"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ratas: töötame võõrtööjõu probleemi lahendamise nimel (1)
28. mai 2020
Mats Õun

"Euroopa Liit on sulgenud piiri kolmandate riikidega, lisaks piiravad riigid ise oma kodanike lahkumist. Meie põllumeeste jaoks tähendab see väga keerulist olukorda," selgitas peaminister Jüri Ratas. 

Ratas ütles eile õhtul pärast kohtumist põllumajandusorganisatsioonide esindajatega, et valitsus töötab võõrtööjõu probleemi lahendamise nimel, vahendas BNS. 

“Paljud põllumajandusettevõtted, seal hulgas maasikakasvatajad, on tööjõumahukamatel perioodidel harjunud kasutama välistööjõudu, mille vaba liikumine on koroonakriisi tõttu praeguseks peatunud,” ütles Ratas. “Euroopa Liit on sulgenud piiri kolmandate riikidega, lisaks piiravad riigid ise oma kodanike lahkumist. Meie põllumeeste jaoks tähendab see väga keerulist olukorda.”

“Valitsus on riigikogule esitanud ettepaneku pikendada 31. juulini nende võõrtööliste Eestis töötamise õigust, kes viibisid siin 17. märtsi seisuga ja kelle tööandja põhitegevusala on põllumajandus. See on esimene samm kindlustamaks, et kodumaised põllumajandussaadused saaksid korjatud ning ettevõtjaid tootmisega kavandatud mahus jätkata,” sõnas ta.

Peaministri sõnul peavad ka ettevõtjad lahenduste leidmisel olema paindlikud ja aktiivsed. “Alates 15. juunist saavad terved Schengeni kodanikud taas Eestisse siseneda, see tähendab ka tööjõu vaba liikumist,” lausus Ratas. Seda, millal võiks toimuda piiride avamine kolmandate riikidega, on tema sõnul praegu veel vara öelda. “See sõltub iga riigi epidemioloogilisest olukorrast,” lisas ta.

Peaministri hinnangul saab tööjõu probleemi lahendamisele kaasa aidata töötukassa, kes aitab kokku viia tööta jäänud inimesed ning abijõudu vajavad põllumajandusettevõtted. Töötukassa andmetel on 3500 töötut, kes on huvitatud põllumajanduses töötamisest. Põllumajandusorganisatsioonid hindavad tipphooaja vajaduseks umbes 1500 töölist.

Ratase sõnul peab riik lisaks lühiajalistele lahendustele mõtlema ka pikemaajalistele meetmetele, mis aitaksid vähendada võõrtööjõust sõltumist põllumajanduses. Tema sõnul tähendab see varasemast suuremat põllumajanduserialade propageerimist noorte seas ning erinevate investeeringute tegemist, mis aitaksid ettevõtetel tootmist automatiseerida ning efektiivsemaks muuta.

Ratas lausus, et maaelu edukas käekäik on selle valitsuse kindel prioriteet. “Mul hea meel, et saime tänasel kohtumisel arutada sektorile olulistel teemadel. Üksteist ära kuulates ja koostööd tehes suudame leida võõrtööjõu probleemile lahenduse. Töötame selle nimel, et sel suvel ükski maasikas korjamata ega lehm lüpsmata ei jääks.”

Kohtumisel osalesid Eesti Aiandusliidu juhatuse esimees Raivo Külasepp, Eesti Maasikakasvatajate Liidu juhatuse liige Elke Lillemets, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus ning Isamaa erakonna juht Helir-Valdor Seeder.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

100000 tööd murdma
28. mai 2020 08:57
Eestis on 50000 töötut lisaks 30000 kuhugi kadunut noort ja üsna varsti töötute arv küünib 100000 tublile töömurdjale ja mingid tegelased anuvad gastarbartereid? Eesti inimesele korralik palk eesti keskmine näituseks ja põllale maasikale. Ja maasikale kandideerimas 100 töömurdjat ühele kohale? Järsku probla hoopis tahtmises saada u kraiinalast ja miks mitte bezviiz lausa mustalt? Ilmselt MTA peab korraliku revisjoni korraldama Eesti maasikakasvatuses värk klaariks. Üüratu hulk töötuid ja ei leita tööinimesi?