„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
VIDEO! Põhja-Tallinn kutsus müraprobleemi lahendamiseks kokku ümarlaua (0)
11. august 2020
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Oleme tänulikud Noblessneri asumi elanikele, kes on teema nii aktiivselt üles tõstnud," ütles Põhja-Tallinna linnaosavanem Peeter Järvelaid, kelle kinnitusel asutakse elanikke häirivat müraprobleemi lahendama peagi koguneval ümarlaual.

Ümarlaual loodetakse jõuda tõsisemate kokkulepeteni. “Esimesel ringil rääkis igaüks oma nägemusest ja kaardistati probleeme,” mainis Järvelaid Tallinna TV saates Panoraam. “Nüüd anti kõikidele osapooltele aega mõelda konkreetseid ettepanekuid ning tuleme kokku väiksemas koosseisus. Asi ei ole ühes meetmes, näiteks tõkkepuudes ega kaamerates, vaid selles, et meie tunneme ja teame üksteist, me suudame kiiresti läbi rääkida – ja see ongi uus linnakultuur. Elu läheb edasi, tekivad murekohad, kuid neid ei lahendata kaevikutes, vaid tullakse vajadusel uuesti kokku ja leitakse lahendus. Ma usun sellesse, et igal juhul olukord läheb paremaks.” 

Kui meist kõigile on tuttavad vanalinna elanike kurtmised öiste pidutsejate ja lärmi üle, siis nüüd seisavad need mured Telliskivi ja Noblessneri elanike laual. Pahandust ei põhjustagi niivõrd baaride õhtused külastajad, kui kodanikud, kes pärast asutuste sulgemist näiteks kai ääres kogunema kipuvad. Nii mõnedki neist on öösel lärmakad ja koguni krutskeid täis.

Noblessneri kvartali ja Telliskivi loomelinnaku läheduses asuvad elamispinnad on koduotsijate seas järjest populaarsemaks saanud. Need paigad on päikeseloojangu või sooja suveöö nautimiseks sedavõrd kaunid, et nüüd peavad Noblessneri arendajad tegelema seal käivate öiste pidutsejate ja lärmajatega.

Tegemist ei ole üksnes elurajooni või magalaga

“Elanikud, kelle aknad on mere pool, mis on jalutamiseks kõige meeldivam ala, öörahu kuigi palju nautida ei saa,” nentis Staapli majade korteriühistu juhatuse liige Peeter Luikmel. Hiljuti oli kuulda, et keegi olla motikaga seina sisse sõitnud. “Me täpselt ei tea, kas see oli mootorratas, kuid fakt on see, et päikeseloojangut tulevad nautima ka mootorratastega inimesed ja kuigi üleval on märgid, et tegemist on jalakäijate alaga, ei saa seda betoontõketega piirata.” 

Müratase Põhja-Tallinnas erineb suuresti korteri või maja asukohast. Peale lärmi valmistavad elanikele muret ka peoliste poolt majajäetud prügi ja muud korrarikkumised. “Kaunis nädalavahetus toob meile reaalset kahju,” märkis Peeter Luikmel. “Inimesed on enamikus mõistlikud, kuid vähemus kipub asju lõhkuma. Nii juhtubki, et nädalavahetuse lõppedes on mõni seinaplaat puru; seal, kus reedel oli kaks lillekasti, on nüüd üks, ja aeg-ajalt tegeletakse ka sellise “haljastusega,” mis toob kaasa põõsaste väljakiskumise, nii et hommikul on raske neid jälle õigetpidi tagasi panna. Viimatine üllatus pärast üht “viljakat” nädalavahetust oligi selline, et üks anonüümseks jääda sooviv inimene suutis end mingi – tõenäoliselt kaherattalise – mootorsõidukiga kogemata pidurada vastu seina…”

“Mina elan Kalamaja linnapoolses servas ja tuntud baar Tops ei ole minust eriti kaugel,” rääkis Kalamaja elanik ja Noblessner Arendus OÜ juht Ann Virkus. “Tunnistan, et suveöödel panen sageli akna kinni, sest inimesed unustavad end minu akna alla rääkima.”

Baarid sulgevad kell kümme õhtul

“Noblessneri puhul tuleb silmas pidada, et see ei ole magala ega ka elamurajoon, vaid linn selle sõna kõige parimas tähenduses,” rõhutas Ann Virkus. “Meil on jahisadam, mis juba iseenesest tähendab teatud mürafooni; siin on laiad avarad teed ja tänavad. Me hoiame autod, jalakäijad ja kergliikluse lahus. Tänu sellele on siin väga turvaline. Ka proovisime teha nii, et ilus oleks. Loomulikult see tõmbab inimesi.”

Ann Virkuse sõnul on jõutud sealsete ettevõtetega kokkuleppele: baarid ja restoranid sulgevad uksed kell kümme õhtul. Väljakutsed politseile tulevad selliste pidutsejate tõttu, kes korraldavad öist pidu ja lärmi omal algatusel. 

“Elanikke häirib muusika, mis tuleb mõnest asutusest,” rääkis Põhja-Tallinna piirkonna politseinik Karin Sirp. “On olnud olukordi, kus läheduses pargib auto, millest kostab muusika, jäävad inimesed mõne asutuse sulgudes ja peo lõppedes pundis vestlema või oma erapidu väljas edasi pidama.” 

Karin Sirbi sõnul on väljakutsete arv Noblessneris võrreldes eelmise suvega mitmekordistunud, Telliskivis on arv pisut tõusnud. Et endiselt on liikvel ka koroonaviirus, ei tohiks unustada, et võõrastega suheldes tuleks hoiduda lähikontaktist.

Praegu tasub mõelda selle peale, et põhimõtteliselt võib koroonaviirust saada suhteliselt kõikjalt,” hoiatas Terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar. “Kui me räägime välipidudest ja –klubidest, on seal tõepoolest värske õhk, ei ole lage pea kohal, kuid samal ajal tekib palju erinevaid lähikontakte. Lähikontaktiks peetakse olukorda, kus kaks inimest on teineteisele 15 minuti jooksul lähemal kui 2 meetrit.”

Ala esimest aastat kõigile avatud

“Loomulikult on nii linnaelaniku kui ka korteriomaniku peamine osa ikkagi rõõm, et see ilus rajoon on tekkinud,” ei kahtle Peeter Luikmel. “Võib öelda, et inimesed, kes meie koduõue külastavad, on 99% äärmiselt normaalsed ja hästi käituvad. Meie probleemid on tingitud lärmakast ja ebameeldivast vähemusest, kes ei pea kinni ei öörahu ega avaliku korra reeglitest väljapool öörahu. See ala on ilmselgelt uus, kus elanikud – umbes 500 inimest – ja linnaelanikud satuvad n-ö avatud piirkonna ja avatud planeeringu mõttes üksteisele väga lähedale; meil polegi varem olnud avalikku ala suurte korterelamute juures niisuguses atraktiivses piirkonnas nagu Noblessner,” selgitas ta.

“Sellest tulenevalt tekib konflikt väikese vähemusega, kellest mingi osa, kui neile öelda, korrigeerivad oma käitumist ja mõistavad, et nende teadmine sellest, et see elamurajoon on lisaks ka kellegi kodu, oli piiratud. Vähemuse hulgas ent leidub neidki, kellele on vaja seda ka korrakaitse poolt meelde tuletada. Arendamist tahab just omavaheline kooselu nii äril, korteritel kui ka linnal tervikuna. Seda peame harjutama,” tõdes Luikmel.

Luikmeli sõnul ärkas Noblessner linnaelaniku jaoks sisliselt ellu sel aastal. “Kogu piirkond muutus inimestele atraktiivseks ka seetõttu, et lisaks kaunile päikeseloojangule on seal rohkelt kohvikuid ja restorane, mis pakuvad head toitu ja on ka elanikele atraktiivsed. Koostöös oleme mõistnud, et ei ole nii, et ühel pool väljakut on ühistu probleem ja teisal arendaja, äride või linna probleem. Kogukonnad reeglina lepivad selles kokku, et me aktsepteerime ka linnaosa poolset tuge ja koordineerimist ning abi probleemide lahendamisel,” rääkis Luikmel.

Lahendus kõigile osapooltele

Teema on uus seepärast, et avatud rannaala – see promenaad – just Noblessnerist algab. “Kui me suudame neid probleeme lahendada mõistlikul moel, nii et esindatud saavad nii elanike kui ka äride huvid, jõuame lahenduseni, et Noblessneri sarnast ilusat kanti saab ka linnaelanikule olema rohkem. Kui me selles ebaõnnestume, juhtub see, et arendajad leiavad igasuguseid trikke, kuidas muuta korterid atraktiivseks eeskätt neile, kes nende eest tegelikult maksavad ehk tulevased ostjad ja omanikud. Selle lahenduse puuduseks on asjaolu, et siis leiutatakse igasuguseid piiranguid, tõkkepuid ja aedasid, luues kinnine ala isegi piire ületades. Seda ilmselt ei ole mõistlik eesmärgiks seada.”

“See ent oleks vastuolus Tallinna kontseptsiooniga, milleks on avatus, avatus merele,” leiab ka Järvelaid. “Me oleme seda promenaadi nii kaua oodanud ja nüüd hakkab sarnaseid kohti veel tulema. Linnaosa seisukohalt vaadates meil valmivad järjest analoogsed asumid: Kalaranna, Patarei, Sitsi, Balti Manufaktuur. Probleemid on igal pool samad.”

Järvelaiu sõnul tekitab mingi vähemus alati probleeme ja ka Noblessneri asum ei ole kuidagi eriline. “Tegelikult peame täna olema tänulikud Noblessneri asumi elanikele, kes selle teema on nii aktiivselt üles tõstnud. Oluline on see, et me tegime kiiresti ühise ümarlaua linnaosa valitsuses, kuhu kutsusime kõik huvitatud pooled – nii linnaosavalitsuse esindajad, politsei kui ka mupo – kõik need, kes võiksid ühiselt asja leevendada.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.