"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ABI VÄIKEFIRMADELE: rumalat tööd võiks teha masinad (0)
15. juuni 2020
Andres Raudjalg

Linna toetus aitab väikestel firmadel hankida tööd lihtsamaks muutvat tarkavara.

“Tarkvara arendajana peaksin ma võib-olla ütlema, et ettevõtjal on mõistlik lasta spetsiaalselt endale tarkvara luua. Kuid alguses on kindlasti mõistlik see hoopis rentida,” ütles tarkvaraettevõtte Flowit äriarendusjuht Juhan-Madis Pukk. Tema hinnangul ei oska ettevõtja, kes pole varem oma töö tõhustamiseks spetsiaalset tarkvara kasutanud, endale edukat arendust tellida. “Renditud tarkvara aitab oma mõttemaailma muuta,” märkis Pukk. “See näitab, mida on võimalik teha ja mida ei ole.”

Digitaliseerimisest on Puki hinnangul kasu kõigil ettevõtetel, kuigi ükski tarkvara iseenesest ettevõttele arenguhüpet ei too. See saab tulla tema sõnul ikka mõttemallide muutumisest, et lasta rumal töö masinatel inimese asemel ära teha.

Kuni 6000 eurot

Tallinn hakkab sel nädalal vastu võtma taotlusi väikeettevõtja digilahenduste toetuse saamiseks. Uue toetuse tutvustamiseks korraldab linn 18. juunil ka tasuta veebiseminari, kuhu kõigil huvilistel tasub registreeruda aadressil https://taotlen.tallinn.ee/teenus/vaikeettevotja-digilahenduste-toetuse-veebiseminar. Registreerunud saavad juurdepääsuks lingi. Ühe esinejana räägib seminaril ka Pukk.

Toetuse maksimaalne summa on kuni 6000 eurot ning ettevõtja peab ise välja käima vähemalt 30% kogu projekti hinnast. Selle rahaga saab väikeettevõtja soetada talle vajaliku tarkvara või selle aastase kasutuslitsentsi.

“Digitaliseerimine digitaliseerimise pärast ei ole kunagi mõistlik,” nentis ta. “Tasub mõelda, milliste tegevuste automatiseerimine võimaldab kõige rohkem oma aega säästa. Selle raha eest saab endale kindlasti aastaks ajaks rentida nii müügitarkvara, laotarkvara kui ka personalitarkvara, mõne ettevõttespetsiifilise tarkvaralahenduse samuti. Suure tõenäosusega on vajalik tarkvara maailmas juba loodud ja tuleb igaühel oma vajadustest lähtuvalt internetist üles leida.”

Linn toetab eelkõige projekte, mis mõjuvad lühikese aja jooksul ettevõtte majandustulemustele hästi. “Toetus on mõeldud Tallinnas asuvale ja tegutsevale väikeettevõtjale, kes tegeleb tootmise ja teenindusega. Kaubandusettevõttele see ei laiene,” selgitas Tallinna ettevõtlusameti juhtivspetsialist Krista Kink.

Rohkem kui 20 ettevõtet

“Soovime toetada ettevõtjaid, et muuta nende firmat efektiivsemaks. See tähendab, et kui tal on mured näiteks personalihaldusega või turundusega, siis ta saab soetada või lasta endale arendustööna luua vajaliku arvutiprogrammi.”

Kingu sõnul on linna ettevõtlusametisse pöördunud tootmisettevõtted, kes soovivad näiteks laohaldust digitaliseerida, samuti on kohvikuid ja restorane, kes sooviks personalihalduse tarkvara. “Käesolevat aega arvestades toetame ka e-poe loomist,” kinnitas Kink. “Aga ainult tootvale või teenindavale ettevõttele oma toodete või teenuste müügiks.”

Kingu sõnul on ettevõtlusamet erialaliitude kaudu testinud sellise toetuse vajadust ja kümmekond ettevõtet on juba selle vastu huvi tundnud. Selleks aastaks on toetuse tarbeks eelarvesse planeeritud 64 000 eurot ja sellest jätkub vähemalt 20 ettevõttele. “Kuna koroonaviiruse tõttu on meil kasutamata ka messitoetuse ja välismessitoetuse raha, siis loodame, et saame anda toetust rohkem kui 20 ettevõttele,” lausus Kink.
Tegemist on pilootprojektiga ning see toetus on Kingu kinnitusel eelarvesse sisse arvestatud ka järgmisel aastal. Kõigil huvilistel soovitab Kink tulla ettevõtlusametisse konsultatsioonile, et kuulda, kas firma soov võiks toetust saada.

Toetust saab taotleda vähemalt aasta tegutsenud Tallinna firma, mis on esitanud äriregistrile vähemalt ühe majandusaasta aruande. Taotleja viimase avaldatud 12 kuu käive peab jääma 20 000 ja 400 000 euro vahele ning ettevõttes peab olema viimase poolaasta jooksul olnud vähemalt üks täisajaga töötaja.

 

 

 

RIISALU: Püüame väiksemaid järele aidata

 

“Väikeettevõtted on meie jaoks töökohtade loojatena olulised,” põhjendas abilinnapea Aivar Riisalu nende toetamist.

“Riigi digitoetused on seni mõeldud ainult suurtele ettevõtetele, aga Tallinnas on palju väikseid firmasid, kes vajaksid ka abi,” lausus Riisalu. Nii otsustaski linn tema sõnul toetada just siin tegutsevaid väikettevõtteid, kes pakuvad tööd väga paljudele tallinlastele. “Väikeettevõtteid on linnas tõesti palju tegutsemas ja seetõttu on meile nende loodud töökohad olulised,” lausus ta. “Linnale on igasugused väike- ja mikroettevõtjad väga headeks partneriteks. Linna rahakott sõltub üksikisiku tulumaksust ja seetõttu on töökohtade olemasolu ja säilimine linnale eluliselt tähtis. Samas ei ole väikestel firmadel ehk nii palju võimalik nüüdisaegseid süsteeme välja töötada. Eks siis proovime neid järele aidata.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.