"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Üks Tallinna vanimaid jaanitulesid jääb koroonaviiruse tõttu süttimata (0)
19. juuni 2020
Madis Veltman

"Kuigi Vabariigi valitsus loobus täna 2+2 reegli nõudest, siis nõuded avalikele üritustele jäävad kehtima, sealhulgas ka nõue, et avalike ürituse korraldamisel peab korraldaja tagama, et õues ei viibiks koos rohkem kui 100 inimest," põhjendas Põhja-Tallinna linnaosavanem Peeter Järvelaid.

Tulenevalt COVID-19 viiruse võimalikust levikust otsustas Põhja-Tallinna linnaosavalitsus loobuda sel aastal ajaloolise Stroomi ranna jaanitule korraldamisest.

“Kuigi Vabariigi valitsus loobus täna 2+2 reegli nõudest, siis nõuded avalikele üritustele jäävad kehtima, sealhulgas ka nõue, et avalike ürituse korraldamisel peab korraldaja tagama, et õues ei viibiks koos rohkem kui 100 inimest. See on kahjuks Stroomi ranna jaanitule puhul võimatu,” ütles  Järvelaid.

Põhja-Tallinna linnaosa jaanituledel on pikk traditsioon. Alguse said need juba ajal kui praegust linnaosa nimetati Kalinini rajooniks, mis hõlmas endas  Kopli, Kalamaja, Pelgulinna, Pelguranna, Väike-Õismäe, Kakumäe poolsaare, Tiskre, Rocca al Mare ja Harku järve ümbrust. Kunagise linnaosavanema asetäitja Helle Nahko sõnul korraldatigi praeguse linnaosa esimesed jaanituled hoopis Õismäel Harku järve ääres. “See oli juba enne 1991 aastat kui praeguse Stroomi ranna rajamisega ei olnud me veel algustki teinud. Otsisime kohta, mis antud ürituseks sobiks ja me ei soovinud üritust mere ääres korraldada”, ütles Nahko.

1950. aastate lõpuks oli Stroomi rand reostunud ning suplejatele suletud. Sadevee- ja heitvee kogumissüsteemide rajamisega 1980ndatel aastatel paranes lahe veekvaliteet ning rand taasavati ametlikult 1996. aasta suvel.

“Olen uurinud, et milline võiks olla täpne esimese jaanitule toimumise aeg, kuid variante on mitmeid. Kõige tõenäolisem on, et ametlike jaanitulede korraldamist Stroomi rannas alustati ajal kui hakati korrastama ka randa ehk 1996. aastal, mis tähendab, et tegu on enam kui 20 aastase traditsiooniga,” nentis linnaosavanem.

Põhja-Tallinna Valitsus paneb inimestele südamele, et endiselt on väga oluline, et inimesed käituksid jaanipidustuse käigus enda ja teiste tervise kaitsmiseks vastutustundlikult, hoiaksid võimalusel distantsi ning liiguksid hajutatult, kuna olenemata ametliku ürituse ära jäämisest on oodata Stroomi randa väga palju inimesi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.