"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Linnateater toob publikuni digitaalse monodraama “Inimese hääl” (0)
08. juuni 2020
Siim Vahur

13. juunil, täpselt kolm kuud pärast eriolukorra kehtestamist, esietendub Tallinna Linnateatris digitaalne monodraama "Inimese hääl". Näidendi autor on Prantsuse näitekirjanik Jean Cocteau, oma lavastajadebüüdi teeb kunstnik-lavastaja Kristjan Suits ja laval astub üles Evelin Võigemast. 

 

Võigemast rääkis, et temal ei olnud mingit teatrit koroona ajal, vaid hoopis tomatitaimed, herned, peedid, niitmine ja kodukool; lavastaja Suits aga ehitas kodus ja tegeles asjadega, milleks pole kolm aastat aega leidnud. „Kui mul laste koolitükid tehtud ja Kristjanil ehitatud, siis saime ka kokku videopildi vahendusel, tegime tekstianalüüsi, nagu proovis ikka. Kuna lastel sai nüüd just kool läbi, siis mul on just hea praegu lavale minna.“

 

Suits ütles, et kunstnikuna oli tal justkui mingisugune moraalne kohustus antud olukorras inimestele midagi pakkuda, mis motiveeris lavastust tegema. „Peaasjalikult oleme digitaalses keskkonnas vaatajateni jõudmas, kuna publiku kaasamise võimalus tuli viimasel minutil. Me oleme Evelinile nii helis kui pildis väga lähedal ja publik saab vaadata väga lähedalt. Kõigil vaatajatel soovitan kasutada kõrvaklappe ja asetada nutiseade või läpakas aknale ja vaadata naabermaja akna poole.“ „See ei ole jah selline „vaatame üheskoos teatrit“ lavastus. Soovitaksin seda ka üksi vaadata, lavastuse pikkus on umbes tund aega,“ lisas Võigemast.

„Minu meelest on see ideaalne tekst ühele naisnäitlejale, kes on teatud vanusesse jõudnud ja tunneb, et tahab ka midagi öelda, kuigi seda võiks vabalt mängida ka mees ja rääkida kellega iganes. Erinevalt tavalisest teatrisaali võtmest, kus ma pean olema vali, et kuhugi olla kosta, siis siin ma saan südamerahuga sosistada ja see jällegi annab palju uusi võimalusi näitlejale,“ ütles ta.

Suitsu sõnul on tekst väga universaalne ja sobitub tänasesse päeva ideaalselt. „Eks me kõik saime siin koroonakriisi ajal aru, kui tähtsad inimesed meile on ja kui tähtis on side inimestega. Ma arvan, et nii mõnigi inimene helistas kordades rohkem kui tavalisel ajal. Ka see tunne, et sa tahad inimest reaalselt näha ja päriselt aega veeta, valdas vist meid kõiki.“

Laval oleva putkataolise ehitise kohta rääkis lavastaja, et tegemist on modernse väikemajaga, mis on fragment ühest suuremast kodust. „Meil on tähtis see, et meil on üks tegelane, ja tema ja publiku vahel on aken. Me kõik oleme vaadanud teiste inimeste akendest sisse ja mõelnud, et mis elu seal on. Sedasama efekti me soovime edastada siin lavaaugus olles nii digitaalselt kui ka kohapeal olevatele inimestele.“

„Eriolukorra ajal väga paljud teatrid näidanud oma ülesvõetud lavastusi, see siin on aga vastupidi. See ei ole ülesvõetud lavastus, me teemegi seda veebikeskkonna jaoks ja publik tuleb boonusena lisaks,“ lausus Võigemast. „Nii nagu see materjal on üks konstantne kõne, nii on ka kaamerapilt konstantne üks kaader, mis osava operaatori käe alla liigub ümber maja lähemale ja kaugemale Evelinist, et anda asjale kunstiline mõõde. Tegemist ei ole ülesvõttega või salvestusega või televisioonilaadse produktiga vaid pigem filmiga,“ lisas Suits.

Veel ütles Võigemast, et lavastus toimub ka kodus vaataja jaoks siin ja praegu, sest see on otseülekanne. „On kolm etendust, 13, 15, 16 juuni ja teatavasti internet ju täis ei saa, seega sinna mahub vaatajaid kõik, eks vähegi tahavad ja huvi tunnevad.“

Võigemast ja Suits rõhutasid, et tegemist on otseülekandega, mida pole võimalik järgi vaadata, seega peab olema hoolikalt õigel ajal kohal.

Eesti Draamateatri kunstiline juht Hendrik Toompere jr rääkis, et draamateater kolib suveks Viinistule. „Esimese asjana tuleb meil välja Mariliis Lille lavastus „Esimene armastus“, mis jäi kevadel väikses saalis ära. Tõstsime ta ümber Viinistule, tehaste sisehoovi. See on publikule uus koht, kus pole varem lavastust tehtud, aga sobib selle jaoks väga kenasti. Siis on veel kaks juba tuttavat komöödiat, „Oh Jumal“ ja „Isamaa pääsukesed“. „Oh Jumal“ on Viinistu kabelis ja „Isamaa pääsukesed“ katlamajas.“

Toompere sõnul on „Oh Jumal“ intiimsem lavastus, kus mängivad Ain Lutsepp, Harriet Toompere ja Franz Malmsten. „Isamaa pääsukesed“ on kunstilise juhi sõnutsi suurem lavastus, mis on olnud eelnevatel aastatel Keila kultuurimajas, Naissaarel, ka Draamateatri Suures saalis ja nüüd saab seda näha Viinistu katlamajas.

 

„Praegu mul on olnud kolm nädalat „Lehman Brothers“-iga proovid, see tekst kõlab uskumatult tugevalt kokku tänase päevaga. Materjal sai valitud juba mõnda aega tagasi, ta on meil olnud umbes kolm aastat laual. Paraku meil vist on praegu kriis ja ei tea, kuidas ta edasi kulgeb. 2008 kukkus Lehman Brothers ja algas see eelmine jama ja nüüd me oleme uues jamas kahjuks.“

Etendustegevus toimub kolmel juunikuu õhtul Tallinna Linnateatri Lavaaugus, kust tehakse publikule etenduse otseülekanne elisastage.ee portaalis. 

Vaevalt, et Jean Cocteau oskas 1928. aastal “Inimese häält” kirjutades ennustada, kui suure rolli vallutab telefon meie elus pea sadakond aastat hiljem. Ometi suutis ta oma monodraamaga tabada midagi, mis kõnetab meid ootamatu teravusega just nüüd, sel kummalisel eriolukorra-kevadel, mil isolatsioon ja vajadus inimliku läheduse järele on saanud uue tähenduse. “Inimese hääl” räägib naisest, kes helistab mehele, keda ta armastab.

“Mulle on alati kõige enam huvi pakkunud inimene. Teater ongi justkui pilguheit teiste inimeste eludesse, mille kaudu saame võimaluse tegeleda väga isiklike teemadega, nii vaataja kui loojana. Soov lavastada tekkis peaasjalikult kevadisest kriisist, tundsin moraalset kohustust kunstnikuna oma mõtteid ja tundeid inimestega jagada,” kommenteeris oma otsust proovida kätt lavastajana Kristjan Suits. “Tänases hetkes väga aktuaalse näidendi võiks kujundlikult kokku võtta lausega:”Ma sosistan sulle kõrva ja ometi oled sa minust kaugemal kui kunagi varem””. lisas ta.

Evelin Võigemast kommenteeris “Inimese häält” järgmiselt: “Kui sa oled kunagi kedagi armastanud, tõeliselt armastanud, siis on selles materjalis väga palju tuttavat. Lihtsat, argist, ilusat ja inetut. Kõike.”

Tegemist on spetsiaalselt digikeskkonna jaoks valmiva lavastusega. “Just sellisel moel kaamerasilma vahendusel on meil võimalik alustada taas etendustegevust, kaasates vajaliku hulga publikut ning tagada ühtlasi kõikide osalejate ohutus,” kommenteeris ettevõtmist Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa. “Tegemist on nii Linnateatri kui meie publiku jaoks uudse kogemusega ja me loodame, et sellest kujuneb üks igati meeldiv ja meeldejääv elamus,” lisas ta.

Piletid online-etendusele tulevad müügile 1. juunil kell 11.00 Piletilevi müügivõrgus. Esietendus toimub 13. juunil kell 20.00 ja etendused 15. ja 16. juunil kell 20.00. Pilet Linnateatri online-etendusele maksab 12,50 eurot. Pileti ostjale antakse piletiga 14-kohaline kood, mis tagab elisastage.ee veebilehel pääsu etendusele. Kood kehtib määratud ajal ja tagab ligipääsu ühele seadmele. Reaalajas võrguülekannet ei saa järele vaadata ning samuti tuleb hilinedes arvestada etenduse algusest ilmajäämisega just nagu tavalise teatriskäigu puhul. Elisa Stage portaali kasutamiseks ei pea olema Elisa klient ja etendus on vaadatav kõikidele huvilistele.

Teatritele kehtestatud piirangute leevendamisest tulenevalt võimaldab Linnateater väikese arvu külastajaid jälgima etenduse ülekannet ka kohapeal. “Meie tribüün Lavaaugus mahutab reegleid arvestades 56 vaatajat. Täpselt nii palju oleme valmis publikut ka vastu võtma.” kommenteeris Põldmaa. Nende piletite müük algab samuti 1. juunil kell 11.00 Piletilevis.

Publikukoht lavaaugus maksab tavapärase teatripileti hinna ehk 25 eurot. Publik viibib etenduse ajal vabas õhus ning on paigutatud istuma ühekaupa 2-meetriste vahedega. Etenduse heli edastatakse publikule kõrvaklappidest. Kogu etendustegevuse jooksul arvestatakse kõikide kehtestatud piirangute ning ohutusreeglitega. See on esimene kord pärast eriolukorda kui publik taas Linnateatrisse pääseb.

Jean Cocteau monodraama “Inimese hääl” on tõlkinud Tatjana Hallap. Lavastuse helikujundaja on Arbo Maran ning koreograaf Jüri Nael.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.