"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Roheline kokkulepe loob omavalitsustele uusi võimalusi (0)
03. juuli 2020
Mats Õun

"Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkide täitmine ja Euroopas 2050 aastaks kliima neutraalsuse saavutamisel tuleb pingutada kõigil," sõnas Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik.

EL Regioonide Komitee täiskogu seekordsel istungil arutati Euroopa rohelise kokkuleppega seonduvaid võimalusi ja väljakutseid kohalikele omavalitsustele.

“Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkide täitmine ja Euroopas 2050 aastaks kliima neutraalsuse saavutamisel tuleb pingutada kõigil,” sõnas Terik. “Eesmärkide saavutamisel on lisaks riikidele väga suur roll kohalikel omavalitsustel, kellel on kõige suurem võimalus kohalikku elu mõjutada,” lisas Terik.

Euroopa Liidu mitmeaastase finantsraamistiku 2021-2027 ja Euroopa Komisjoni poolt välja pakutud 750 miljardi euro suurune taaskäivitus fond loob selleks suurepärased ja enneolematud võimalused. Nii uute ja suurte muudatuste ette võtmiseks või seni raha puudusel, kuid samas oluliste unistuste elluviimiseks. Kõik tehtavad investeeringud peavad meid Euroopas viima puhtama ja rohelisema ühiskonna poole ning teenima lisaks tänasele, meie laste huvisid. Sealjuures ei tohiks aga unustada, et tegemist pole ainult rahaga vaid ühtse ja eduka Euroopa hoidmise ja arendamisega.

Rae vallavolikogu liige Mart Võrklaev kutsub üles ka eesti omavalitsusjuhte vaatama, mida Rohelise kokkuleppe täitmiseks on võimalik oma omavalitsuses ära teha, olgu see siis hoonete energiasäästlikumaks muutmine, autostumise vähendamine ning ühistranspordi keskkonnasõbralikumaks ja mugavamaks ümberkorraldamine, kuni läbi teavitustöö ja eeskuju elanike harjumuste muutmisele suunamine.

“Näiteks Rae vallas lõime mais selleks eraldi volikogu innovatsioonikomisjoni, kuhu lisaks poliitikutele kaasasime ka kohalikke ettevõtjaid ja innovaatoreid, et koos mõelda, kuidas rohelise kokkuleppe eesmärke täita, Rae valla elukeskkonda rohelisemaks ja veel mugavamaks muuta ja milliseid investeeringuid me selleks vajame,” lisas Võrklaev.

Euroopa Regioonide Komitee täiskogu istungjärk peeti sel korral kolmel päeval, alates 30.juunist kuni 2.juulini.  Brüsselis kohapeal osalesid Eesti delegatsioonist Mart Võrklaev ja Tiit Terik. Juri Gotmans (Võru linnavolikogu liige), Mihkel Juhkami (Rakvere linnavolikogu esimees), Urmas Klaas (Tartu linnapea), Mikk Pikkmets ( Lääneranna vallavanem) ja Siim Suursild (Pärnu linnavolikogu liige)  osalesid sel korral videosilla vahendusel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.