"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Laste uneuuringute keskus luuakse Tallinna Lastehaiglasse heade annetajate toel (0)
01. juuni 2020

Tallinna Lastehaigla Toetusfond alustab heategevuskampaaniat "Kingi head und", mille eesmärgiks on toetada Tallinna Lastehaiglasse uneuuringute keskuse rajamist. Unekeskuses hakatakse pakkuma kaasaegset meditsiiniabi lastele, kellel esineb unehäireid ning nõustama ja toetama nende laste vanemaid. Toetusfond kutsub kõiki häid inimesi üles tegema annetuse keskuse loomise toetuseks.

 

“Tallinna Lastehaigla Toetusfond korraldab igal aastal ühe  suure heategevuskampaania, et  aidata haiglat mõne mahuka projekti elluviimisel,” selgitas Toetusfondi juhataja Inna Kramer. “Loodame väga, et meie senised toetajad ja sõbrad leiavad võimaluse unekeskuse rajamisele oma õla alla panna ning ootame väga uusi annetajaid. Kampaania kestab kogu aasta vältel, seetõttu kutsume inimesi üles tegema püsiannetuse, et toetussummat aasta peale väiksemates osades hajutada.  Oleme väga tänulikud kõigile meediaväljaannetele ja koostööpartneritele, kes meie algatust tasuta toetavad.”

Unehäireid esineb lastel juba alates imikueast

“Unehäireid esineb lastel juba alates imikueast, need võivad olla nii meditsiinilised kui mittemeditsiinilised. Kui lapsel on uneprobleem, siis tähendab see tihti, et terve perekonna uni on häiritud, sellega kaasnevad kurnatus ja pinged,” rääkis Tallinna Lastehaigla neuroloog dr Valentin Sander.  “Spetsiaalselt lastele mõeldud uneuuringute keskust praegu Eestis ei ole, kuid vajadus selle järele on suur. Unehäiretega tegelemine nõuab süsteemset lähenemist, sest probleemide põhjused võivad olla väga mitmetahulised. Suures haiglas asuva unekeskuse eelis on see, et iga juhtumi puhul on võimalik kaasata vajalikke eksperte, kes aitavad leida laste uneprobleemidele lahendusi.”

Unekeskuse rajamise projekti käigus ehitatakse lastehaiglasse helikindlad ruumid, mis peavad võimaldama läbi viia spetsiifilisi meditsiiniuuringuid, kuid samas olema ka väga hubased ja mugavad, et laps, kes nendes ruumides magades öö veedab, tunneks ennast hästi ja turvaliselt. Ruumide loomisel tulevad heategevuslikus korras appi Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna magistrandid ning nende juhendaja prof. Tüüne Kristin Vaikla

“Unenäod on osa meie kontrollimatust minast ja unevõlg ülikoolipäevilt on tudengile tuttav teema, mis pärsib loovust ja inspiratsiooni,” lausus prof. Vaikla. “Unearhitektuuri (ingl. k. sleep architecture) uurimisel isikliku kogemuse kaudu on võimalus avastada inimese ja ruumi toimimise koos- ja vastastikmõju, kus praktilistele lahendustele lisandub teoreetiline kihistus. Loodan väga, et laste unekabineti projektist koorub välja laiem teadmine – kuidas saab ruum toetada rahutu magaja und.”

Ohtlikud unehäired

Uneuuringute läbiviimiseks soetatakse keskusele spetsiaalne polüsomnograafia seade koos vastava tarkvaraga, mis võimaldab tõhusalt diagnoosida raskeid ja mõnikord lausa ohtlikke unehäireid, nagu näiteks narkolepsia ja obstruktiivne uneapnoe. Polüsomnograafia uuringul salvestatakse lapse ööund vähemalt kaheksa tunni jooksul, erinevate anduritega registreeritakse ajutegevust, hingamisrütmi ja selle häireid, lihasaktiivsust ning liigutushäireid, südametööd ja vere hapniku ning süsihappegaasi sisaldust, lisainfot une ajal toimuvast annab video- ja helisalvestus.

Unekeskuses tööle hakkavad meditsiinitöötajad peavad läbima spetsiaalse koolituse, mille rahastamine toimub antud projekti raames. Kuna Eestis vastava eriala koolitajaid on vähe, toimub lõviosa personalikoolitusest  välismaal pikemaajalise kogemusega unemeditsiini keskustes . Uneuuringute nõuetekohaseks registreerimiseks ja esmaseks analüüsimiseks vajame spetsiifilise väljaõppega uneõde/unetehnikut, lõpliku uuringu analüüsi ja diagnostilise hinnangu eest vastutab kliiniline neurofüsioloog. Uuringute vajaduse ja patsiendi edasise käsitluse otsustab unemeditsiinialase väljaõppega eriarst-konsultant: neuroloog, psühhiaater, kõrva-nina-kurguarst, pulmonoloog. Unekeskuse meeskonda on planeeritud lisaks psühholoog, logopeed ning füsioterapeut.

Unekeskuse rajamise projekti maksumuseks on ca 200 000 eurot.

Rohkem infot projekti kohta: www.toetusfond.ee/unekeskus

KUIDAS SAAN TOETADA?

–          Tallinna Lastehaigla Toetusfond kutsub häid inimesi üles tegema unekeskuse loomise toetuseks igakuise püsiannetuse: https://www.toetusfond.ee/anneta/pusiannetus

–          Ühekordse annetuse läbi Toetusfondi kodulehe saab teha siin: https://www.toetusfond.ee/anneta/tee-annetus-kodulehel

–          Annetada saab helistades Tallinna Lastehaigla Toetusfondi annetustelefonidel:

900 7705 – 5 €

900 7710 – 10 €

900 7715 – 25 €

 

–          Annetuse saab teha pangaülekandega:

Makse saaja: Tallinna Lastehaigla Toetusfond

Makse selgitus: “unekeskus”

 

Swedbank: EE142200221001137609

SEB: EE481010220026847017

Luminor: EE921700017000265265

LHV: EE677700771001364621

 

 

SA Tallinna Lastehaigla Toetusfond (www.toetusfond.ee) asutati 1993. a. jaanuaris. Fond on 27 aastat tegutsenud selle nimel, et aidata kaasa lapsesõbraliku haigla kujundamisele ja parima võimaliku meditsiinilise abi toomisele Tallinna Lastehaiglasse. Toetusfond soovib oma tegevusega muuta positiivsemaks ühiskonna suhtumist lastesse ning eriti haigete laste probleemidesse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.