"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lihula tulistaja on meditsiiniõde ja töötanud aastaid õppejõuna (0)
07. juuni 2020
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Mees on varem kriminaalkorras süüdi mõistetud ebaseaduslikust relvast tulistamises. Kinnipeetu on olnud meditsiini valdkonna entusiast, kuuludes riiklikesse ja rahvusvahelistesse ühingutesse. Ta on õendusest rääkinud nii leheveergudel, koolitustel kui konverentsidel. Äriregistri andmeil on kinnipeetu õendusabi osutamisega seotud ettevõtte juhatuse liige.

Laupäeval Lihulas inimeste pihta tule avanud 32-aastane Mikk Tarraste on töötanud aastaid meditsiiniõe ja selle valdkonna õppejõuna, kirjutab Pärnu Postimees.

Mees on varem kriminaalkorras süüdi mõistetud ebaseaduslikust relvast tulistamises. Kinnipeetu on olnud meditsiini valdkonna entusiast, kuuludes riiklikesse ja rahvusvahelistesse ühingutesse. Ta on õendusest rääkinud nii leheveergudel, koolitustel kui konverentsidel. Äriregistri andmeil on kinnipeetu õendusabi osutamisega seotud ettevõtte juhatuse liige.

Mullu aprillini töötas Tarraste Pärnu Postimehele toimetusele teadaolevalt Tallinna Tervishoiu kõrgkoolis õenduse õppetooli õpetajana. Samuti on see mees töötanud Tallinna lastehaigla ja Põhja-Eesti regionaalhaigla õe ja Tallinna kiirabi abiõena.

Kinnipeetu on lõpetanud Tallinna Tervishoiu kõrgkoolis üldõenduse eriala. Tunamullusest õpib ta samas koolis magistriõppes. Samuti on ta täiendanud end koolitustel, sealhulgas Prantsusmaal ja Šveitsis.

Laupäeva hilisõhtul Lihulas kaks inimest tapnud ja nelja vigastanud Tarraste soetas universaalkerega sinise Subaru Legacy 2015. aastal. Auto eelmine omanik nentis, et talle ei meenu auto ostnu nimi, kuid mäletab, et tegemist oli meditsiiniõega, kelle naine oli arst. Et kahtlusalune on töötanud meditsiini valdkonnas, teatas pühapäeva hommikusel pressikonverentsil ka Lääne prefekt Kaido Kõplas. Nagu sedagi, et mees on olnud seotud Kaitseliiduga.

Subarul, millega mees eile tanklas vastu teisi sõidukeid ja majaseina sõitis, puudub kehtiv ülevaatus, selle pidanuks tegema aprillis.

Meest on varasemalt kriminaalkorras karistatud 2008. aastal. Toona süüdistati teda ööl vastu 2008. aasta 21. aprilli koos kaaslasega ebaseaduslikust relvast tulistamises. Kahekesi lasid nad maja suunas kordamööda mitu lasku, tabades kahe korteri köögiaknaid. Tabades läbivate laskudega köögiaknaid, kus korteris sel ajal viibis inimene ja tulistamisega häirides avalikku korda, lähikonnas elavate teiste isikute rahu ning julgeolekut ja põhjustades nende öist ärkamist ja hirmutunnet, pani ta relvaga ähvardades isikute grupis toime avaliku korra raske rikkumise.

Veel süüdistati kõnealust meest selles, et ta omandas 2005. aastal ebaseaduslikult registreerimata püstoli Parabellum P08 nr 2340 ja 12 püstolipadrunit. Ta ei teatanud politseiprefektuurile leitud relvast, taotlenud relvasoetamisluba ega registreerinud relva ja padruneid. Need olid tema suvilas 22. aprillini 2008. aastal. Muu hulgas hoidis mees oma elukohas 38,91 grammi lõhkeianet pentriit. Toona määrati talle karistuseks 14 800 krooni trahvi.

Tulistaja tabati pärast mitmeid tulevahetusi politseinikega

Lääne prefekti Kaido Kõplase sõnul tabasid korrakaitsjad laupäeva õhtul Lihulas mitut inimest tulistanud kurjategija pärast mitmeid tulevahetusi, mille käigus sai kuulitabamuse ka üks politseinik, kuid kes vigastada ei saanud.

Sündmused said alguse laupäeva õhtul kella 21.40 paiku, kui politseile tuli väljakutse, et Lihula tanklas rammis sõiduauto kaht autot ja maja seina ning juht lahkus sündmuskohalt. Teadaolevalt ei väljunud kahtlusalune tanklas oma Subarust, samuti puudub teave, et ta oleks tanklas kellegagi sõnavahetusse astunud.

Kümmekond minutit hiljem tuli politseile teade, et põgenejale sõidab järele mootorrattur, kes nägi õnnetust peal. Sellest hetkest veel kümmekond minutit hiljem saabus teade, et on kuulda laske, rääkis Kõplas.

Kohapeal selgus, et tulistati viit inimest. Üks täiskasvanu hukkus sündmuskohal ja teine suri kiirabiautos. Haavata sai veel üks täiskasvanud inimene ja kolme- ning viie-aastane laps. Haiglas viibivate laste seisund on raske, kuid stabiilne, viga saanud täiskasvanu on lubatud kodusele ravile. Üks hukkunu oli kahtlusalusele järele sõitnud mootorrattur, teised ohvrid olid juhuslikult sündmuskohale sattunud autos, kus viibis noor perekond – naine, mees ja kaks last.

Ühtlasi hakkas politsei saama infot, et Lihulas liigub ringi relvastatud inimene. Sündmusele reageeris üle 50 korrakaitsja ning politsei tuvastas peagi kahtlusaluse, kes avas ka korrakaitsjate suunas tule. Tulevahetuse käigus sai üks politseinik kiivri pihta tabamuse, kuid vigastada ta ei saanud. Ka kahtlusalune, kelle korrakaitsjad kinni pidasid, pääses tulevahetusest vigastusteta.

Lääne ringkonnaprokuratuuri juhtivprokuröri Kristine Tamme sõnul on kahtlustatav 32-aastane mees, kes on küll varem olnud seadusega pahuksis, kuid kehtivaid karistusi tal praegu pole. Tal oli relvaluba ning tema juurest saadi kätte mitmeid tulirelvi. “Esialgsetel andmetel oli kahtlustatav tarvitanud alkoholi, kuid kas veel midagi, selgub menetluse käigus,” ütles Tamm, lisades, et kahtlustatav on olnud tegev meditsiinivaldkonnas.

Kahtlustatava suvekodu asub kuriteopaiga lähedal, kuid muidu on ta tegev Tallinnas.

“Palju täpselt laske oli, jääb ilmselt teadmata, sest metsas oli mitmed tulevahetusi,” rääkis Kõplas. Küll aga on praegu tõendeid selle kohta, et kahtlusalune tulistas veel üht möödunud autot. “Kahtlustatava tabamise käigus toimus mitmeid tulevahetusi.”

Prefekt lisas, et info selle kohta, et kahtlusalune on kaitseliitlane, vajab kontrollimist. “Teada on, et ta on olnud seotud Kaitseliiduga,” ütles Kõplas. Ta lisas, et mehel oli relvade käsitsemise oskus olemas.

Kõplas lisas, et kahtlusaluselt pole veel ütluseid võetud, mistõttu pole võimalik ka anda esmaseid kommentaare tema teo motiivide kohta.

Reinsalu soovib Lihula tulistajale raskeimat võimalikku karistust

Endise justiitsministri ja praeguse välisministri Urmas Reinsalu sõnul tuleks Lihula tanklas kaks inimest maha lasknud Mikk Tarrastele määrata raskeim võimalik karistus.

“Kohutav kuritegu. Kaastunne mõrvari käe läbi hukkunute lähedastele. Vastupidamist haavatud ohvritele. Tunnustus politseinikele kurjategija kiire tabamise eest,” kirjutas Reinsalu sotsiaalmeedias. “Mõrtsukas peab venitusteta kohtu ette jõudma ja saama raskeima võimaliku karistuse. See, kuidas korrakaitsjate väitel varasemalt seadusega pahuksis olnud isikul relvaluba oli, tuleb põhjalikult selgeks teha.”

Laupäeva hilisõhtul Lihulas kaks inimest tapnud Tarrastet on varasemalt kriminaalkorras karistatud 2008. aastal. Toona süüdistati teda sama aasta 21. aprilli öösel ebaseaduslikust relvast tulistamises. Koos kaaslasega lasid nad maja suunas kordamööda mitu lasku, tabades kahe korteri köögiaknaid.

Aastal 2005 soetas Tarraste aga registreerimata püstoli Parabellum P08 nr 2340 ja 12 püstolipadrunit. Ta ei teatanud politseiprefektuurile leitud relvast, ei taotlenud relvasoetamisluba ega registreerinud relva ja padruneid. Need olid tema suvilas 22. aprillini 2008. aastal. Muuhulgas hoidis mees oma elukohas ligi 39 grammi pentriiti, mis on väga tugeva purustusvõimega lõhkeaine. Toona määrati Tarrastele karistuseks 14 800 krooni trahvi.

Lihula tulistamises hukkunud naine oli kauaaegne kohalik apteeker

Lääneranna vallavanema Mikk Pikkmetsa sõnul oli pühapäeva öösel Lihula tulistamises hukkunud naine kohalik staažikas apteeker, vahendab ERR.

Pikkmets ütles, et üks hukkunu oli ligi 30 aastat kohaliku apteekrina töötanud Ülle. Samuti sai haavata tema roolis olnud abikaasa ning nende autos viibinud 3- ja 5-aastased lapselapsed. Lapsed on raskes, kuid stabiilses seisus haiglas.

Vallavanema teada teine õnnetuses hukkunu, joobes autojuhti püüdma läinud mootorrattur, kohalik elanik ei olnud. Pikkmetsa sõnul on vald valmis pakkuma kannatanutele tuge ja kriisinõustamist. Ta lisas, et esialgu saab aga oodata eelkõige arstidelt abi haiglas viibivatele lastele.

“Eelkõige on arstide käes see abi, mis saab osutada,” ütles Pikkmets ERR-ile. “Täna on vaja häid soove ja mõistliku käitumist. Ei ole vaja spekulatsioone.”

Lihula tulistaja ei olnud enam aastaid Kaitseliidu liige

Lihula tulistamises kahtlustatavana kinni peetud 32-aastane mees kuulus küll kunagi Kaitseliitu, kuid arvati sellest 2013. aastal välja.

“Praeguseks on selgunud, et autos, mille suunas mees tule avas, oli kokku viis inimest: 58-aastane mees, 61-aastane naine ning 5-aastane, 3-aastane ja 9-aastane laps. Autos olnud naine ja mees olid nende laste vanavanemad,” ütles Pärnu politseijaoskonna juht Üllar Kütt pressiteate vahendusel.

“61-aastane naine suri saadud vigastustesse, 5- ja 3-aastane laps on raskes seisundis haiglas. 58-aastane mees lubati täna (pühapäeva – BNS) hommikul kodusele ravile. Autos olnud 9-aastase lapse vaatas kiirabi kohapeal üle, temaga oli kõik korras ja ta anti üle lapsevanemale,” täpsustas Kütt. “Hukkunud mootorrattur oli 40-aastane mees. Leviv info, et lisaks tulistajale oli Subarus veel teinegi inimene, ei ole kinnitust leidnud ja politseile teadaolevalt oli tulistaja autos üksinda.”

32-aastane mees põhjustas Olerexi tankla juures liiklusõnnetuse, kus kahjustas kahte sõiduautot ja tankla seina. Häirekeskusele anti tanklas juhtunud õnnetusest teada kella 21.45 ajal. Kümmekond minutit hiljem helistas häirekeskusesse mootorrattur, kelle sõnul nägi ta tanklas avarii põhjustanud autot, mis sõitis sündmuskohalt minema. Teada on, et mootorrattur sõitis autole järele. Umbes kella 22 ajal sai häirekeskus info, et kuulda on laske ja umbes 22.10 ajal info, et mootorratturit võidi tulistada. Esimene politseipatrull jõudis kohale 20 minutit pärast seda, kui politseini jõudis info võimalikust tulistamisest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.