„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
ROHELINE PEALINN: Alusta septembrit keskkonnasõbraliku liikumisega (0)
01. august 2020
Ksenija Kurs/ Foto on illustreeriv

"Teavituskampaania on aidanud kaasa linlaste teadlikkuse suurenemisele süsihappegaasi emissiooni vabast liikumisest ja säästlikust eluviisist. Ka mitmete suurürituste korraldajad rakendavad üha enam loodussäästlike lahendusi," tõdes abilinnapea Kalle Klandorf.

Kuu jooksul pakutakse linlastele rohkesti üritusi, mis kannavad keskkonnahoiu ning turvalise, keskkonnasõbraliku ja tervisliku liikumise ideed. 

Klandorfi sõnul on keskkonnasõbraliku liikumise kuu (KSLK) näol tegu keskkonnakampaaniaga, mida linn on korraldanud aastast 2012. “Enne seda, alates 2000. aastast toimus septembris palju erinevaid liikumise ja liiklusohutusega seotud üritusi. Lõpuks otsustati neile kõigile anda üks suund, mis rõhutaks keskkonnasõbralike liikumisviiside ja säästliku eluviisi tähtsust linna puhta keskkonna säilitamisel,” rääkis Klandorf. “On hea meel tõdeda, et KSLK teavituskampaania on aidanud kaasa linlaste teadlikkuse suurenemisele süsihappegaasi emissiooni vabast liikumisest ja säästlikust eluviisist. Ka mitmete suurürituste korraldajad rakendavad üha enam loodussäästlike lahendusi.” 

Tänavuse KSLK üritused on jagatud nelja teemaplokki, mis keskenduvad puhtamale Läänemerele, sõbralikele linnatänavatele, Euroopa liikuvusnädalale ja kogukonna linnale. Iga teemaplokk hõlmab paljusid ettevõtmisi, kuid igas plokis on ka üks peasündmus. 

Teema “Merele avatud linn” on tähelepanu keskmes 27. augustist 4. septembrini. Nädala peasündmuseks on Läänemere päev, mis toimub 27. augustil koostöös Helsingi linnaga. Kavas on seitse keskkonnasõbraliku liikumise üritust, muuhulgas saab tutvuda Euroopa Liidu rahastuse toel rajatud Mustjõe kaldakindlustusega, mis vähendab ohtlike ainete väljalaset merre ja panustab Kopli lahe veekvaliteedi parendamisse. 

Huvitavad tänavafestivalid

Teema “Sõbralikud linnatänavad” kestab 5.–15. septembrini, selle tähtsündmuseks on Uue Maailma tänavafestival 5.–6. septembril. Tänavafestivali kavas on mitmeid keskkonnaalaseid tegevusi, näiteks rakendatakse panditopsi süsteemi ja kutsutakse külastajaid tulema üritusele oma tassiga. Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti toel esineb festivalil teadusteater ning meisterdatakse seemnepomme. Tänavad on neil päevadel vaid jalakäijate päralt.

16.–22. septembrini toimuvad Euroopa liikuvusnädala “Zero-emission mobility for all” ehk “Emissioonivaba liikuvus kõigile” sündmused. Nädala keskmes on Tallinna autovaba päev, mille kavas on rikkalikult tegevusi igas eas inimestele. Korraldatakse jalgsi- ja jalgrattamatkasid ning orienteerumisvõistlus ühistranspordiga, esinevad sportlased ja ekstreemspordi harrastajad jne. Teavitustelkides jagavad infot Politsei- ja Piirivalveameti, Maanteeameti ja Eesti Pandipakendi meeskonnad. 

Kogukonna linn on sündmuste teljeks 23.–30. septembril, siis avaneb linnaelanikele võimalus külastada kogukonnaaedasid.

Tallinn kandideerib Euroopa Roheliseks Pealinnaks 2022 ning on valitud nelja finalisti hulka. Keskkonnasõbraliku liikumise kuu ideed ja sündmused toetavad linna igati ka sellel teekonnal. KSLK kavas on kokku üle kuuekümne sündmuse kogu linnas, millega saab tutvuda veebilehel. Koroonaohuga arvestades jälgivad ürituste korraldajad Terviseameti juhiseid ja tagavad maksimaalselt inimeste ohutust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.