"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hooldustööde tõttu katkevad lühiajaliselt ID-teenused (0)
26. mai 2020
Scanpix/ Foto on illustreeriv

SK ID Solutions, kes on Eesti riigi partner serifitseerimis- ja ajatempliteenuses, teeb neljapäevl kella 23-st kuni reedel kella 5-ni oma infosüsteemi plaanilist hooldust.

Planeeritud hooldustööde tõttu katkeb neljapäeva hilisõhul lühiajaliselt ID-kaardi, Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamine e-teenusest, vahendas BNS. 

SK ID Solutions, kes on Eesti riigi partner serifitseerimis- ja ajatempliteenuses, teeb neljapäevl kella 23-st kuni reedel kella 5-ni oma infosüsteemi plaanilist hooldust. Hooldustöö tõttu pole 29. mail alates kella kahest öösel võimalik kasutada mobiil-ID ja Smart-ID-d, ajatempli- ja kehtivuskinnitusteenust ning anda digiallkirju. 

“Et hooldustööd kasutajaid võimalikult vähe häiriks, uuendab SK ID Solutions oma süsteeme öösel. ID-kaadri, Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamine võib olla häiritud 28. mai õhtul kella 23-st. 29. mail alates kella kahest öösel pole paari tunni jooksul võimalik kasutada mobiil-ID ja Smart-ID lahendusi ja ID-kaarti saab enda autentimiseks kasutada vaid teatud teenustes. Sel ajal ei saa anda digiallkirju e-teenustes ega DigiDoc4 tarkvaras ning peatuvad kehtivuskinnitus- ja ajatempliteenus,” ütles Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektori asetäitja Margus Arm.

“Kahjuks peavad välismaal viibivad eestlased arvestama, et nende jaoks ei pruugi katkestus öösel toimuda. Seetõttu oleks mõistlik olulised allkirjastamise ja autentimisega seotud toimingud varasemaks planeerida,” lisas ta. 

Katkestuse ajal saab ID-kaarti autentimiseks kasutada nendes teenustes, mis on liitunud RIA poolt pakutava riigi autentimisteenusega. Kui hooldustöö edeneb viperusteta, taastuvad kõik teenused 29. mail kella 5-ks varahommikul. Kui hooldustööd peaksid kestma planeeritust kauem, võib olla häiritud ka andmevahetuskihi X-tee töö, mille tulemusel ei pruugi toimida andmevahetus erinevate infosüsteemide vahel. 

“SK viis läbi mitu testi ja hindas uuendustööga kaasnevaid riske, seega ei tohiks katkestus olla pikem kui kaks tundi. Hommikuks peaksid kõik nimetatud teenused taas töötama. Samas pole kõike võimalik ette planeerida, mistõttu tuleb arvestada võimalusega, et 29. mai hommikul ja päeval võib esineda tõrkeid e-teenuste kasutamisel. Sellisel juhul palume kindlasti pöörduda e-teenuse pakkuja poole, kus häired esinesid,” lausus Margus Arm. ID-kaart kliendikaardina ei ole mõjutatud. 

Ajavahemikul kell 23-1 võib tööde käigus esineda lühiajalisi, kuni 30-minutilisi häireid kõigis SK ID Solutionsi teenustes. Ajavahemikul kell 2-5 katkevad kuni kaheks tunniks kõik SK teenused, sealhulgas Smart-ID kasutamine, mobiil-ID kasutamine Eestis ja Leedus, kehtivuskinnitusteenused (OCSP), ajatempliteenus, ID-kaardi kasutamine, ID-kaardi ja Digi-ID väljastamine ja sertifikaadi staatusemuudatused, mobiil-ID väljastamine (Eesti ja Leedu) ja sertifikaadi staatusemuudatused ning Smart-ID väljastamine ja tühistamine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.