“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Riigikogu liige Eesmaa: eutanaasia lubamise peab otsustama rahvas referendumil (1)
20. mai 2020
Scanpix

"Me oleme veendunud, et seadus peab austama inimese täie teadvuse, hea vaimse tervise juures tehtud otsust väärikalt surra," seisab riigikogusse saadetud Roheliste avalduses. Riigikogu liige Enn Eesmaa toetab arutelu, ent ei rutta seisukohta võtma: "Võimalik, et see tuleks otsustada referendumil," sõnas ta.

Roheliste  algatatud petitsioon “Seadustame Eestis eutanaasia” kogus rahvaalgatusportaalis 2246 allkirja ja sel nädalal saadeti petitsioon elektrooniliselt riigikokku.

Petitsioonis soovitakse, et riigikogul seadustaks eutanaasia, mis lähtub inimese enda tahteavaldusest.

Roheliste hinnangul on eutanaasia küsimuse lahendamise tulevikku edasi lükkamine kannatajate suhtes ebaõiglane. Samas peab eutanaasiat lubav süsteem olema mitmekordse väga range eelkontrolliga ning põhinema inimese selgelt väljendatud ja läbimõeldud soovil ja meedikute loal.

Psühhiaater: eutanaasia lubamiseks pole ühiskond küps

Psühhiaatrite liidu juht Andres Lehtmets ütles, et eutanaasia üle arutlemiseks riigikogu tasemel on aeg selgelt liiga varajane. Ta selgitas, et teema on sedavõrd keeruline ning mitmetahuline, et me pole veel küpsed selles suunas liikuma. “Esmalt peame inimetele tagama baasturvalisuse,” sõnas ta. 

Lehtmets selgitas, et need riigid, kus eutanaasia on juba seadustatud või sellega tegelevad, on meist küpsuselt palju ees. “Loomulikult võivad poliitikud eutanaasia teema üle diskuteerida, kuid otsusele jõudmiseks pole ühiskond küps. Sellest on liiga vara rääkida,” sõnas ta.

Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku ülempreester Mattias Palli ütles, et arutleda eutanaasia üle võib ning ta on ka valmis ära kuulama eutanaasia pooldajate seisukohad. Siiski rõhutas preester, et abistatud enesetapp on igal juhul tapmine. Ta möönis küll, et on erinevus, kas enesetapp sooritatakse kergekäeliselt või lõpetatakse lootusetult haige inimese elushoidmine aparaatide abil.

“Kui inimene tõesti kannatab, tuleb igat juhtumit eraldi vaadelda. Põhimõtteline seisukoht on siiski, et inimene peab oma elutee lõpuni käima ning aktiivne sekkumine pole lubatav,” ütles preester.

Tuus-Laul: kindel “ei” eutanaasia seadustamisele 

Riigikogu liige Marika Tuus-Laul lisas, et ta on sotsiaalkomisjonis läbi aegade selle teemaga kokku puutunud ning on eutanaasia seadustamisele kindlalt vastu. Ta osutas ohtudele, et vanainimest võivad lapsed või lapselapsed kallutada eutanaasiat sooritama omakasupüüdlikest motiividest lähtudes. “Kes selle lõpuks otsustab?” küsis riigikogu liige. “Nii noores riigis nagu Eesti ei tule see üldse kõne alla.”

Riigikogu liige Enn Eesmaa ütles, et maailmas on riike, kus eutanaasiat lubatakse ning ka Eestis tuleks sel teemal arutleda. “Vale oleks enne debatti kindlalt väita, kas eutanaasia seadustamine oleks kindlalt õige või vale,” sõnas ta. 

Eesmaa tunnustas Roheliste erakonna soovi see teema tõstatada ning riigikokku tuua. Siiski ei uskunud ta, et riigikogu erakondadel oleks selles osas kindel seisukoht – pigem sõltub see saadikute isiklikust vaatest probleemile. Eesmaa ei soovinud oma isiklikku seisukohta avaldada, ent meenutas, et Eesti on vananev ühiskond, kus see küsimus paratamatult päevakorda peab tulema. “Võimalik, et  see tuleks otsustada referendumil,” sõnas ta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vladimir Mustin
20. mai 2020 20:00
Kui juurutada karjaimmuunsust Rootsi malli järgi, siis pole eutanaasia enam vajalik.