"Olen aeg-ajalt kuulnud, et kolleegid mujal maailmas imestavad, kuidas meil on õnnestunud siin luua nii elav ja kõrgel tasemel muusikaelu."

Tõnu Kaljuste, dirigent
VIDEO! LOODUSELE LÄHEMALE: Loodusteemalistes bussides on tunda metsalõhna (0)
14. juuli 2020

"Mõte tuli sellest, kui üks buss sattus avariisse ja seda pidi hakkama täielikult restaureerima. Restaureerimise käigus tegime ajurünnaku ja otsustasime, et teeme seekord midagi erilist meie reisijate jaoks," rääkis Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) juhatuse liige Otto Popel. Bussides on olemas ka USB laadija, konditsioneer ning eraldatud juhikabiin.

Üllatusmoment tabas reisijaid just bussi sisenendes, kui vastu vaatab igati kaasaegne sisekujundus koos looduspiltide, uue põranda ja istmekatetega.  

“Esimesed bussid on koroonaviiruse tõttu ka juba üle pihustatud antibakteriaalse kaitsega, mille kestvusaeg on üks aasta,” kinnitas TLT töökoja meister Sulev Viks. 

“Välimuses on teisiti see, et esilaternatesse on paigaldatud LED päevasõidutuled. Samamoodi on ka valgustus salongis LED-i põhine. 

Soodsam on restaureerida vana buss kui osta täiesti uus, seega bussid, mis kannatavad veel sõitmist, remonditakse üldjuhul ära. Kõige keerulisem on just põrandate taastamine. “Bussides olev puitpõrand võetakse üles ja pannakse täiesti uus. Uued katted põrandatel on tehtud kaasaegsest materjalist, mis on antibakteriaalse kattega,” märkis Popel.

“Buss renoveeriti ja taastati täielikult nii tehniliselt kui ka kasutajamugavusi silmas pidades, seal hulgas uuendasime istmekatteid, mis on nüüd väga kergesti puhastatavad ja seeläbi vastavad paremini hügieeni tagamise tingimustele,” rääkis ettevõtte juht Deniss Boroditš.

“Lisaks uuendati sisevalgustust, kuna oleme reisijatelt tagasisidet saanud, et eriti sügistalvisel perioodil on vanemates bussides ebapiisavalt valgust. Suvekuumust silmas pidades lisasime vanema generatsiooni bussile ka kliimaseadme, reisijate turvalisuse huvides andurid ja liinivõrgu paremaks planeerimiseks uste juurde loendurid. Bussi sisemust uuendasime terviklikult loodusest inspireeritud visuaalidega, mis eristuvad tavabussist ning annavad muidu kulunud sõidukile uue elu. Bussis nähtav loodus pärineb Pirita, Laulasmaa ning Vääna-Jõesuu metsadest ning fotode autorid on Evgenia Scheber ja Oleg Hartsenko,” rääkis ta.

Esimese bussi teostus võttis planeeritust kauem aega, sest seda tehti esmakordselt ning kuna tegu oli avariilise bussiga. “Kaks loodusebussi on juba sõidus ning kolmas buss valmib juuli keskpaigaks. Kahe viimase bussi tööprotsess on olnud kiirem, kuna need pole avariilised, vaid lihtsalt palju aastaid liinil olnud töökindlad, kuid väsinud sisemusega bussid,” rääkis Boroditš.

TLT juhatuse esimehe sõnul on loodusebuss saanud reisijatelt palju positiivset tagasisidet, kuna eristub enda disainiga ja muudab seeläbi sõidukogemust erilisemaks. Väljastpoolt on tegu tavalise bussiga, misläbi on üllatus sisse astudes veelgi suurem. “Selline positiivne tagasiside annab meile kindlust, et oleme looduse bussi kontseptsiooni ja projekti teostamisel teinud õige valiku ning lisaks näitas see kogu TLT personalile, et meie remonditöökoja võimekus on kõrgel tehnilisel ja esteetilisel tasemel,” rääkis Boroditš.

Ta nentis, et otsus remontida avariilist bussi nii tehniliselt kui ka uuendades samal ajal selle sisemust uue bussi vääriliseks, oli ettevõttele siiski oluliselt soodsam kui oleks olnud vanema sõiduki täielik ümbervahetamine uue bussi vastu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.