"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lastekaitsepäeval selgusid auhinna "Lastega ja lastele" võitjad (0)
01. juuni 2020
Mattias Tammet

President Kersti Kaljulaid ja õiguskantsler Ülle Madise õnnitlesid esmaspäeval presidendi roosiaias tunnustusauhinna "Lastega ja lastele" tänavusi võitjaid.

President Kaljulaid ütles tunnustusauhinna laureaate tervitades, et meie lapsed ja noored on ühiskonna kõige siiram osa ja mida rohkem nad usuvad, et neist sõltub nende enda ja Eesti homne päev, seda julgemad ja ettevõtlikumad nad on. “Mida rohkem jaksame meie, täiskasvanud, vaadata lustiga kõrvalt ja toetada meie noorte püüdlusi paremaks saada ja paremaks teha seda, mis nende ümber, seda parem Eesti tulevikule,” lisas riigipea.

Õiguskantsler Ülle Madise ütles oma kõnes: “Inspiratsioon, sõprus; hea märkamine ja halva parandamine; üheskoos küpsetatud pannkook, muffin või fantaasiapitsa; ühine meisterdamine; koos laulmine, ettelugemine ja lugude jutustamine; looduse, helide ja värvide märkamine; mäng ja “teeme võidu” koos kaotama ja võitma õppimisega; inimesed, keda usaldada ja armastada; kodu, kus oled alati oodatud − eks ole need õnneliku lapsepõlve peamised koostisosad. Igaühel on mõistagi oma parim kodune retsept. Aitäh teile, kes te oma pühendumuse, töö, nakatava elurõõmu ja leidlikkusega loote kauneid lapsepõlvi!”

Elutöö preemia pälvis psühhoterapeut ja seksuaalnõustaja Lemme Haldre, kes on pühendanud üle 20 aasta oma elust seksuaalselt väärkoheldud laste ja noorte aitamisele. Lisaks ohvrite toetamisele on Lemmel jätkunud aega ja energiat ka probleemse seksuaalkäitumisega noorte aitamiseks. Hinnatud koolitaja, juhendmaterjalide koostaja ja asjatundliku eestkõnelejana on Lemme Haldre andnud olulise panuse laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamisse.

Nutikad robootikud

Lapse Suure Teo auhinna said Viljandi abiturient Bert Siimon ning tartlannad Katarina Elise Ploom ja Gerda-Marleen Pärli. Viljandi Gümnaasiumi matemaatika-füüsika eriklassis õppiv Bert juhendab robootikaringi “Nutikad robootikud”, milles osalevad Viljandi linna esimeste klasside õpilased. Robootikaringis osalejad hindavad kõrgelt Berdi teadmisi ja oskusi, kuid olulisimana toovad nii lapsed kui ka nende vanemad välja, et Bert saavutab endast noorematega suurepärase kontakti ning on oma hingestatud suhtumisega süstinud uurimis- ja avastamispisiku ka oma õpilastesse. Tartu Mart Reiniku Kooli 8. klassi õpilased Katarina Elise ja Gerda-Marleen panid tähele, et pikalt haiglas viibivatel lastel napib põnevaid joonistus- ja nuputamisraamatuid. Neile mõeldes koostasidki Katarina Elise ja Gerda-Marleen tegevusraamatu “Parim ajaviide”, mis sisaldab tüdrukute endi välja mõeldud ülesandeid ja joonistusi. Noorte loodud raamatut on nüüdseks jagatud mitmetele haiglatele ja haigetele lastele, samuti õpiraskustega ning puuetega lastele üle Eesti.

“Muutuste Looja” auhind kuulub töörühmale “Kaunis kombatav raamat” ehk Sülvi Sarapuule, Astrid Järvsoole ja Kadi Sarapuule, kes valmistavad erilisi kombatavaid pildiraamatuid nägemispuudega lastele. Need raamatud võimaldavad nägemispuudega lastel paremini tajuda meid ümbritsevat maailma − maastikke, taevatähti, vikerkaart. Tänu kombatavatele raamatutele on ka pimedatel lapsevanematel võimalik oma lastele muinasjutte lugeda ja koos lastega pildiraamatust loomade jälgi uurida. Praeguseks on valminud juba üle 30 pildiraamatu. Osa neist on jõudnud ka Eestist väljapoole: Prantsusmaale, Taani ja Soome.

“Igale koolilapsele arvuti!”

Laste- ja noortežürii preemia ning Kriisimurdja eriauhind omistati algatusele “Igale koolilapsele arvuti!” Kodanikualgatus sündis 15. märtsil ehk vaid mõni päev pärast õpilaste kaugõppele suunamist Kätlin Rohilaid-Aljaste ja Sven Jablonski eestvedamisel. Tuumikuga liitusid peagi Maria Rahamägi, Siimon Härm ja Daniil Golubev. Kiirelt üle-eestiliseks liikumiseks kasvanud algatuse raames vahetas kuu aja jooksul omanikku rohkem kui 1200 arvutit. Noortežürii esindaja Triin Sooäär: “Hindasime arvutite algatuse mõju nii praegu kui tuleviku perspektiivis laste jaoks kõige suuremaks. Ühtlasi on see hea näide koostööst ning sellest, et kus probleemi märkad, seal mine ja pane ise käsi külge.”

Teise eripreemia pälvis eeskujuliikumise “Valge õhupall” juht Tamo Vahemets, kellel on olnud märkimisväärne roll väikelaste vigastuste ennetustöös, raudteeohutuse suurendamisel ning väärtustel põhineva eeskujuks olemise mõtestamisel.

Võitjad said tänukirja ning paljude lasteraamatute illustraatori Kadri Ilvese maali.

Eriolukorras läbi viidud konkursil oli eriline, väikeses seltskonnas toimunud tunnustamine, millest on võimalik osa saada esmaspäeva õhtul kell 20.30 ETV vahendusel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.