"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA GALERII! Rassismivastased kogunesid autodes miitingule (14)
11. juuni 2020
Albert Truuväärt

"Selline aktsioon oli vajalik, sest Eestis on püsivalt iga-aastaselt esinenud rassismijuhtumeid. Võib olla mitte nii suurearvuliselt kui mõnel pool mujal, kuid siiski püsivalt," põhjendas aktsiooni toimumist korraldusmeeskonna esindaja. 

 

Eile toimus Saku Suurhalli juures algselt 20. juunile planeeritud solidaarne toetusavaldus “Black Lives Matter Tallinn”, millel osalejad avaldasid toetust mustanahalisele kogukonnale USAs.

Vaata galeriid (56)

“Selline aktsioon oli vajalik, sest Eestis on püsivalt iga-aastaselt esinenud rassismijuhtumeid. Võib olla mitte nii suurearvuliselt kui mõnel pool mujal, kuid siiski püsivalt,” kinnitas ürituse korraldusmeeskonna liige Pealinnale. Oma nime ta avaldada ei soovinud, põhjendades seda turvalisuskaalutlusega. “Me saame niigi palju sõimukirju juba ja soovime tagada kõigi tiimiliikmete turvalisuse,” selgitas ta.

Politsei ja turvameeskond

Tegemist ei ole aga anonüümsete korraldajatega, kuna üritusel oli ametlik luba ning korraldajad igapäevases suhtluses ka politseiga, et vältida võimalikke avaliku korra rikkumisi.

“Kommunikeerisime, et tegemist on rahumeelse meeleavaldusega, et me ei toeta vägivalda, ei toeta vandaalitsemist,” selgitas korraldajate esindaja. “Palusime, et kui tuleb keegi, kes üritab agiteerida või provotseerida olukorda, siis inimesed ei reageeriks. Meil oli kohapeal turvameeskond, kes tegeleb selliste olukordadega. Et keegi ei läheks vägivaldseks, et asi ei läheks üle käte.”

Põhja prefektuuri teabebüroo komissar Pärtel Preinvalts kinnitas avaliku koosoleku toimumist Pealinnale. “Politsei tegeleb igapäevaselt oma tavapärase tööülesandena kogukondliku ja piirkondliku korrakaitsega, seda tegime ka seekord,” ütles ta.

Preinvaltsi sõnul kehtib avalikele kogunemistele ja üritustele valitsuse korralduse nr 172 järgi osaluspiirang kuni 100 inimest. “Nende nõuete järgimise ja täitmise eest vastutab korraldaja,” nentis ta.

Ürituse formaat oli tema sõnul võrreldes algselt 20. juunile kavandatud üritusega muutunud ja uus formaat oli auto-põhine. Autod pargiti Saku Suurhalli ümbritsevatesse parklatesse. Parkimist juhendasid kohapealsed korrapidajad, kes kandsid helkurveste. Üritusel toimuv oli kuulatav korraldustiimi poolt organiseeritud raadiosagedusel.

Osalejad, kes ei saanud tulla autoga, olid korraldaja sõnul siiski oodatud, õues viibijate jaoks märgiti ära 2-meetriste vahedega seiskohad.

Tegemist on ühekordse aktsiooniga

Täpset osalejate arvu ei soovinud ürituse korraldusmeeskonna liige prognoosida. “Ametlikult on registreeritud avaliku ürituse ankeedil 4000 inimest, mis tulenes huvist, mille algselt 20. juuniks planeeritud üritus sai sotsiaalmeedias. Tänasel üritusel see number kindlasti nii suur ei tulnud,” kinnitas ta.

Korraldajate kinnitusel on vähemalt esialgu tegemist ühekordse aktsiooniga. “Meile on küll kirjutanud inimesed, kes sooviksid näha mingeid kordusaktsioone. Praegu meil neid plaanis ei ole.”

Meeleavaldusele tulijatele tal midagi südamele panna ei olnud. “Nende süda on meie hinnangul niigi õiges kohas. Küll aga sooviksin südamele panna neile, kes täna on veel kahevahel ja ei ole kindlad, kas Eestis on rassismi ja kas see on suur probleem. Leidke palun vabal ajal võimalus juurde lugeda ja ennast teemaga kurssi viia,” soovitas ta. “Meil endal on lähiajaloost mälestus, mida tähendab venestamine võõrvõimu poolt. Me teame, mida tähendab olla rõhutud, olgem tulevikus sõbralikumad ja kaasavamad siin elavate vähemuste suhtes.”

Protesti vaieldavad põhjused

Kui korraldajad kinnitavad, et miitinguga avaldatakse toetust mustanahalisele kogukonnale USAs, kuid enamgi veel toetatakse vähemuskogukondi Eestis, kes on siin kokku puutunud rassismiga, siis näiteks Eestis tegutsenud Briti päritolu mustanahaline ajakirjanik ja poliitik Abdul Turay leiab, et selline protest on võlts.

“See protest ei tähenda solidaarsust mustanahaliste inimestega. See protest räägib solidaarsusest teiste valgete inimestega. See protest seisneb tõestamises, et Eesti on lääneriik, Euroopa riik, mitte nõukogudejärgne riik,” kirjutab Turay oma sotsiaalmeedia kontol.

Kui küsida Ühendkuningriigis mustalt inimeselt, miks nad protestivad, siis on Turay sõnul tavaline vastus, et  seda tehakse Suurbritannia koloniaalmineviku tõttu. “Millised kolooniad on Eestil olnud? Milliseid mustanahalisi või mõnd muud rahvast eestlased kunagi orjastanud on?” küsib Turay ja vastab ise: “Eesti oli ise koloonia, eestlased olid orjad Siberis.”

Seetõttu ei ole Turay hinnangul eestlastel põhjust ka taolistel protestidel osaleda. “Kõik, mida sa teed, on levitada haigust. Püsi kodus, ole kaitstud,” soovitab ta.

Kommentaarid (14)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

trotskismus ruulib totaalselt
15. juuni 2020 07:23
Lugupeetavad shabash Rocca al Mares tegelt loomulik asi tegu Eestiga Tallinnaga Suur Jaan ja pisike pojapoeg, Pöögelmanni Hans ja Viki Arensburgist klassikaline Bronstein-Trotski täpselt nii nagu USA-s. Trotskismus ruulib ja totaalselt. Kuni siis Sergei Kingissepa - ikka Arensburgist - spetsiaalkomando saabumiseni.
noortrotskistid maasikale
14. juuni 2020 21:35
Bläkk Maidanni asemel meite noortrotskistid kõik in copore maasikale tõeline Bronstein-Trotski Hiid Töö-armee. Las u kraiinalased muudkui keksivad ja rohkelt peerugaasi mulatipoisi ja biskviiditädi näpunäidetel lisaks konteinerid vastavaid sedeleid. Kalamaja ja Telliskoppel maasikale põllale puutumatut Eesti loodust ehedat töörõõmu korralik rahapalk ja ei mingit Bläkk Maidanni.
likvideerida globalismus
14. juuni 2020 11:39
Lugupeetavad rasside ja rahvuste vahed ja vastuolud on olemas tegu reaalsusega ja sellega tuleb arvestada. Ja mitte lubada schwarts-soroste trotskistide ülemvõimu globalismust austada tuleb riikide ja rahvuste suveräänsust iseolemist ja ei tohi lubada rasside ja rahvuste mõõdutundeta segamist mis paratamatult tekitab vastuolu ja lõpuks vägivalla. Eestis mingit nn neegriviha ei ole kunagi olnud ja ei olnud ka neegreid tegu on mingite trotskistide ettevõtmisega shabashiga millega tegelt haakub karja punaakadeemikute ja punaprofessorite piiritu rahaahnus. Elik neegrite import ränga raha eest Tallinna Neegerlinn Tšernogorsk rajamine tavaline äärmiselt kasumlik äri. Täpselt sama millega Aafrika Läänerannikul tegelasid orjapidajad tarides neegreid Ameerikka.
RGD
14. juuni 2020 11:06
rassism saab tekkida vaid siis, kui aetakse kokku (tehakse kõik, et nii saaks olema) elama ajalooliselt lähestikku mitte elanud rahvaid. seega vähem vägivaldset teiste rahvaste ellu sekkumist ja rassismi jääb kordades vähemaks. ükski võõrrahva üksikliige ei ole olulisem kui eesti elustiil. vähem komsomoli plagieerimist uue lipu all ..
noortrotskistide shabash
10. juuni 2020 23:51
Seltskond tüdrukuid sekka poiskasid korraldasid just trotskistide shabashi ikka Suure Jaani ja Arensburgi Viki käsulaudade järgi. Garneeringuks siis töllerdav neegermees Central Parkist ja häälitsus fuck. Ehedat Jaan Anvelti ja Pöögelmanni Hansu ehe Bronstein-Trotski shabash kuni saabub Sergei Kingissepa spetsiaalkomando...Elu loeb Scheeli krundil või Tartu vanglaõuel tõesti või olgu valge või must...
juss
10. juuni 2020 20:24
https://www.eesti.ca/fookuses-usa-massirahutuste-vastuoludest-objektiiv/article56485 Juttu tuleb ka sotsiaalmeedias aset leidnud Abdul Turey ja Mary Krossi vaidlusest, mille käigus asub viimane õpetama, kuidas Turey peab rassiprobleeme nägema ja kui olulised need ka Eesti ühiskonnas on.
Meister
10. juuni 2020 17:51
Siiani on kuidagi veider olukord - meedia levitas algusest peale (ja levitab osaliselt siiani) õhinal versiooni, et tegemist oli politseipoolse jõhkra, surmaga lõppenud vägivallaga süütu inimese kallal (brutal murder). Poepoisid justkui olid pahatahtlikud politseid välja kutsudes arvates, et tegu oli "väidetavalt" valerahaga. Meil on igas poes aparaadid, kust lastakse ka 5-eurosed kupüürid läbi. USA-s selliseid aparaate ei ole? Lisaks kirjeldasid nad rooli taha istunud musta retsi käitumist kui veidrat jne. Nagu kirjutas "ülimalt autoriteetne" Sten Hankewitz portaalis Estonian World - miski retsi puudutav ei oma tähtsust. Tähtis on vaid see, et valge politseinik tappis musta nahaga mehe. Tasapisi hakkas aga avalikkuse ette imbuma infot, et tegu oli varem 5 korda kriminaalkorras karistatud ja kinni istunud retsidivistiga, kelle viimane "kangelastegu" oli relvastatud rööv raseda naise elupaigas. Lisaks kõigele oli ta ka kinnipidamise ajal narkojoobes. Iga päev saab maailmas surma sadu kui mitte tuhandeid inimesi. Nüüd leiti lõpuks see "märter", kelle nimel laamendatakse ja süüdistatakse valget inimest (tegelikult ikka valget keskealist meest) kogu maailmas. Tulemuseks on vaid see, et valge politseinik ei taha enam sekkuda, kui paharetiks on must mees. Milleks endale pahandust kaela tõmmata? Vaatame parem mujale. Täiesti markantsele juhtumile on kleebitud tahtlikult külge absurdne rassiteema.
võrdleja
10. juuni 2020 20:26
https://en.wikipedia.org/wiki/Horst_Wessel
sm Shabad ja Maidann
10. juuni 2020 17:35
Igati normaalne ju sm Shabad ja Maidann miks mitte ka Bläkk Maidann Maidann on Maidann ja Shabad on Shabad. Normaalne. Tak deržat nagu ütleb tšetšeeni rahva suur poeg Ramzan Kadõrov Ahmat oglõ.
stiilinäitaja
10. juuni 2020 17:30
https://aif.ru/society/history/palma_i_svastika_chernokozhie_soldaty_vermahta_pytalis_pokorit_kavkaz?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com Ka Saksa Wehrmachti ridades sõdis aafriklasi kindral Helmuth Felmy juhtimisel. Osaleti lahingutes Rostovi ja Kaukaasia piirkonnas koos kasakatega. Osa neist oli varem ka kindral Rommeli alluvuses. "Argumentõ i faktõ", 01.06.2020
lisna
10. juuni 2020 19:01
http://genocid.net/негры-семиты-индусы-и-китайцы-на-службе-третьего-рейха/
vaatleja
10. juuni 2020 17:09
https://objektiiv.ee/repliik-kes-korraldab-kui-vaid-teaks/ Täna Saku Suurhalli juures toimuva Black Lives Matter (Mustad Elud Loevad) meeleavalduse korraldajad: Reformierakonda kuuluv Gaspar Šabad, ürituse on ametlikult registreerinud Äriregistri andmetel parteitu Marta Kütt – see info on kergesti leitav politsei vastavast avalike ürituste andmebaasist. https://objektiiv.ee/eesti-black-lives-matter-uritus-jaab-ara/ Algselt 20. juunil toimuma plaanitud Eesti “Black Lives Matter” ehk “Mustad elud loevad” üritus jääb ära, kuna koroonaviiruse vastased piirangud ei luba üle 100 inimesega avalikku kogunemist. Ürituse üks korraldajatest Helen Bender kirjutas Facebookis, et kuigi suur huvi ja “positiivne tagasiside” ürituse vastu on teda ja kaaskorraldajat Gätriin Hobtat “meeldivalt üllatanud ja südamest liigutanud”, ei saa üritust siiski korraldada.
Bläkk Maidann järsku hoopis maasikas
10. juuni 2020 17:09
Meie tublid maasikakasvatajad hädas pole tööinimesi maasikale põllale. Järsku kogu seesinane vabat rahvas Bläkk Maidann in corpore maasikale tubli Elke juhatusel. Teeb ühe raju Bläkk Maidanni kõik viimane kui üks maasikale ja kõik rahul. Kui mingi mulatipoiss oskas korraldada Maidanni keksimise ja rohkelt peerugaasi ja Krõm Naš miks siis meite oma Bläkk Maidann ei saa maasikamarjaga ühele poole - kõik maasikale tõeline Bläkk Maidann.
Iga elu loeb
10. juuni 2020 16:03
Loeb nii indiaanlase, aleuudi, asiaadi, latiino, valge ja kohe kindlasti musta elu ja seega kõik ameeriklased oma maa majandust, haridust, kultuuri ja tevishoidu edendama. Ja põhiline lugemis ja kirjutamisoskus miks mitte ka veidi rehkendamist elik nühkida koolipinki. Alustab seega lugemisoskusest ja kirjutamisest. Ja kohe siis usakatel alustada tšerokiide omariikluse taastamisest Idarannikul Tšerokiide Riigi taastamisest - iga elu loeb ja kohe kindlasti ka tšerokiide elu. Edu usakatele Tšerokiide Riigi taastamisel. Ja õppida lugema ja kirjutama juba parem.