"Selline aktsioon oli vajalik, sest Eestis on püsivalt iga-aastaselt esinenud rassismijuhtumeid. Võib olla mitte nii suurearvuliselt kui mõnel pool mujal, kuid siiski püsivalt," põhjendas aktsiooni toimumist korraldusmeeskonna esindaja.
Eile toimus Saku Suurhalli juures algselt 20. juunile planeeritud solidaarne toetusavaldus “Black Lives Matter Tallinn”, millel osalejad avaldasid toetust mustanahalisele kogukonnale USAs.
“Selline aktsioon oli vajalik, sest Eestis on püsivalt iga-aastaselt esinenud rassismijuhtumeid. Võib olla mitte nii suurearvuliselt kui mõnel pool mujal, kuid siiski püsivalt,” kinnitas ürituse korraldusmeeskonna liige Pealinnale. Oma nime ta avaldada ei soovinud, põhjendades seda turvalisuskaalutlusega. “Me saame niigi palju sõimukirju juba ja soovime tagada kõigi tiimiliikmete turvalisuse,” selgitas ta.
Politsei ja turvameeskond
Tegemist ei ole aga anonüümsete korraldajatega, kuna üritusel oli ametlik luba ning korraldajad igapäevases suhtluses ka politseiga, et vältida võimalikke avaliku korra rikkumisi.
“Kommunikeerisime, et tegemist on rahumeelse meeleavaldusega, et me ei toeta vägivalda, ei toeta vandaalitsemist,” selgitas korraldajate esindaja. “Palusime, et kui tuleb keegi, kes üritab agiteerida või provotseerida olukorda, siis inimesed ei reageeriks. Meil oli kohapeal turvameeskond, kes tegeleb selliste olukordadega. Et keegi ei läheks vägivaldseks, et asi ei läheks üle käte.”
Põhja prefektuuri teabebüroo komissar Pärtel Preinvalts kinnitas avaliku koosoleku toimumist Pealinnale. “Politsei tegeleb igapäevaselt oma tavapärase tööülesandena kogukondliku ja piirkondliku korrakaitsega, seda tegime ka seekord,” ütles ta.
Preinvaltsi sõnul kehtib avalikele kogunemistele ja üritustele valitsuse korralduse nr 172 järgi osaluspiirang kuni 100 inimest. “Nende nõuete järgimise ja täitmise eest vastutab korraldaja,” nentis ta.
Ürituse formaat oli tema sõnul võrreldes algselt 20. juunile kavandatud üritusega muutunud ja uus formaat oli auto-põhine. Autod pargiti Saku Suurhalli ümbritsevatesse parklatesse. Parkimist juhendasid kohapealsed korrapidajad, kes kandsid helkurveste. Üritusel toimuv oli kuulatav korraldustiimi poolt organiseeritud raadiosagedusel.
Osalejad, kes ei saanud tulla autoga, olid korraldaja sõnul siiski oodatud, õues viibijate jaoks märgiti ära 2-meetriste vahedega seiskohad.
Tegemist on ühekordse aktsiooniga
Täpset osalejate arvu ei soovinud ürituse korraldusmeeskonna liige prognoosida. “Ametlikult on registreeritud avaliku ürituse ankeedil 4000 inimest, mis tulenes huvist, mille algselt 20. juuniks planeeritud üritus sai sotsiaalmeedias. Tänasel üritusel see number kindlasti nii suur ei tulnud,” kinnitas ta.
Korraldajate kinnitusel on vähemalt esialgu tegemist ühekordse aktsiooniga. “Meile on küll kirjutanud inimesed, kes sooviksid näha mingeid kordusaktsioone. Praegu meil neid plaanis ei ole.”
Meeleavaldusele tulijatele tal midagi südamele panna ei olnud. “Nende süda on meie hinnangul niigi õiges kohas. Küll aga sooviksin südamele panna neile, kes täna on veel kahevahel ja ei ole kindlad, kas Eestis on rassismi ja kas see on suur probleem. Leidke palun vabal ajal võimalus juurde lugeda ja ennast teemaga kurssi viia,” soovitas ta. “Meil endal on lähiajaloost mälestus, mida tähendab venestamine võõrvõimu poolt. Me teame, mida tähendab olla rõhutud, olgem tulevikus sõbralikumad ja kaasavamad siin elavate vähemuste suhtes.”
Protesti vaieldavad põhjused
Kui korraldajad kinnitavad, et miitinguga avaldatakse toetust mustanahalisele kogukonnale USAs, kuid enamgi veel toetatakse vähemuskogukondi Eestis, kes on siin kokku puutunud rassismiga, siis näiteks Eestis tegutsenud Briti päritolu mustanahaline ajakirjanik ja poliitik Abdul Turay leiab, et selline protest on võlts.
“See protest ei tähenda solidaarsust mustanahaliste inimestega. See protest räägib solidaarsusest teiste valgete inimestega. See protest seisneb tõestamises, et Eesti on lääneriik, Euroopa riik, mitte nõukogudejärgne riik,” kirjutab Turay oma sotsiaalmeedia kontol.
Kui küsida Ühendkuningriigis mustalt inimeselt, miks nad protestivad, siis on Turay sõnul tavaline vastus, et seda tehakse Suurbritannia koloniaalmineviku tõttu. “Millised kolooniad on Eestil olnud? Milliseid mustanahalisi või mõnd muud rahvast eestlased kunagi orjastanud on?” küsib Turay ja vastab ise: “Eesti oli ise koloonia, eestlased olid orjad Siberis.”
Seetõttu ei ole Turay hinnangul eestlastel põhjust ka taolistel protestidel osaleda. “Kõik, mida sa teed, on levitada haigust. Püsi kodus, ole kaitstud,” soovitab ta.
trotskismus ruulib totaalselt
15. juuni 2020 07:23