"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Kevadnäituse publik valis oma lemmikkunstniku (0)
08. juuli 2020
Ilja Matusihis

"Mu isiklik konkursikogemus pole just saavutusterohke. See on vahest tekitanud ka kibestumisnoodi kõikvõimalike pingeridade koostamisel ja parimate selgitamisel," ütles publikupreemia võitja Erki Kasemets.

Eesti Kunstnike Liidu 20. aastanäituse publikuhääletuse preemia laureaat on Erki Kasemets.

Kevadnäituse 5000 euro suuruse publikupreemia panid välja Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm. Aastanäituse žürii liige, Eesti Kunstnike Liidu president Elin Kard ütles, et juba kolmandat aastat on Eesti Kunstnike Liidul ja Tallinna Kunstihoonel rõõm teha koostööd ettevõtjatega, kes annavad kunstipreemiate kaalukasse nimekirja äärmiselt olulise panuse, lisades näitusekülastajate tunnustusele väärika rahalise preemia.

Publik valis oma lemmiku kevadnäitusel osalenud 142 autori hulgast. Hääletada sai kohapeal 5. juulini, hääle andis 1067 külastajat. Auhinnatseremoonial loositi kõigi hääletanute vahel välja NOAR.eu kunstimüügikeskkonna 500-eurone kinkekaart ja esitleti viimaste aastate mahukaimat näitusekataloogi, mille koostas Elin Kard ja kujundas Maris Lindoja.

Erki Kasemets (snd 1969) on kunstnik, kelle loomingusse kuulub isikliku elu dokumenteerimine, polügoonteater, prügikunst ja tegevuskunst, masinad, kineetiline kunst, mängud ja mängureeglite väljamõtlemine, maalikunst ning palju muud. Kasemets on keskkonnakunstnik, kes sageli loob teoseid taaskasutatavatest materjalidest ja peab kunstiteoses peamiseks osalemist, mitte selle tarbimist.

Pakendist lõigatud moodulid

Kevadnäitusel ekponeeritud vertikaaltriipudest teost “Karl Marx ja koaala” on võimalik vaadelda kahelt poolt: ühelt poolt on kujutis nähtav punases värvigammas ja teiselt poolt rohelises. Teose loomiseks on kasutatud pakenditest lõigatud mooduleid. Autor ise nimetab teost brikollaažiks, mis on täpne, aga ülitagasihoidlik nimetus sedavõrd järjekindlale ja mahukale kunstnikutegevusele nagu Kasemetsal.

Kasemets ütles, et Kunstnike Liidu korraldatud aastanäitustel on tal olnud võimalus osaleda peaaegu kõigil kahekümnel korral. “Igatahes on see aastast aastasse korduv traditsioon pannud aluse iselaadi ajaarvamisele ja -tajule, kus lisaks mööduvate aastanumbrite märgistamisele saab osalemistest ka omalaadne elukaart mõõtev ja mõtestav protsess. Aasta 2020 kevade ja sellest tulenevalt ka kevadnäituse mällusööbivuses pole põhjust kahelda,” rääkis Kasemets.

“Füüsilisel kujul mittetoimuda pruukivale näitusele esitatavat tööd lõpetasin eriolukorras. Nüüd näitusel toimunud valimismängu tulemusest kuuldes olin üsna sügavalt hämmeldunud. Šokk oli mõistagi positiivne. Mu isiklik konkursikogemus pole just saavutusterohke. See on vahest tekitanud ka kibestumisnoodi kõikvõimalike pingeridade koostamisel ja parimate selgitamisel. Sellekohane skepsis sai aga nüüd hetkega tõsise tagasilöögi ja kevadnäitus lõbusa lõppakordi. Olen südamest tänulik kõigile hääletanutele, näituse korraldajatele ja mõistagi preemia väljaandjatele.”
 
Kümme enim hääli kogunud kunstnikku olid seekordsel aastanäitusel Siim-Tanel Annus, Mauri Gross, Siiri Jüris, Erki Kasemets, Ilmar Kruusamäe, Toomas Kuusing, Laurentsius, Tiit Pääsuke, Marje Üksine, Toomas Vint.

Näituse üks osa “Kunstnikud maalivad kunstnikke” oli Kunstihoone galeriis avatud 5. juulini, üldväljapanekut saab Tallinna Kunstihoones ja Linnagaleriis vaadata 12. juulini. “Kevadnäitus 2020” toimub koostöös Eesti Kunstnike Liiduga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.