"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vabamus avatav näitus otsib küüditatute helgemaid mälestusi Siberis (0)
11. juuni 2020

Külastajateni tuuakse kuue inimese personaalsed lood, Siberist kaasa toodud 21 unikaalset eset ning seni varjul olnud fotod Vabamu kogudest.

Pühapäeval, juuniküüditamise 79. aastapäeval, avab Vabamu Johanna Rannula näituse “Siberi valge”, mis otsib küüditatute helgemaid mälestusi noorusest, sõprusest ja armastusest Siberis. Külastajateni tuuakse kuue inimese personaalsed lood, Siberist kaasa toodud 21 unikaalset eset ning seni varjul olnud fotod Vabamu kogudest.

Johanna Rannula näitus “Siberi Valge” toob läbi fotokunsti ja mälestuslugude Siberi peatükki valguskiire, mis näitab traagilise ajaloosündmuse juures varju jäänud inimlikkust, mida tundsid tol ajal Siberis elanud noored. Kunstnik vaatleb, kuidas sobituvad isiklikud kogemused ja mälestused ühiskondlikku traagilisesse ajalookäsitlusse ja kuidas see muudab Siberis elatud aja kuvandit laiemalt.  

Vabamu juhi Keiu Telve sõnul on ühiskond harjunud nägema Siberit ja sellega seonduvat tumedates toonides ja õigustatult. Seostuvad ju sellega kohutavad peatükid ajaloos, kannatused, nälg, kõle ja külm loodus. “Pühapäeval avatav näitus on aga Vabamu jaoks eriline, sest annab muuseumi külastajale hoopis teise vaatenurga meie tumedast küüditamise ajaloost, otsides sellest helgust, valgust ja lohutust. ” ütles Telve.

Autor Johanna Rannula sõnul toetub näitus linadest koosnevale ruumi-installatsioonile “0034 suvine pidu tantsudega karjamaal”, kus näeb esmakordselt seni veel varjul olnud Viiride perekonna fotoarhiivi. Enam kui tosin aasta tagasi annetatud arhiivis on üle kahe ja poole tuhande foto Siberi argipäevast, noorusest, sõprusest ja eluolust, mida külastaja võib ise lapata ja uurida.

“Siberi valge” läbivaks jooneks on valge lina, mis on ühelt poolt helguse ja rahu sümbol, teisalt aga kujunduselement, mida leidub stuudioliku keskkonna loomiseks nii Viiride arhiivi kui ka teistel tolleaegsetel fotodel. Kasutades seda ajastutruud võtet, pildistas kunstnik üles kuus küüditatut just valgete voodilinade taustal.

Näitus peab meeles Siberis elanud eestlasi

“Raivo, Erna, Saima, Rünno, Olga ja Heikki olid sunnitud veetma oma lapsepõlve Siberis, kuid nende mälestused ja Siberist kaasa toodud esemed toovad vaatajateni uue lähenemise Siberis elatud elule noore inimese silmade läbi. Ka Siberis tantsiti, armastati, rõõmustati ja tunti end osana kogukonnast,” kirjeldab Rannula. Nii tuuakse külastajateni lood Siberis suuskade valmistamisest, esimesest tantsupeost, külafotograafiks olemisest, abiellumisest ja palju muud. 

“Siberi valge” avatakse 14. juunil juuniküüditamise aastapäeval mälestamaks 79 aasta tagust tragöödiat. Näitus peab meeles Siberis elanud eestlasi, annab näitusekülastajale võimaluse tutvuda küüditatute argieluga ning näitab selle keerulise ajalooperioodi erinevaid tahke. Kas küüditatute mälestused Siberist võivad olla ka helged ja nostalgilised ja kuidas need sobituvad ühiskondliku mäluga?   

Mitmeid meeli haarav kaasaegne näitus kombineerib Siberist kaasa võetud esemeid ja nende lugusid. Külastajateni tuuakse 21 unikaalset Siberist kaasa toodud eset, kuue inimese personaalsed lood ja varjus olnud emotsionaalne fotoarhiiv Vabamu kogudest. 

Näituse autor Johanna Rannula (1990) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (EKA) urbanistika magistratuuri. Fotograafias lähtub ta antropoloogilistest meetoditest ja keskendub dokumentalistikale, olles huvitatud kohamälu, nostalgia ja vananemise teemadest. Siberisse jõudis ta koos EKA vilistlaste ekspeditsioonidega 2017. ja 2018. aasta suvel. Rannula töötab Tallinna Linnamuuseumis näituste projektijuhina.

Näituse valmimist on toetanud Eesti Kultuurkapital. Näitus on avatud Vabamus 14.06–14.02.2021.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.