellele küsimusele vastavad.

• Viktoriin “Tunne Haaberstit!”. Vihjetega tuleb Google Mapsi abil leida vastused teatud küsimustele.

• Kell 16 lisandub Nõmme pildi jagamise mäng ja fotomõistatus “Mina ja Tallinn”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.