„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Klandorf: Päevalehe juhtkiri sülitab Eesti peaministri pihta, kas ajakirjanikud on Lauristini tundidest puudunud? (2)
20. mai 2020
Mats Õun

"Ma ei tea, kas ajakirjanikud puuduvad tundidest või on see lihtsalt matslikkus," rääkis Tallinna abilinna Kalle Klandorf reageerides Päevalehe juhtkirjale, mis kritiseeris seda, et Tallinn jõudis justkui teenimatult Euroopa Rohelise Pealinna konkursil nelja parema ehk finalistide sekka.

Kalle Klandorf tsiteeris pressikonverentsil EPL eile ilmunud juhtkirja, mille sisuks oli see, et Tallinn sai rohelise pealinna konkursil nelja parema sekka linnavõimu kiuste.

“Kui ma lugesin eilset Päevalehe juhtkirja pealkirjaga “Tallinn on roheline pealinn? Nalja teete!” siis ma ei osanud nutta ega naerda. Mitte midagi ei oska teha,” sõnas abilinnapea. “Tsiteerin mõnda kohta: “Tahaks päriselt rohelist pealinna, mitte rohelist Potjomkini küla. Praegu võib öelda, et Tallinn jõudis 2022. aasta rohelise pealinna finaali pigem praeguse linnavõimu kiuste kui tänu temale.”

 

Klandorfi sõnul tundub talle, et sellised juhtkirja kirjutajad pole käinud ajakirjanduse õppejõudude Juhan Peegli ja Marju Lauristini tunnis.

“Juhan Peegel on meie hulgast kahjuks juba lahkunud, aga nad ei ole ilmselt ka Marju Lauristini tundides olnud,” sõnas ta. “Tsiteerin siinkohal Juhan Peeglit, kes on öelnud: “Toimetajana tuleb olla tähelepanelik kõigi murede ja kaastööde suhtes. Faktist tuleb esitada kogu tõde. Oska ühendada ajakirjanduslik agressiivsus inimliku taktitundega.””

Klandorf: pühime süljepritsmed ära

Klandorfi sõnul ei ole selles artiklis midagi sellist, mida Juhan Peegel on Tartu ülikoolis ajakirjanikele õpetanud.  

“Ma ei tea, kas õpetuse tase on alla läinud, mida ma eriti usu, või puuduvad ajakirjanikud tundidest. Selle juhtkirjaga sülitab see ajakirjanik terve hulga töötajate pihta, kes on seotud rohelise pealinna projektiga juba üle 10 aasta. Ta sülitab Eesti peaministri pihta, kes on selle projekti autor, et Tallinn saaks roheliseks pealinnaks. Ta sülitab Stockholmi Keskkonna Instituudi pihta, kes on meie konsultant selles küsimuses. Lisaks sülitab ta Euroopa Komisjoni pihta, kes selle ajakirjaniku arvates justkui ei tea, milliste kriteeriumite järgi rohelise pealinna tiitlit välja peaks  andma. Rääkimata Tallinna linna peale sülitamisest, aga meie oleme sellega paraku juba harjunud ja läheme sirge seljaga edasi,” ütles abilinnapea.

Klandorfi sõnul öeldakse vahel, et oleme talupoeglikud ja matslikud. “Minu meelest on talupoegadel ikka mõistus peas, see on vaid puhas matslikkus,” lisas Klandorf. “Ma ei imestaks, kui keegi Eestist saadab ka kaebekirja Euroopasse, et me ei peaks seda auhinda saama. Minu meelest võiks ikka rõõmustada, kui Eestil või Tallinnal hästi läheb. Antud ajakirjanik võiks minna ülikooli Lauristini juurde oma klassikursust kordama.”

Tallinn on 2022. aasta Euroopa rohelise pealinna konkursi finalist

Tallinn konkureerib mainekal võistlusel Euroopa rohelise pealinna tiitlile kahe Prantsusmaa linna – Dijoni ja Grenoble ning Itaalias asuva Torinoga. Konkursi võitja kuulutatakse nelja finalisti hulgast sel sügisel Lissabonis.

2022. aasta Euroopa rohelise pealinna tiitlile kandideeris ühtekokku 18 linna. “Tallinn võtab oma rohelisi eesmärke väga tõsiselt. Mul on hea meel, et meie pingutusi on tunnustanud rahvusvaheline žürii niivõrd kõrgel tasemel. Jätkame võistlust suure innustusega,” sõnas Klandorf. “Järgmisena tuleb meil rahvusvahelisele žüriile esitleda täpset kava, kuidas Tallinn panustab jätkusuutlikusse arengusse, samuti oma võimekust olla eeskujuks teistele linnadele ja suhelda avalikkusega.”
 

Samuti on konkursil oluline roll piirkondade terviklikul arendamisel, mille hulgas on näiteks säästlike liikumisviiside juurutamine, parkide ja muude rohe- ja puhkealade rajamine ja laiendamine ning jäätmemajanduse kaasajastamine. Tähelepanu pööratakse ka taastuvate energiaallikate kasutamisele, müra vähendamise innovaatiliste lahenduste rakendamisele ning koostööle linnavõimu, elanike, ettevõtjate ja teiste osapoolte vahel eesmärgiga arendada ja parendada elamistingimusi linnas.

Euroopa rohelise pealinna algatuse üldine eesmärk on parandada Euroopa linnade elukeskkonda ning eelkõige tunnustada ja premeerida pingutusi, mida linnad keskkonna ja elukvaliteedi parandamiseks teevad. Tiitel antakse linnale, kes on parandanud ja planeerib linnakeskkonna muutmist tervikuna erinevate tegevuste kaudu.

Võitnud linna autasustatakse 350 000 euro suuruse rahalise preemiaga. Rahaline preemia on ette nähtud võitnud linna abistamiseks Euroopa rohelise pealinna projektide ja ürituste programmi käivitamisel.

Euroopa rohelise pealinna tiitlit annab välja Euroopa Komisjon.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
24. mai 2020 10:21
https://sirp.ee/s1-artiklid/c9-sotsiaalia/noukogude-perioodi-uurimine-on-kui-paraneva-haava-lahtikiskumine/
Lugege taotlust!
22. mai 2020 16:22
https://www.tallinn.ee/est/keskkond/Tallinna-taotlus-2022 Klandorf võiks kommentaarida taotluses olevaid FAKTE, millega ajakirjanikud on ilmselt tutvunud. Transpordi peatükk koosneb suuremas osas valeväidetest, hämamisest, demagoogiast ja oluliste faktide unustamisest. Sama kehtib ka müra peatüki kohta. Kõige nahaalsem väide on, et Tallinn ehitab 1,4 km kesklinna tänavat ümber Peatänavaks, et avalikud arutelud käivad. Ei, projekt peatati mõnitamise ja halvustamise saatel. Sarnane on väide piirkiiruste vähendamise kohta kuigi linnavalitsus on sellest nüüdseks sellest juba aastakümneid keeldunud. Ka säästva liikuvuse kava tuuakse esile kuigi seda ei kavatsetagi vastu võtta ja planeeritakse samal ajal suurprojekte, mis on sellega vastuolus. Ehk et lihtsalt räuskav abilinnapea, kes ründab ja süüdistab ajakirjandust, et enda valdkonna tegematajätmistelt tähelepanu eemale juhtida.