Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
VAATA VIDEOT! Kultuuripäeval tutvuti Vana Toomase elulooga ja vaadati Linnateatri etendust (0)
15. mai 2020

"Eraldiseisvat kultuuripäeva tähistati Tallinna päeva raames esimest korda. Usun, et see aitas pealinna rikkalikul kultuurielul kriisiaegsest varjusurmast ärgata ning oma aardeid taas publikuga jagada," kirjeldas abilinnapea Vadim Belobrovtsev Tallinna päeva teist päeva, mis toimus neljapäeval. 

Belobrovtsevi sõnul ootavad rohket osavõttu raamatuesitlused, viktoriinid, vestlusklubid ning videoloengud ja -tuurid. “Näiteks saab end fotoviktoriinil proovile panna Tallinna ajaloo tundmises, tutvuda Vana Toomase elulooga ning jälgida kontsert-etendust Linnateatri näitlejatega. Esmakordselt jõuab avalikkuse ette kirjanik Jan Kausi audioraamat “Tallinna kaart”,” sõnas abilinnapea. 

Kell 9 hommikul saab kuulata Raadio 4 vestlust Tallinna ajaloost. Kell 9.30 algavad Tallinna-teemalised videoloengud ning fotoviktoriin Robert Nermani kogu põhjal. Kell 10 kutsutakse huvilisi Skype’i vahendusel vestlusklubisse “Meie Tallinn”, kuulutatakse välja lühijuttude konkurss “Vilde jalutuskäik” ning meisterdatakse Tallinna vapilõvisid. Kell 14 esitletakse Jan Kausi miniatuurikogu “Tallinna kaart” audioraamatut, millele andsid hääle Tallinna Linnateatri näitlejad Hele Kõrve, Ursula Ratasepp, Sandra Uusberg, Tõnn Lamp, Indrek Ojari, Elisabet Reinsalu ning teose autor Jan Kaus.

Kultuuripäeva lõpetab suurejooneline etteaste Kultuurikatlast, kus juba tuntud ja seni tundmatute trikkidega astuvad üles Charlekas ja Kubo, Tallinna linna arenguvisioonidest teeb ülevaate koomik Kait Kall ning päeva saadab muheda muusika saatel õhtusse Rita Ray. Õhtune ülekanne on Dlefi TVs ja Delfi Facebooki lehel kõigile jälgitav.

See on vaid väike loetelu läbi kogu päeva kulgevatest sündmustest. Kogu programmi leiab kultuuripäeva kodulehelt ja Delfist.

14. mai. Kultuuripäev

Vaata ka: Tallinna päev Facebookis / Tallinna linn Youtube’is
Tallinna e-päeva meediapartnerid on TTV ja Delfi TV.

Viktoriinide ja videote lingid lisatakse jooksvalt. Kavas võib ette tulla muudatusi.

07.00

Tänavapuhastusautode paraad
Vaata videot

Korraldab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet

 

9.00 Raadiovestlus Tallinna ajaloost
Otseülekanne Raadio 4-s

Tallinna Linnamuuseumi pedagoog Jelena Tšekulajeva eestvedamisel toimub Raadio 4 otse-eetris vestlus Tallinna ajaloo temadel ning viktoriin.

Kestus 15 minutit.

Korraldab Tallinna Linnamuuseum

09.30

E-raamatukogu ELLU  väljapanek e-raamatutest
Vaata e-raamatukogu ELLU

Tallinna päeva puhul leiab e-raamatukogu ELLU lehelt väljapaneku Tallinna ajaloo ja inimestega seotud e-raamatutest. Huvitavaid ajaloolisi teoseid on nii lastele kui täiskasvanutele. E-raamatud (nt “Pelgulinna aja lood” ja “Kassisaba aja lood”) on abiks mitmete linnaosade ja asumite avastamisel.

Korraldab Tallinna Keskraamatukogu

 

Videoloeng “Kus ja millal pandi esmakordselt kirja Tallinna eestikeelne nimetus”
Vaata videot

Sakslastele on Tallinna nimeks Reval ja vene leetopissides Kolõvan.  Kus ja millal esineb esimest korda Tallinna eestikeelne nimi ja kuidas see sõna on  kirjutatud?
Vastuse saab Juhan Kreemi videoklipist.

Korraldab Tallinna Linnaarhiiv

 

Videoloeng “Tallinna päeva lätted: linna raad ja Lübecki õigus 1248”
Vaata videot

Miks tähistatakse 15. mail  Tallinna päeva? Mis oli kirjas Taani kuninga Erik Adraraha 1248. aastal välja antud ürikus?
Vastuse saab Tiina Kala videoklipist.

Korraldab Tallinna Linnaarhiiv

 

Fotoviktoriin Robert Nermani kogu põhjal
Mängima!

Kutsume osalema viktoriinis, kus saav avastada Tallinna läbi kodu-uurija Robert Nermani tehtud fotode.

Korraldab Tallinna Linnaarhiiv

 

Viktoriin “Miks on 15. mail Tallinna päev”
Mängima!

Valikvastustega viktoriin, kust leiab vastuse, miks me tähistame Tallinna päeva.

Korraldab Tallinna Linnaarhiiv

 

“Kolme katku vahel”
Vaata videot

Jaan Krossi romaani on huvitav lugeda ja mõelda, mismoodi Tallinn 16. sajandil välja nägi. Kui palju on vahepeal muutunud! Ometi leiame ka täna linnaruumist märke, mis seisavad ikka samal kohal kui 16. sajandil. Autor: Juhan Kreem

Korraldab Tallinna Linnaarhiiv

10.00

Skype vestlusklubi “Meie Tallinn”
Vestlus toimub Skype vahendusel
Vestlusklubis osalemiseks  Skype kontakt: Vko Yritused

Tutvustame ja soovitame Tallinna-teemalisi Eesti autorite teoseid, mis on ilmunud vene keeles. Kõik osalejad saavad kaasa lüüa Tallinna-teemalises viktoriinis.

Korraldab Tallinna Keskraamatukogu

 

Lõvide meisterdamise õpituba
Vaata videot

Tähista Tallinna päeva koos raamatukoguhoidjaga! Tallinna Keskraamatukogu Youtube’i lastesaates „Meisterda minuga” kasutame koduseid vahendeid ja meisterdame Tallinna vapilooma, lõvi, lausa kolmel erineval moel. Lase oma loovusel lennata!

Korraldab Tallinna Keskraamatukogu

 

Videotuur “Katkuajad Tallinnas”
Vaata videoloengut

Millised epideemiad on Tallinna linlasi kimbutanud ajaloos? Kuidas ja millal haiguspuhangud linna on jõudnud? Kuidas võideldi nendega on minevikus?
Tuuri kestus 20 minutit.

Korraldab Tallinna Linnamuuseum

 

Kirjanduslik Tallinna kaart
Vaata kaarti

Avasta läbi Kirjandusliku Tallinna kaardi meie kirjanike ‘jalutusrajad’.

Korraldab Tallinna Kirjanduskeskus

11.00

Skype vestlusklubi  “Meie Tallinn”
Vestlus toimub Skype vahendusel
Vestlusklubis osalemiseks Skype kontakt: Vko Yritused

Arutleme koos Tallinna Ülikooli magistrant Mats-Laes Nuteriga Tallinna ökosüsteemiteenuse, tänavaruumi ja heaolu teemal.

Korraldab Tallinna Keskraamatukogu

12.00

Lühijuttude konkurss  “Vilde jalutuskäik”
Konkursist lähemalt

Lühijutude konkurss tähistamaks Vilde juubeliaastat – Vilde matk Tallinna linnaruumis, lähtudes sellest, et Vilde „ärkab“ 21. sajandi Tallinnas ja näeb linna võrdluses 20. sajandi alguse linnaga.

Konkursitööde tähtaeg on 31.  august.

Korraldab Tallinna Kirjanduskeskus

 

Videotuur “Tallinna päeva ajaloorännak Estonia puiesteel”
Vaata videot

Raamatukoguhoidja Aimur-Jaan Keskel teeb ülevaate Tallinna Keskraamatukogu ja seda ümbritsevate hoonete ajaloost. Visuaalsel jalutuskäigul räägitakse keskraamatukogust, Inglise Kolledžist ja reaalkoolist ning Estonia teatrist.

Korraldab Tallinna Keskraamatukogu

 

Venekeelsete lasteraamatute soovitused
Vaata videot

Meie raamatukoguhoidja koos oma kass Mosjaga lastele raamatuid, mida saab laenata e-raamatukogust ELLU ja OverDrive. Tallinna päeva puhul on valikus muuhulgas Andrus Kivirähki „Karneval ja kartulisalat”.

Korraldab Tallinna Keskraamatukogu

14.00

Jan Kausi audioraamatu “Tallinna kaart” esmaesitlus
Vaata Delfi TV-s

Jan Kaus (1971) on kirjanik, kes on korduvalt püüdnud oma ilukirjanduslikes teostes kirjeldada Tallinna linna. 2014. aastal ilmunud “Tallinna kaart”, mis pälvis Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali proosaauhinna, on miniatuurikogu, millesse on koondatud nii autobiograafilisi kui ka kujutluslikke linnaelu momente; kaduvikulisi hetki, mida on igas linnas kordades rohkem, kui seal on hooneid, tänavaid või elanikke.

Koostöös Tallinna Linnateatri näitljeate ja kirjanikuga Jan Kaus toome kõikideni menuka teose “Tallinna kaart” audioraamatu esmaversiooni.

Lugusid Tallinna eri paigust loevad Hele Kõrve, Indrek Ojari, Ursula Ratasepp, Sandra Uusber, Tõnn Lamp, Elisabet Reinsalu ja Jan Kaus.

Helirežissöör ja helilooja Janek Murd.

Korraldab Tallinna Kultuuriamet

 

Mäng-viktoriin «МУЗЕЙ НА 5!»
Vaata siin (venekeelne)

Meie linnagiidid on leidnud Linnamuuseumi varakambritest esemeid ja objekte, mis neile  kõige rohkem huvi pakkusid. Tulemuseks on 5 videot, mis räägivad muuseumi aaretest ja Tallinna ajaloost. Tule uuri järele!
Õigesti vastanute vahel loositakse välja auhindu. Palume osalejatel hääletada ka kõige huvitavama loo poolt. Võitjaid kuulutatakse välja rahvusvahelisel muuseumipäeval, 18.05.2020.

Korraldab Tallinna Linnamuuseum

 

Videoloeng “Kuidas kaptenid maju ehitasid”
Vaata siin

Kirjandusteadlase Loone Otsa videoloeng “Kuidas kaptenid maju ehitasid”
15.00

Fotoviktoriin

 

Tallinna ajaloo teemalisel viktoriinil on kokku 15 fotodel põhinevat küsimust, pane oma teadmised kodulinnast proovile!

15 küsimust. Maksimumpunkti saajate vahel loositakse välja Tallinna Linamuuseumi pääsmeid ja meeneid.

Korraldab Tallinna Linnamuuseum

 

“Koge tähtsus keskaegses Tallinnas”
Vaata videotuuri

Paksu Margareeta koge saali kuraator, Meremuuseumi teadur Priit Lätti tutvustab, millist rolli mängisid laevad keskaegses Tallinnas ning mis on erilist just Paksu Margareeta koges. Ka tuleb juttu linnakindlustustest ehk leidudest, mida paljastas maapõu muuseumi ümberehitustöödel.
Videotuuri kestus 20 minutit.

Korraldab Eesti Meremuuseum

 

Videotuur “Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi”
Vaata 1. osa
Vaata 2. osa
Vaata 3. osa

Arheoloog Peeter Talvar jutustab Tallinna linnaks kujunemise lugu.
Kui vana on tegelikult Tallinn? Mis oli Tallinna kohal enne selle asustamist? Kuidas toimus areng Lindanise linnusest Tallinnaks? Vanimad arheoloogilised leiud Tallinnast jpm. Videotuur on valminud Tallinna Linnamuuseumi ja ajaleht Pealinn koostööna.

Tuuri kestus 60 minutit.

Korraldab Tallinna Linnamuuseum

 

Videotuur “Vana Tooma muuseumituur”
Vaata videot

Raekoja tornitipus ei leia Vana Toomas meelerahu, sest Tallinn tundub ülalt vaadates inimtühi. Tornivaht otsustab tööposti valveta jätta, et kontrollida kas linnarahvaga on kõik korras. Lühikesel jalutuskäigul külastab ta märkamatult Tallinna Linnamuuseumi filiaale. Lõpuks saab ta rahulolevana tagasi torni minna, sest elu linnas on põnev ja ka tänavad hakkavad taas täituma linnamelu ja inimestega.

Korraldab Tallinna Linnamuuseum

16.00

Oomeriteatri lühilugu “Üks päev Revalis tuhande viiesajandal …”
Vaata videot

Tähistamaks Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva etendab Tallinna Rahvaülikoolis tegutsev Oomeriteater veebi vahendusel lühiloo “Üks päev Revalis tuhande viiesajandal … ” (J.Kross “Neli monoloogi Püha Jüri asjus” ainetel).

Korraldab Tallinna Rahvaülikool

18.00

Vana-Toomase CV live veebituur
eesti keeles ja vene keeles

Tuuril saab lähemalt tutvuda Toomase kireva elukäiguga ja peadpööritavate tegemistega. Reisime koos Toomasega ajas tagasi, tutvume tema juurtega, vaatame Tallinna Vana Toomase pilgu läbi ja kogeme keskaega läbi veebivormi. Suunatud lastele ja peredele, aga kindlasti väga põnev ka täiskasvanutele.

Tuuri kestus ca 40 min.

Korraldab Tallinna Linnamuuseum

 

Viktoriin “Tallinn ja kirjandus”
Link peagi!

Tallinna Kirjanduskeskus kutsub osalema viktoriinis, kus tulevad kasuks ilukirjanduslikud teadmised meie armsa pealinna kohta!

Korraldab Tallinna Kirjanduskeskus

19.30

Kontsert-etendus Linnateatri näitlejatega
Vaata siin

Elisa Stage keskkonnas (elisastage.ee) on taas kõigi ees möödunud nädalal inimesi rõõmustanud  Linnateatri emadepäeva kontsert-etendus. Kavas on laulud, luuletused, sketšid ja muud temaatilised etteasted, kus osalevad peaaegu kõik Linnateatri näitlejad. Kaasa lööb ka ansambel Regatt. Üritus valmis advokaadibüroo COBALT ja Elisa toel.

Korraldab Tallinna Linnateater

20.00

Mustkunsti peab saama!
Laval: Charlekas ja Meelis Kubo
Vaata Delfi TV-s

Täna õhtul mattub Tallinna Kultuurikatel nõiduslikku uduloori – Tallinna päeval astuvad kardinate hämarusest välja mustkunstnikud Charlekas ja Meelis Kubo. See on nende esimene duett pärast eriolukorra kehtestamist. Kui pikaks on nad vahepeal kasvanud? Kuidas silmamoondajad kriisi ajal käituvad? Nippe toimetulekuks ja palju muud – Charlekas ja Kubo toovad mahlase mustkunstiassortii teile koju kätte.
 Etendus sobib igas vanuses publikule.

Korraldab Tallinna Kultuuriamet

21.10

Nalja peab ka saama!
Kait Kall
Vaata Delfi TV-s

Tallinna linna tulevikuplaanidest ning arengukavast räägib Kait Kall.

 

Korraldab Tallinna Kultuuriamet

21.30

Muusikata ei lõpe ükski õhtu.
Laval: Rita Ray ja bänd
Vaata Delfi TV-s

Kontsert Rita Ray bändiga toob lavale parima külje soul, vanakooli R&B ja disko muusikast. Eesti Muusikaauhindadel 4 nominatsiooni toonud debüütalbum “Old Love Will Rust” on vaimustanud nii muusikaarmastajaid kui kriitikuid. Eriti särab aga selline muusika oma elavas esituses, eesotsas Rita Ray jõuline ent hingestatud hääl, Kristen Kütneri andekas kitarrimäng ja soolod ning kogu bändi sünergia Ott Adamsoniga trummidel ning Jasper Alamaa bassil.

Koosseis: Rita Ray, Kristen Kütner, Ott Adamson, Jasper Alamaa, Artis Boriss.

Korraldab Tallinna Kultuuriamet

 

 

 

     
     
     

 

Viimati muudetud: 12.05.2020
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.