"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ratas: jutt Eesti ja Soome vaheliste suhete halvenemisest on vale (9)
01. august 2020
Rene Suurkaev

"Tunnustan suursaadik Harri Tiidot tehtud töö eest Eesti välisteenistuses, kus ta on edendanud diplomaadina meie riigi huve viimased 20 aastat. Samuti on tunnustamisväärt suursaadik Tiido sirgeseljalisus ja põhimõttekindlus, mida ma väga hindan," vahendab riigikantselei Ratase sissekannet Facebookis.

Peaminister Jüri Ratase sõnul ei ole tõene välisteenistusest lahkuda otsustanud Harri Tiido väide, nagu oleks Eesti ja Soome suhted viimasel ajal halvenenud.

“Tunnustan suursaadik Harri Tiidot tehtud töö eest Eesti välisteenistuses, kus ta on edendanud diplomaadina meie riigi huve viimased 20 aastat. Samuti on tunnustamisväärt suursaadik Tiido sirgeseljalisus ja põhimõttekindlus, mida ma väga hindan,” vahendab riigikantselei Ratase sissekannet Facebookis.

“Ometi on tarvilikud mõningad täpsustused, mis puudutavad minu töiseid suhteid Soome peaministriga ja Soome-Eesti koostööd üldiselt. Koroonakriisi esimestest päevadest peale oleme põhjanaabriga hoidnud regulaarset suhtlust. Mõlema riigi välisministeeriumite juhitud koordinatsioonigrupp töötas kogu kriisi vältel, tegeledes praktiliste probleemidega, mis puudutasid eelkõige inimeste vaba liikumise küsimusi. Just Soomega leppisime juba märtsis kokku ametkondade vahelised koordineerimise alused,” kirjutas Ratas.

“Peaminister Sanna Marin oli üks esimesi valitsusjuhte, kellele kriisi alguspäevadel helistasin. Kui Soome valitsus otsustas taastada töörände Eestiga, teavitas peaminister Marin mind telefonitsi sellest samal päeval, mida ma väga hindan,” meenutas Ratas. “Viimasel Euroopa Ülemkogul pidasime peaminister Mariniga mitmeid kahepoolseid nõupidamisi, kus koordineerisime seisukohti Euroopa tulevase eelarve läbirääkimistel.”

“Seega ei vasta tõele suursaadik Harri Tiido väide, et kahe riigi vahelised suhted on halvenenud või Eesti peaministril pole võimalusi oma Soome kolleegiga hõlpsasti suhelda. Soome-Eesti suhted, on endiselt tugevad ja töised. Samuti sõbralikud, mida väljendas Eesti ja Soome diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva tseremoonia, mis toimus Tallinnas tänavu 8. juunil,” märkis Ratas enda kirjutises.

Reinsalu: mullused täbarad avaldused ei rikkunud Eesti suhteid Soomega

Välisminister Urmas Reinsalu kinnitusel ei pea paika välisteenistusest lahkunud Harri Tiido väide, nagu oleksid EKRE endise esimehe Mart Helme mullused kohatud avaldused Eesti ja Soome suhteid rikkunud.

“Tänan Harri Tiidot pikaaegse teenistuse eest välisministeeriumis,” kirjutab Reinsalu sotsiaalmeedias. “Ta teatas juba pikka aega tagasi, et soovib teenistusest lahkuda. Ministeerium on tegelenud uue tugeva saadiku leidmisega ning eeldatavasti peaks uus saadik asuma ametisse varasügisel. Igal inimesel on õigus oma arvamusele ja nii ka Harri Tiidol suhtumises sellesse valitsusse.”

“Demokraatlikus riigis viib välispoliitikat ellu valitsus riigikogu mandaadi alusel. Kui Harri Tiido leidis, et ei saa teenistuses veel aasta jätkata, siis oli see tema langetatud aus valik. Samas ei ole ma nõus tema Soome meedias avaldatud diagnoosiga Eesti-Soome suhete kohta. Meie erisuhe Soomega on suur aare ja mõni kohatu avaldus läinud aastast seda ei ole vääranud, ehkki oleks võinud olemata olla,” nendib Reinsalu.

“Meie riikide peaministrid suhtlesid intensiivselt nii eelmise valitsuse ajal, mil korraldati lausa ajaloolise pretsedendina valitsuste ühisistung, kui ka praegu. Peaministrid helistavad üksteisele ja suhtlevad otse. Sama käib ka välisministrite suhtlemise kohta. Seda eriti koroonakriisi ajal. Minu kolleeg on ise öelnud, et enim suhtles ta kriisi ajal oma Eesti kolleegiga ja sama võin mina öelda. Oleme suvel arutanud ka uusi algatusi meie kahepoolsetes suhetes, mida plaanime,” selgitab Reinsalu.

“Liigutavamad näited meie rahvaste sõpruse kohta viimasel ajal on Tartu rahu 100. aastapäeva pidustused, kus osales kõnega Soome välisminister ning hiljutine diplomaatiliste suhete sajandi tähistamine mõlemas riigis. Hinnang, et Eesti valitsus on parempoolsem kui Soome valitsus ning see kitsendab suhteid, ei ole minu meelest mehhaaniliselt riikidevahelistesse suhetesse ülekantav,” kirjutab Reinsalu. “Euroopas on üldjuhul koalitsioonivalitsused ning ehkki poliitikud suhtlevad oma poliitilistes perekondades üle riikide, on riikide suhted olemuslikult erinev asi, kuna rajaneb riikide huvidel ja koostööl, mis kulgevad kaugelt üle valimistsüklite.”

“Samamoodi võiks ju väita, et Eesti ja Soome suhted halvenesid, kuna Soomes tulid 2015. aastal võimule Kokoomus ja Perussoomlased, aga Eesti valitsuses olid liberaalid ja sotsiaaldemokraadid. Muidugi mõista see nii ei olnud,” toob Reinsalu paralleeli.

“Selle valitsuse välispoliitilise pikaaegse kursi määrab sel suvel esmakordselt vastu võetud välispoliitika arengukava,” selgitab Reinsalu enda kirjutises. “Eesti on välispoliitiliselt aktiivne ning edukas riik, kelle mõju maailmas on oluliselt suurem meie riigi osakaalust maakeral. Eesti on osaline mitmetes uutes rahvusvahelistes initsiatiivides ning kutsub ise uusi algatusi esile. Eesti välispoliitika on edukas ja teenib meie riigi huvisid hästi. Selles on suur panus meie pühendunud diplomaatide tööl ning Eesti pikaaegsel usaldusväärsusel ja selgetel välispoliitilistel taotlustel.”

Kommentaarid (9)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

õigus olla vait
8. aug. 2020 16:19
Seoses diplomaatidega tuleb meelde ikka ja jälle Jacques Chiraci klassika Teil on õigus olla vait. Suur õigus ju kas mitte. Poisid pidid ju kõik kinnimaksma tegelt tänaseni. Diplomaatiast siis.
Vaatleja
2. aug. 2020 09:48
Olen Tiidot aastaid tundnud kui inimest, kelle väljaütlemised on olnud alati väga korrektsed ja faktipõhised ning kõike muud kui isiklikest poliitilistest või mistahes muudest eelistustest tulenevalt kallutatud ning kes lihtsalt niisama vahtu suust välja ei aja erinevalt tema oponentidest nii antud kui mistahes muudel teemadel. Nii on ka sellise inimese kriitikat sellistel populistidel nagu Helme ja Ratas eriti valus kuulata, kuid tark inimene õpib talle osaks saanud kriitikast, rumal aga lihtsalt klähvib nagu keset teed jalus vedelenud koer kellele juhtumisi saba peale astuti.
meeletu toetus
1. aug. 2020 21:16
Soome on toetanud Eestit meeletult mis ka loomulik sugulastest naaberrahvaste puhul keeleline vahe üsna väike. Lisaks asjaolu Soome on imeväikese Eestiga võrreldes tunduvalt suurem riik ja tunduvalt vanem riik. Sada aastat omariiklust Suurvürstiriigina ja sada aastat Vabariiki vahele veel aastajagu võimalikku Kuningriiki hoopis tummisem ajalugu tegelt. Vanem riik ja kogemust tublisti rohkem seda tuleb arvestada. Soomes austatakse Carl Gustaf Mannerheimi vene kindralit vähemalt kummalise soome keelega kuid ka Kullervo Mannerit, Edvard Gyllingit mõneti vast isegi Ville Kuusineni peetakse servast omaks vähemalt Hertta tütart. Seega võtab veidi vabalt huulepulgatüdrukud koos Pekka ja Mattiga on teinud head tööd ja Sild püsib respekteeritakse nii Kalevipoega kui Lindat vast osalt isegi Odinit kohati. Soome on suur maa ja rahvad lähedased lausa keelesugulased. Vägisi tundub eesmärk mõnel tegelt veidi oma renomeed tõsta siirdudes erakonnapoliitikasse mis on loomulikult meie kõigi vääramatu õigus. Vaid edu.
opositsioonipoliitik sm Tiido
1. aug. 2020 17:02
Diplomaat alati esindab oma valitsuse seisukohti lugupeetavad. Harri Tiido on kogenud diplomaat ja seega tema avaldus tutvustab opositsioonipoliitikut sm Tiidot. Töhe poliitikuna ja pole Harri miski vanaätt kustunud breezhnev. Töhe mis muud teeb erakonnapoliitikat.
näiteks
1. aug. 2020 19:37
MRP mittekallaletungi käsitlev osa sõlmiti Saksamaa tungival initsiatiivil. Stalini nõudmisel tuli aga salaprotokoll lisaks! Von Ribbentrop polnud selliseks asjade käiguks valmis, pealegi puudus tal selleks Saksa valitsuse volitus. Von Ribbentrop alustas telefoni teel Saksa valitsusega konsultatsioone, mis kestis mitmeid tunde. Lõpuks Saksa valitsus andis nõusoleku allkirjastada MRP koos salaprotokolliga, sest muidu jäänuks mittekallaletungipakt sõlmimata. (Salaprotokoll dubleeris Inglise , Prantsuse ja NLiidu sarnast kokkulepet.)
nüanss
1. aug. 2020 14:27
Diplomaadid peavad järgima valitsuse seatud liine, mitte et valitsused ei hakka end sättima üksikute suursaadikute isiklike eelistuste järgi.
maailm muutub
1. aug. 2020 14:02
Raadio Kuku saate "Keskpäevatund" algaastatel kõlas seal tihti repliik, et Eesti huvid vastavad alati USA huvidele...
lugeja
1. aug. 2020 14:01
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/valisminister-reinsalu-suursaadik-tiido-soovis-lahkuda-juba-ammu-ma-ei-noustu-tema-diagnoosiga-eesti-soome-suhete-kohta?id=90616927
:)))
1. aug. 2020 13:40
http://vana.kesknadal.ee/est/uudised?id=6485 Nõukogude aegsed väliskommentaatorid punastavad.