"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kehakeele ekspert: Aivar Mäe ei pea seksistlikku käitumist millekski (20)
29. juuni 2020
Scanpix

"Aivar Mäe käitumine peegeldab patriarhaalsust. Ta on patriarh, kes perekonnas vastu vaidlemist ei salli," kommenteeris Eesti Ekspressi avaldatud videot analüüsinud psühholoog ja kehakeele ekspert Atali Stahlman.

Videost on psühholoogi sõnul näha, et Mägi tunneb end ebamugavalt. “Ta on ehmunud, hääl väriseb ja ta võttis koheselt suletud asendi, kaitsepositsiooni.”

 “Mida rohkem aeg edasi läks, seda rohkem ta jõudu sai ning kaitse muutus rünnakuks,” kirjeldas psühholoog. “Ta on väga impulsiivne ja kehtestab end mehena jõuliselt.”

Stahlman lisab, et kui tegemist oleks empaatilise inimesega, kes oskab end teise inimese olukorda panna ja tahab aru saada, siis ta oleks vabandanud, mitte rünnanud. “Ta ei tundnud kaasa inimestele, kes oma lugu jutustavad, vaid ründas neid,” rääkis Stahlman. “Peale küsimust, kas ta on küsinud töötajalt, millal ta viimati vahekorras oli, muutus tema kõnepruuk agressiivseks. See küsimus puudutas teda väga, sest ta kaotas natukene kontrolli ning kasutas väljendeid nagu “halloo”, “puhta loll”, “enesetapp”. Kas küsimus puudutas teda niivõrd, sest selline olukord on juhtunud või on asi hoopis ehmatuses, on raske öelda.”

Vabandus ei tundu siiras

Mäe hilisemat vabandust Facebooki vahendusel ei pea psühholoog siiraks. “Ta siiski arvab, et pole midagi väära teinud. Ta naeruvääristas #MeToo liikumist, mis viitab sellele, et ta ei pea seksistlikku käitumist millekski ning tegemist on tema tavapärase käitumisega, millega ta vähemalt enda arvates on seni edukas olnud.” Stahlman lisab, et ilmselt oli hilisem vabandus suhtekorraldaja töö. “Väga hea, et ajakirjanik videointervjuu tegi. Sealt on suhtekorralduse filter vahelt ära jäänud.”

Kehakeeleeksperdi sõnul oli intervjuu väga tõetruu. “Mägi ei valetanud, vaid rääkis ausalt. Leidis igale küsimusele vastuse. Tunnistas, et oli justkui kõike teinud, aga põhjendas ja kaitses end. Küsimusele, kas ta on kellegi tagumikku puutunud, järgnes muie ning vastus “vist ei ole”, millest võib järeldada, et ta on seda teinud, aga kas teatris või mujal, seda ei tea.”

Stahlman toob välja, et Aivar Mäe õigustab oma käitumist teatrikeskkonnale spetsiifilise õhkkonnaga, mis ei ole ehk nii ametlik kui mõnes teises töökohas. Ta nimetab kollektiivi perekonnaks, kuid samas ründab neid samu nö perekonnaliikmeid, mitte ei ürita neist aru saada. “Ta ei öelnud, et läks naljaga üle piiri, et tunneb end halvasti kui on pannud naised ebamugavasse olukorda. Väidab, et kõik, mis on olnud, on olnud okei, kuna pole olnud vastuväiteid. Tema sõnul on inimesed lahkunud kui pole seltskonda sulandunud.”

Sõnad, mida Mäe töötajate kohta kasutab on “pahatahtlik”, “töölepingu lõpetamine” ja “kättemaks”. “See on vastuoluline, et ta väidab justkui kõik inimesed oleksid rahul ja keegi pole teda käitumise ebasobivusest teavitanud, kuid samas arvab, et tegu võib olla kättemaksuga. Ka kättemaksul peab ju olema põhjus, ju siis inimesed on end kollektiivis halvasti tundnud ja nendega on valesti käitutud.”

Klassikaline #MeToo juhtum

Stahlmani sõnul on tegu klassikalise #MeToo juhtumiga, sest sarnaste juhtumite puhul on samuti saanud valesti käitunud võimupositsioonil olevad inimesed aastaid oma mustrit jätkata. “Nad arvavad, et selline käitumine on okei, sest inimesed naeratavad vastu. Nad tunnevad end jumalana taevas, kes teevad kõike hästi ja meeldivad inimestele.”

Stahlman lisas, et kindlasti leidub ka inimesi, kellele juhi selline käitumine võibki meeldida, kuid inimeste isiklikku ruumi tuleb tunnetada. “Lähedusel ja lähedusel on vahe. Sellises kohas ei saa väga familiaarseks minna. Igale inimesele peab jääma oma väärikus ja intiimtsoon.”

Psühholoogi arvates peaks juht, kes on selliselt inimeste isiklikku ruumi eiranud, tagasi astuma. “Kui inimene on pidevalt teise inimese intiimtsooni ületanud, siis alluvad ei julgegi vastu hakata, sest siin ühiskonnas peab ju kuidagi ka ära elama,” viitab ta eesti kultuuriringkonna väiksusele ja sellele, et inimesed võivad oma töökoha kaotamise pärast muretseda.

22. juunil Eesti Ekspressis ilmunud artikli teatel on rahvusooper Estonia direktor Aivar Mäe alandanud ja ahistanud aastaid naiskolleege. Aivar Mäe peab ahistamissüüdistusi pahatahtlikuks. Rahvusooper Estonia nõukogu esimehe sõnul ei tolereeri nõukogu Eesti Ekspressi artiklis kirjeldatud käitumisviisi. Aivar Mäe jääb nõukogu otsusega esialgu ametisse, kuid uuel nädalal kohtub nõukogu uuesti ning kutsub appi ka usaldusisiku.

Kommentaarid (20)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

seersant
6. juuli 2020 20:43
http://uncensoredhistory.blogspot.com/2012/10/rape-abuse-japanese-women-american-soldiers.html
arvamus
6. juuli 2020 19:41
https://kroonika.delfi.ee/news/inimesed/andres-mustonen-ja-hortus-musicus-puhendasid-kontserdi-aivar-maele-soovime-talle-joudu-maailmas-kus-on-nii-palju-kurjust?id=90357715
dirigent
4. juuli 2020 15:05
Koorilaul ja orkestrimäng on Sigmund Freudi arvates grupiseks.
teoreetik
3. juuli 2020 23:00
Freudi järgi on kogu kultuur, sh kunstilooming, seksuaalenergia ülendamise (ehk sublimatsiooni) tulemus. Teiste sõnadega – osa seksuaalenergiast suunatakse kunstilisse tegevusse, see asendab seksuaalset rahuldust. https://et.wikipedia.org/wiki/Sigmund_Freud https://sites.google.com/tg.edu.ee/kunstiajalugu2/13-s%C3%BCrrealism/13-2-sigmund-freud-ja-tema-kunstiteooria Freud pidas tähtsaks tunda sümboleid, näiteks olid tema tõlgenduses kuningas-kuninganna – vanemad, prints või printsess – inimene ise, piklikud esemed (puud, jalutuskepid, vihmavarjud) – mehe suguelundid, õõnsad esemed (karbid, kastid) – naise suguelundid. https://et.wikiquote.org/wiki/Sigmund_Freud Ainukene ebaloomulik seksuaalne käitumine on täielikult mitteseksuaalne käitumine. Nõukogude Venemaa tunnustas Freudi teooriaid.
trotskist
6. juuli 2020 20:00
Еще на заре Советов Троцкий увлекся Фрейдом и психоаналитическими экспериментами, целью которых было создание «нового человека». Так, по инициативе Троцкого был открыт дом-лаборатория «Международная солидарность», где подрастающее поколение освобождали от всевозможных психологических комплексов. Важным элементом воспитания было исключение из этого процесса родителей. По замыслу на смену устаревшему институту семьи должна была прийти коммуна, которая стерла бы грань между личным и общественным, неважно, идет речь о материальной собственности или о человеческих чувствах. Неизвестно, по какому бы пути пошло советское общество, если бы все социальные эксперименты Троцкого не были прекращены. https://russian7.ru/post/kakim-stal-by-sssr-esli-by-vlast-zakhva/ https://de.wikipedia.org/wiki/Psychoanalytisches_Kinderheim-Laboratorium_in_Moskau https://www.granatmc.ru/articles/k_istorii_psikhoanaliza_v_sovetskoy_rossii/
polits pääle
3. juuli 2020 10:39
Ei suudeta juhtumit lahendada ilmaime olla. Vägisi tuleb meelde mingi joodiku räuskamine Toompääl Riigikogu säälsamas ja siseminni enda silma all. Raske või polits pääle.
kui küsida, siis juba miljon
2. juuli 2020 23:14
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/estonia-teater-kusib-miljon-eurot-toetust-ja-koondab?id=90170971 https://arvamus.postimees.ee/73347/jelena-skulskaja-inimene-habipostis
värske kraam
2. juuli 2020 21:18
https://www.ohtuleht.ee/1005967/politseisse-poordusid-aivar-mae-ahistamiste-uued-tunnistajad-estonia-tootajate-toetusavaldus-ta-on-puhendunud-juht https://arvamus.postimees.ee/7008927/jelena-skulskaja-kes-kardab-aivar-maed-ehk-kuidas-muutuvad-ajad?_ga=2.22818555.1789173022.1593708380-1719046557.1589639412 https://arvamus.postimees.ee/7008974/toetuskiri-aivar-maele-moonutab-fakte https://www.err.ee/1108824/advokaat-aivar-mae-vastu-on-kaivitatud-sihikindel-havitamisoperatsioon
varia
1. juuli 2020 22:30
https://lounaeestlane.ee/video-mees-loob-pakistanis-tantsivat-naist-jalaga-rindu-ja-tal-on-selleks-oigus-nb-norganarvilistele-mittesoovitav/ Mees lööb Pakistanis tantsivat naist jalaga rindu, nii et naine maha kukub. Enamuses riikides oleks mees sellise asja eest vangi pandud, aga Pakistani islamivabariigis on süüdi naine, kes tantsis. https://www.youtube.com/watch?v=OK_WP8G7xA4 Valge naine suudlemas äärmusrühmituse Mustad heebrea israeliidid (Black Hebrew Israelites) liikme jalgu. https://lounaeestlane.ee/video-noor-mees-loob-tanaval-vanemat-naist-nb-norganarvilistele-mittesoovitav/ Noor mustanahaline mees lööb tänaval rusikaga näkku üht eakat naist, nii et naine maha kukub ja peaga vastu tuletõrjehüdranti lendab.
vot tak
30. juuni 2020 17:05
https://elu.ohtuleht.ee/993470/nimekas-briti-leht-kuulutab-eestis-asub-euroopa-viimane-matriarhaat "Kus naised valitsevad: Euroopa viimane matriarhaat" - sellise pealkirja all avaldab nimekas Briti ajaleht The Guardian fotosarja Kihnu ja Manija memmedest. https://www.elu24.ee/361370/hiina-mosuo-hoim-on-maailma-viimane-matriarhaat Hiina mosuo hõimu naised ei abiellu, nad saavad pidada nii palju armukesi kui tahavad ning nende keeles ei ole sõnu «isa» või «abikaasa». https://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/putini-abi-surkov-laanes-tungib-peale-matriarhaat?id=81113627&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+delfiuudised+%28DELFI+%3E+K%C3%B5ik+uudised%29 Vaadake läände – matriarhaat tungib tõepoolest peale. Naised võtavad võimu. Valitsusjuhtideks, ministriteks, linnapeadeks väga mõjukates riikides saavad üha sagedamini naised. Surkov küsis seepeale, millega tegelevad samal ajal mehed, ja vastas ise: „Ühed on kiirustanud uusi emandaid teenima ja teevad avaldusi stiilis „pidage mind feministiks”. Teised ägavad ja ootavad oma võimalust. Kolmandad joovad ja hammustavad peale sama muretult, nagu jõid ja hammustasid peale möödunud Kalade Ajastul. Ja vaid mõned valitud (või äratõugatud) teavad, et langusele järgneb alati tõus.
temaatik
30. juuni 2020 16:50
https://www.digar.ee/arhiiv/nlib-digar:243002 Dr. Sherif Abdel Azeem Naine judaismis, kristluses ja islamis selgitus islami vaatepunktist. https://docplayer.net/52988695-Naine-judaismis-kristluses-ja-islamis.html
Uus reaalsus
30. juuni 2020 15:05
EL direktiivis tuleb meeste-ja naistevahelisi suhteid reguleerida politsei abil. Halvemal juhul kuulutab president välja kohvipaksu pealt lugemise.
lugeja
30. juuni 2020 17:10
Krimiuudistest on tihti lugeda, et naine pussitas meest.
hobesed vabalt
30. juuni 2020 14:35
Vabad hobused kappama vabal maal elik meestest ja naistest jääb tegelt väheks ikka respekteerides unustamatut Nestor Ivanovitši. Või suurimat venelannadest puhast verd sakslannat austades mužikkidest tegelt ei piisa. Avaramalt lugupeetavad ikka avaramalt.
arenguruumi jätkub
30. juuni 2020 14:06
https://www.perunica.ru/istoria/5267-marazm-bolshevizma-dekret-o-nacionalizacii-zhenschin.html Naiste riigistamine Nõukogude Venemaal. Bolševike dekreet naiste kohta. http://ipvnews.org/bench_article23102010.php § 7. Граждане мущины имеють право пользоваться женщиной не чаще четырехъ разъ за неделю и не более 3-хь часовъ при соблюденiи условiй указанныхъ ниже. § 7. Kui komsomolets tahtis saada komsomolkat, siis viimane ei tohtinud seksist keelduda, ja ka vastupidi. Aga mitte rohkem kui neli korda nädalas, ja korraga kuni kolm tundi. Just stalinistid keelasid sellise asja hiljem ära.
lisaja
30. juuni 2020 13:47
http://www.pealinn.ee/tagid/koik/paljad-naised-avaldasid-trumpi-vastu-meelt-n172741 Seksistlik käitumine.
ajalugu
30. juuni 2020 13:40
Rist kui fallose sümbol. https://wol.jw.org/et/wol/d/r37/lp-st/1101989219 Keiser Constantinuse poolt kehtestatud religioon oli ristiusk, ja kindlasti mitte kristlus, sest rist oli kristlastele vastuvõetamatu paganlik sümbol, mida kasutati näiteks muistsete kaananlaste seksiriitustel meessuguorgani tähisena. https://www.delfi.ee/archive/jaapanis-kanti-hiigel-fallost-labi-linna-video?id=18631334 Kanamara-nimeline pidustus, fallos-altareid saadavad rahvahordid ja rõõmuhõisked.
teatraalid Eestis
30. juuni 2020 09:27
Kui vabad on teatraalid tegelt teab mõni Eestis eestlastest. Vabadusest teatris siis. Imeväikse Eesti kohta on muide Eestis nii teatreid kui ilmselt ka teatraale? Kui vabad siis?
vabat mehed vabat naised
30. juuni 2020 09:03
Ilmselt teat vabameelsus lausa joviaalsus on lubat ja võimalik kuid võrdsete vahel vabal soostumusel. Teater oma kõiges vabameelsuses on samas igati hierarhiline struktuur kindla võimuvertikaaliga teisiti teater lihtsalt ei toimi. Seega kas ikka nii vabat mehed ja vabat naised isekeskis vabalt? Tõesti või?
Parapsühholoog
30. juuni 2020 08:18
Kas see on siis nüüd uus reaalsus, leheveergudel nämmutatakse kellegi lõõpimist ja Politsei alustab juurdlust. Psühholoog kutsuks siinkohal üles inimestel suhtlema omavahel, selle asemel pakutakse justkui fakti pähe mingit libaanalüüsi. MIS HIRMUÜHISKONDA ME ARENDAME ja peamine, kes vastutab libasüüdistuste eest. See artikkel kinnistab juba inimese süü ja oi-oi-oi, kui tõsine lugu! Alati ei saagi kõigile meeldida, lahendagu omavahel, kellele naljad ei istu. Praegu tundub küll, et kuritahtliku kättemaksu eest ei saagi ennast kaitsta, kui oled valge keskealine mees. See ei ole üldse niisuguse kaaluga asi, jõhker ja pahatahtlik, iga inimese taluvuspiir on erinev, eriti siis, kui näiteks soovitud tõusu karjääriredelil ei tulegi. Tuli üks rumal nali meelde, Polla ass-ass, kerepsühholoog, ass-ass. Meil on nii tõsine asi sis, purege, närige...koerad ruttu lahti. Ärgake üles, see ajax ikka tigedaks küll, normaalne inimene ütleb ise, kui talle nali ei sobi. Millal ükskord mõni valesüüdiataja vastutama pannakse!!! Kelle huvides seda "draamat" kedratakse. Normaalne reaktsioon, lui inimene peab süüdistusi absurdseks. Niisugust analüüsi saaks vabalt tõlgendada ränga sol vanguna. Vabandus sisaldas just väga selgelt, et ta saab aru, et Tema joviaalsus ilmselt kellelegi ei sobi, loogiline. Terve psüühikaga inimene teatab sellest isiklikult, mitte ajakirjanduse ja Politsei vahendusel