"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Eriolukorras varutud toidukaup tuleks üle vaadata (0)
22. mai 2020
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeiv

Eriolukorras on varunud inimesed endale rohkem toidukaupu. Maaeluministeerium tuletab meelde, et oluline on toitu mitte raisata. Selle vältimiseks tuleks kontrollida toote minimaalset säilimisaega ning teha vahet väljenditel "parim enne" ja "kõlblik kuni".  

Toiduaine pakendil märgistus “kõlblik kuni” tähendab seda, et toit on kvaliteetne ja tervisele ohutu kuni märgitud kuupäevani. Hiljem on mõistlik toote söömisest loobuda.  

“”Kõlblik kuni” märgistusega on kõik mikrobioloogiliselt kiiresti riknevad toidud. See tähendab, et toit on ohutu kuni märgitud kuupäevani, pärast seda kuupäeva ta enam ei pruugi olla ohutu, mis tähendab, et mikroorganismide areng toidus võib olla juba selline, et oma arvukuselt võib ta kujutada ohtu inimese tervisele,” selgitas Veterinaar- ja Toiduameti toiduosakonna nõunik Tiiu Rand.

Kindlasti tuleb jälgida, kas pakendil on kirjas ka märge, kui kaua ta peale avamist säilib. “Tihtipeale on müügipakendil ka selline märge, et pärast avamist tarbida näiteks 24 tunni jooksul. See ongi selleks, et tarbija mõtleks ja ei unustaks seda toitu pärast pakendi avamist, kui ta ei söö kõike korraga ära, külmkappi seisma,” märkis Rand.

Tingimata tuleb toitu säilitada pakendil märgitul temperatuuril. Toit võib rikneda ka transportimise käigus näiteks temperatuurikõikumise või pakendi vigastuste tõttu, mida juhtub sageli fooliumkatte korral. Tarbijale leebem märgistus on aga “parim enne”.

“See toit on oma parimate iseloomulike omadustega kuni märgitud tähtpäevani,” märkis Rand, et see võib olla kas kuupäeva täpsusega esitatud, kuu või isegi aasta täpsusega. “Kui kuupäeva ei ole, on vaid aasta või kuu ja aasta, siis on korrektne arvestada, et toit on parim enne näiteks 2020 aasta lõppu,” põhjendas Rand.

Pärast tähtaja möödumist ei pruugi toiduaine olla oma parimate omadustega, kuid on siiski söömiskõlblik. Kvaliteedi teada saamiseks tuleb kontrollida, ega pakend pole paisunud ja kas toote maitse ning lõhn pole muutunud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.