"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD! Loomaaia vanim prževalski hobune nimega Podkova sai 30-aastaseks (0)
27. juuni 2020
Ilja Matusihis

Pühapäeval, 28. juunil sai 30-aastaseks loomaaia vanim prževalski hobune nimega Podkova. Noore ja isepäisena 29 aastat tagasi Nikolajevi loomaaiast Tallinna saabunud märal on siin sündinud kolm täkkvarssa, kellest üks, Viper, elab ka praegu karjas.

Kell 14 on huvilised oodatud hobuste aediku äärde, kus saab näha meie kabjakandjate käitumise rikastamist ja elu-olu mitmekesisemaks muutmist. Kohal on ka hobuste talitaja Piret, kes kõneleb oma hoolealustest ja tutvustab juubilari.

Vaata galeriid (13)

Ebatavaliselt soe ja päikeseline jaaniilm ei jätnud loomaaeda külastajateta. Võidupühal ja jaanipäeval käis loomi uudistamas veidi rohkem kui 2600 huvilist.

Mida nädala lõpu poole, seda kõrgemaks tõusevad temperatuurid ja valitseb paras leitsak. Loomad näitavad end ja on toimekamad hommikupoolikul ning õhtul, palava aja püüavad mööda saata varjus tukkudes või ruumis jahedust otsides.

Amuuri leopard Alexei lösutab paekivimüüril okste vilus, võsas redutav lumeleopard Deli näitab end vaid vilksamisi. Jõe- ja tüügassigadele ning lakklammastele lastakse aedikuliivale ja püherdamisaukudesse jahutavat vett voolata. Miiludelegi tehakse mudalompe juurde.

Peale kosutavat ennelõunast suplust ja külastajate vaimustunud hõigete saatel trallimist kaevavad jääkarud Friida ja Aron kumbki oma lemmikseina äärde sügava augu ja lamavad seal liikumatult, nii et ainult pea üle ääre välja paistab.

Suured lennuvõimetud linnud nandud on palavus tantsima pannud: kogukam emaslind istub maas ja kergitab tukslevalt tiibu, väiksem isaslind aga teeb tema ümber ringe kaasat hoolega silmas pidades.

Loomaaia looduskooli eluslooduse klassi pisikesed Austraalia päritolu tiivulised, rosellapapagoid, teemanttuvid ja sebraamadiinid, koliti laste loomaaia õuealale värsket õhku, päikest ja tuult nautima. Igapäevaseid päikesevanne võtavad keskaasia kilpkonnad. Punakõrv-ilukilpkonn aga naudib veemõnusid õue paigutatud lastebasseinis. Ka pügatud alpakad saavad nüüd end veejoa all julgelt märjaks kasta pelgamata, et villas vetikas vohama läheks.

Teisipäeval tähistasid talitajad alpaka Lusjeni 7. sünnipäeva kinkides talle porgandipuu – pajuokste otsa torgatud porgandiviilud – ja palava ilma puhul jahutuseks jäässe külmutatud porgandi- ja õunatükkidega jäätise.

Möödunud reedel korraldasid loomaaia veterinaarid habekotkapoegadele põhjaliku ülevaatuse. Linnud kaaluti, kiibistati ja neilt võeti vereproov.

Ninasarvikuaedikus torkab silma ukseava ette paigutatud avatud transpordikast. See on seal selleks, et harjutada sügisel uude koju reisivat ninasarvikutüdruk Kibetat kasti turvalisusega.

Uuendatud loomaaia plaanidega, mis sel nädalal platsile üles pandi, tuleb veidi harjuda, sest seal on loomaaed nüüd ilmakaartele vastavalt paika sätitud: põhjavärav paikneb põhja suunal üleval, läänevärav lääne pool ja paksunahaliste maja lõunas.

Keskkonnahariduskeskuse fuajees saab uudistada Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia näitust “Elurikas Emajõgi”, mis tutvustab jõge, tema elupaikade mitmekesisust, liikide kaitset ning ajaveetmise võimalusi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.