"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ARNOLD RÜÜTEL: Kurb on lugeda arvamusi, et iseseisvus toodi meile kandikul kätte (16)
17. august 2020
Svetlana Aleksejeva

"Kriitilised augustipäevad 1991 on mind saatnud sõna otseses mõttes kõik need 29 aastat, mis nendest sündmustest möödas," ütleb president Arnold Rüütel. Ta mõtleb sellele ajale tagasi väga tihti – eriti hilistel õhtutundidel, mil oma kabinetis harjunud viisil tööd teeb.

Pealinnal napilt veab. 92-aastane tegus president ei ole veel jõudnud sõita Tallinnast oma armastatud Saaremaale. Sealt oleks teda maatööde juurest intervjuu jaoks väga keeruline kätte saada. Seekordne 20. august on Rüütlile kahjuks teistsugune. Koroonaohu tõttu peab ta hoiduma lugematutest üritustest, kus  muidu 20. augustil on osalenud.

Kuidas läheb teil, kuidas läheb teie perel?

Tänan küsimast! Hästi!

Kuidas oma praegust tegevusperioodi kirjeldaksite?

Enda tänaseid tegemisi iseloomustaksin pühendumisega eelkõige nendele organisatsioonidele ja kodanikeühendustele, kes ikka veel tänaseni mind oma auesimeheks peavad.

Millised tunded teid valdasid kriitilistel augustipäevadel 1991?

Veidi üle 30 aasta tagasi teatati mulle korduvalt kõige karmimas toonis, et kui ma ei loobu Nõukogude Liidu lõhkumisest, näeb kehtiv karistusseadustik ette vähemalt 15 aastat vabadusekaotust.

Kriitilised augustipäevad 1991 on mind saatnud sõna otseses mõttes kõik need 29 aastat, mis nendest sündmustest möödas. Olen neid tundeid avaldanud nii raamatutes kui ka arvukates intervjuudes. Praegu ütleksin nii: väga kurvastav on lugeda arvamusi, et iseseisvus toodi meile kandikul kätte. Nii see ikka ei olnud. Olid valmis nimekiri ja transport, et ära viia need sadakond inimest, kes julgesid taasiseseisvumise läbiviimist korraldada.

Kas ka mõtlesite, mis võib saada teist, teie perest, kui asi lõpeb ikkagi halvasti?

Minul ei olnud valmis mõeldud plaani B Eestist lahkumiseks ei üksinda ega koos perekonnaga. Oli küll olemas plaan juhuks, kui putš oleks õnnestunud ja Ülemnõukogul oleks tulnud kolida põranda alla. Oli kokku lepitud näiteks maavanematega, kus sel juhul koguneda ja kuidas edasi toimetada.

Millisena mäletate otsustavat hääletust taasiseseisvumise küsimuses?

See hääletus Ülemnõukogus 20. augustil 1991 oli omamoodi kassi-hiire mäng. Pidevalt hankisime informatsiooni sündmuste käigu kohta Moskvas. Ja kui selgus, et sealne ladvik oli täielikult hõivatud “oma muredega”, otsustasime iseseisvumise küsimuse panna hääletusele. Saime hääled.

Seda tunnet pärast nende kokkulugemist ei ole võimalik sõnadesse panna. Sedavõrd suur oli emotsioon.

Kui oluliseks peate 20. augustit Eesti tähtpäevade ja pühade hulgas?

Meil Eestis kehtib pühade ja tähtpäevade seadus. Lisaks 11 riigipühale on 20. august kuulutatud rahvuspühaks. Austagem seda päeva nüüd ja edaspidi! Me ei tohi kätte võidetud iseseisvust enam maha mängida!

Mida on uue vabaduse ajal hästi tehtud? Mida oleks saanud teha teisiti?

Ma arvan, et iseseisvuse aastatega oleme suutnud luua riigi, mida arvestatakse rahvusvaheliselt. Selle kinnituseks on meie kuulumine rahvusvahelistesse organisatsioonidesse, järjest kasvav huvi meie innovaatiliste lahenduste vastu, meie SKT kasv läbi kolme aastakümne.
Kindlasti oleks saanud asju teha paremini. Kuid siin ei tohi unustada ühte tõsiasja – selleks, et midagi võrrelda, tuleb leida võrdlemiseks teine pool, kus ajateljel on asju lahendatud teiste normatiivaktide alusel. Kui sellist võrdlusvõimalust ei ole, siis peame oma valikuid tunnustama. Otsustamisel teadlaskonna ja kodanikeühenduste kaasamine peaks olema iseenesest mõistetav.

Mida peaksid lapsed õppima, kuidas peaks neid õpetama, et nad suudaksid hoida eesti keelt, kultuuri ja identiteeti?

Ma usun, et meie koolikorraldusele ei ole põhjust midagi olulist ette heita. Liigume siin õiges suunas. Digimaailma infouputus ei tohiks unarusse jätta meie põlvkondade kogemuse edasiandmist. Mida paremini suudame meie kodumaa kaunist ja mitmekülgset loodust tundma õppida, seda tihedam side tekib meie noortel oma kodumaaga. Seda paremini oskavad nad endid määratleda ka juhul, kui peaks ohtu sattuma meie keel, kultuur või koguni iseseisvus.

Mis ohud Eesti iseseisvust ähvardavad? Kas nende hulgas võib esineda mingeid eestlaste endi käitumisjooni?

Neid ohtusid on kahtlematult mitmeid, kuid ma rõhutaksin siinkohal kahte: Euroopa Liidu liikumist föderaalriigi suunas ja meie võimet vastu seista välisele agressioonile.

Esimese küsimuse osas võiksid meie eurosaadikud ikka hoida endid konföderatsiooni kaitsmise kursil. (Konföderatsioon on riikide liit, mille osalised on säilitanud oma suveräänsuse – toim.)

Teisena nimetatud oht seostub meie hea partneri USA tähelepanu kontsentreerumisega  Hiina suunale. See toob paratamatult kaasa ka NATO tähelepanu teatud ümberjaotumise.

Millised on olnud taasiseseisvunud Eesti kõige valusamad õppetunnid?

Eks ikka need, mis end ikka ja jälle meelde tuletavad. Nimetaksime siinkohal omandireformi, omavalitsuse reformi, parteideülese riigi arengustrateegia puudumist, energiasõltumatuse garanteerimise küsimust, ääremaastumise peatamist, seda, et on liiga vähe lapsi jne. Nende probleemide teadvustamine peaks aitama meil neid ületada ja edasi liikuda nõnda, et Eesti areneks.

Milliseid muutusi oleks Eestis vaja?

Meil on toimiv riigivalitsemine. Jätaksin sellele küsimusele vastamise nendele, kes suudavad mingit laadi muudatuste vajalikkust meie rahvale põhjendada ja ka seadusandluse ning täitevvõimu kaudu neid realiseerida.

Kui õigeks te praegust kurssi riigivalitsemisel hindate?

Ma arvan, et pärast viimaseid riigikogu valimisi moodustatud kolmikliit oli õige valik. Lausliberaalse arengumudeli jätkamine ei oleks olnud õigustatud. Ma usun, et suudame jätkata parlamentaarse demokraatia jätkusuutliku arengu teed. Peame alati silmas pidama, et suudaksime oma  rahva ära toita ka juhul, kui esinevad suuremad varustushäired. Ja me peame suutma kindlustada energiavarustuse ka juhul, kui katkeksid selle importimise võimalused.

Kuivõrd on koroonaviiruse levik teie tegemisi, plaane muutnud?

Rahvatarkus ütleb, et õnnetused ei hüüa tulles. Tahan tunnustada meie valitsust, kes on koroona ohjamisega hästi toime tulnud. Koos abikaasaga kuulume kõrgendatud riskirühma, mis eeldab, et tuleb vältida osalemisi suurematel rahvakogunemistel ja piirata ka tavalisi poeskäimisi. Siin abistavad meid lapselapsed.  

Pidin vabandama muuhulgas 20. Augusti Klubi liikmete ees, et sel aastal olen sunnitud nende kokkutulekust eemale jääma.

Kuivõrd olete 20. augustit tähistanud lisaks ametlikele tseremooniatele koduses ringis?

20. august on reeglina minu ja minu abikaasa jaoks täis lükitud paljusid vastuvõtte. Koduste ringis kahtlemata me samuti tähistame seda päeva. Kuid erilisi rituaale ei ole seni juurutanud.

Kuidas näeb praegusel ajal välja üks tavaline päev Arnold Rüütli elus?

Olen juba selles eas, kus elu korraldatakse ikka üks päev korraga. Siin on kahtlemata sisse harjunud rutiinsust. Armastan endist viisi töötada hiliste õhtutundideni. Samal ajal püüan kinni pidada vajalikust uneajast. Plaane edaspidiseks kahtlematult on. Aga võib-olla ei hakkaks nende jagamisega meie üldsust praegu koormama.

Kui palju suhtlete, käite läbi n-ö vanade võitluskaaslastega taasiseseisvumise perioodist?

Vahetult pärast taasiseseisvumist oli see suhtlemine kahtlematult intensiivsem kui praegu. Eks aeg teeb oma töö. Paljud üksikasjad sellest perioodist on ka selgemaks saanud.

Kuidas edeneb residentsi valmimine Maarjamäel?

Oma kodu rajamine Maarjamäele pole kulgenud ilma raskusteta. Ehitamise käigus on tekkinud vajadus esialgset projekti täiendada,  seda just energiatõhusust silmas pidades. Kui kolimiseks läheb, siis ajakirjandus on siin meile kindlasti abiks ja annab sellest Eesti üldsusele teada.

Millal saab Arnold Rüütli rikkalik arhiiv kättesaadavaks ajaloo uurijatele?

Arhiivi korrastamisega tegeleme juba mitu aastat ja oleme sellega päris kaugele jõudnud. Me ei ole tänagi  ära öelnud ajaloo uurijatele, kui  suudame rahuldada nende huvi mõnede üksikküsimuste vastu.

Milline võiks olla Eesti kümne aasta pärast?

Kümme aastat on pikk arenguhüpe sülelapsele, väga oluline periood aga ka minu generatsiooni inimestele.

Noorus on täis teotahet. Mul oleks suur rõõm, kui meie helgemad pead ei püüaks omi andeid realiseerida ainult välismaal. Seega oleks vaja nende meetmete rakendamist, mis võimaldaksid meie noortel oma andeid realiseerida Eestimaal.

Kommentaarid (16)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
29. aug. 2020 15:01
Избирательная, антисемитская и русофобская, то есть снимающая ответственность со своих советских вождей, национал-коммунистов, номенклатурных суверенизаторов, кравчуков, кучм, ющенок, шушкевичей, берий, демирчянов, шаумянов, микоянов, алиевых, багировых, шеварднадзе, снегуров, рюйтелей, петерсов, вациетисов, бразаускасов, горбуновсов и пр. и ограничивающая её только ответчиками из современной России, "десталинизация" становится прямым условием их интеграции в ЕС, супротив которого "музеи оккупации" покажутся детским лепетом. Почему ЕС не осудил Мюнхенский сговор? Потому что ЕС в целом и правящие особенно в новых странах-членах ЕС режимы - прямые наследники тех, кто заключил с Гитлером этот "Мюнхенский сговор", кто был союзником Гитлера во Второй мировой войне, кто воевал против антигитлеровской коалиции в рядах националистических коллаборационистских формирований. https://zapadrus.su/rusmir/istf/431-qq-qq.html
tallinlane
23. aug. 2020 21:27
https://www.eesti.ca/peeter-ernits-tiit-madisson-hirvepargis-33aastat-hiljem/article56965
stsenarist
23. aug. 2020 17:56
https://www.telegram.ee/eesti/eesti-taasiseseisvumine-kas-eestlaste-algatus-voi-voimukoridoride-loodud-stsenaarium
23. august
23. aug. 2020 13:31
https://vapsid.weebly.com/12iii1934--repressioonid.html Peale 1926. aasta riigipööret Leedus õnnitles Mussolini Leedut kui Itaalia järel teist fašistlikku riiki Euroopas. Totalitaarne režiim hakkas Eestis ja Lätis kehtima aastal 1934. 15.06.1939 “The News Review”: natsionaalsotsid näevad Eestile vaadates juba riiki, mis on nii poliitiliselt kui ka majanduslikult nende pihus. 1940. aasta 26. juuli ajaleht The Times kiidab Balti riikide ühinemise NLiiduga heaks, sest see on parem kui kuuluda uue natsionaalsotsialistliku Euroopa koosseisu. https://zen.yandex.ru/media/id/5dd188c724f3107fe31483c7/britancy-hoteli-prodat-polshu-stalinu-esce-v-1940-godu-pochemu-pakt-ne-byl-realizovan-5f0304eeea4e996d19ef18ae London kiitis MRP samuti heaks. 1941. aasta 1. mai "The Times": MRP - pakt oli Stalini hiilgav taktikaline võit. http://epl.delfi.ee/news/kultuur/akadeemia-nr-1-pingelisest-ajaloost.d?id=67582904 Ajalehes The Times avaldati 17. oktoobril 1944 lootust, et Balti riikidest saavad Nõukogude Liidu näidisvabariigid.
tendents
22. aug. 2020 15:10
https://www.eesti.ca/usa-illinoisi-osariigi-demokraadid-soovivad-ara-kaotada-ajaloo-opetamise-objektiiv/article56850 USA Illinoisi osariigi demokraadid soovivad ära kaotada ajaloo õpetamise.
neotrotskist
22. aug. 2020 14:47
1987. aasta 1. juulil esitles Mihhail Gorbatšov perestroika raames Euroopa ühiskodu ja Ühtse Euroopa projekti. Perestroika ei alanud mitte NSV Liidust, vaid Euroopast, kui 1986.a. kuulutati Euroopa ühiskodu (Euroopa riigi) loomise protsess alanuks. Sellele järgnes elav süstikdiplomaatia USA ja NSVLi vahel ning kolme riigi (lisaks Saksamaa/Kohl) üksmeele alusel käivitatigi 1987. aastal ühisprojekt "Evropa naš obštši dom". Selle eesmärgiks on kahe suurriigi liit, pärastpoole liitriik, mis ühest ookeanist teiseni laiuks. Aastal 1989 ootas Mihhail Gorbatšovi alaline liikmekoht Trilateral Commission’is ehk ülemaailmses varivalitsuses. 1992. a. alguses Prantsuse sotsialistlikule ajakirjale “Liberation” antud intervjuus ütles Mihhail Gorbatšov: “... et me nii Idas kui ka Läänes liigume vastu ühele uuele tsivilisatsioonivormile. See on nii, nagu liiguks erinevad jõud maailma erinevatest osadest ühe ühise eesmärgi poole, mis pole sotsialistlikule ideaalile sugugi mitte vähe sarnane”. Mihhail Gorbatšovi Fondi juht Jim Garrison ütles “San Francisco Weekly’s” 31.05.1995, et inimarengu järgmise astmena saame lähima 20 – 30 aasta jooksul maailmavalitsuse, selles pole kahtlust. http://kenraggio.com/KRPN-Gorbachev-PresidiumtoPresidio.htm Rootsi sotsialistide häälekandja “Aftonbladet”, 14.11.1994: EL-i puhul on tegemist trotskistliku idee teostumisega.
lisna
11. mai 2023 13:28
https://yogaesoteric.net/en/36-illuminati-masonic-super-ur-lodges-rule-the-world-towards-its-demise-1/ The “Golden Eurasia” - (“from Lisbon to Vladivostock/Alexandr Dugin”).
enamlane-kelamlane
22. aug. 2020 14:32
http://vana.kesknadal.ee/est/uudised?id=15629 ERSP mängis maha oma peamise kapitali - antikommunistliku tühiretoorika, millel nad seni olid ratsutanud.
poliitik
22. aug. 2020 14:29
Riigipöördekatse Moskvas oli alanud, kuid 19. augustil rahvasaadikud iseseisvuse taastamise otsust vastu võtta ei suutnud. Venitamise peamine põhjus oli kuue kristliku demokraadi (eesotsa Mart Laari ja Illar Hallastega) ning 14 sõltumatu demokraadi (Jaak Allik, Indrek Toome, Mikk Titma jt) vastuseis iseseisvuskuulutusele. Illar Hallaste: «Iseseisvus? Mis see meile annab? Kas tahate end teist korda okupeerida lasta?» Jaak Allik: «Mis mõtet sellel on, kui rinnaga kuulipilduja pesa ette viskume?» Ülo Nugis on meenutanud, et oli vaja veenda neid iseseisvuse pooldajaid, kes tahtsid riigi staatuse määratlemisel esimese iseseisvuse täpset koopiat, ja teisi, kes olid täiesti uue riigi poolt, et saavutada kahe vastandliku seisukoha vahel kompromiss ja võtta iseseisvumise otsus vastu võimalikult suure häälteenamusega. Järgmisel päeval, 20. augustil õnnestus see kompromiss ka ellu viia. «Tuli mõelda ka selle peale, et halvemal juhul tuleb pärast võib-olla Nõukogude Liidu õigusruumis hakata arveid klaarima,» meenutab Nugis. «Veel pidasime silmas, et otsus oleks vaja vastu võtta 70 poolthäälega, et kinnitada nii-öelda konstitutsiooni muutmist Nõukogude normide järgi. Siis poleks putšistidel olnud oma Nõukogude õigusruumis väga lihtne meid pärast selle eest seina äärde panna. Saime 69 häält. Üks tubli inimene meie hulgast oli küll kohal, aga jättis hääletamata, kuidas ka ei palutud. Mul on lihtsalt kahju, et Kaido Kama niimoodi tegi.»
Vaatleja
18. aug. 2020 10:02
Kandikul ikka. Nagu ei mäleta nõukogude ajast rahvahulkade aastakümneid kestnud võitlust iseseisvuse eest, sadu, või siis vähemalt kümneidki iseseisvuse eest vangistatuid rääkimata hukkunutest vaid vastupidi, suurem osa meie rahvast oli koondatud parteisse, komsomoli, pioneeriorganisatsiooni, osales vapralt nõukogulikel propagandistlikel massiüritustel jne. Ja iseseisvusest hakati laiemalt rääkima alles Gorbatšovi algatatud nn. uutmise lõpusirgel ning sedagi vaid ERSP ja Eesti Komitee poolt samas, kui ülejäänud enamusele piisas ka vaid IME-st ehk siis isemajandavast Eestist NSVL-raames ilma poliitiliste liialduste ja iseolemiseta. Alles siis kui Jeltsin oma organiseeritavale riigipöördele ja võimupürgimustele toetajaid otsis ja meile selle eest vastutasuks iseseisvust pakkus, hakkas asi juba ka selles suunas liikuma. Kuidas muidu kui kandikul andmiseks seda siis veel nimetada?
kokkulepe on kokkulepe
18. aug. 2020 08:49
Lugupeetavad Maltal sõlmiti kokkulepe inglissis deal ja kokkulepe on kokkulepe. Ja kokkuleppest peetakse kinni täpselt nii nagu 1962. aastal Kuuba puhul osapooled sõlmisid kokkuleppe. Mis on arusaamatut ei saa aru mis on kokkulepe? Malta kokkuleppest peetakse kinni ja kõik.
meenutaja
17. aug. 2020 17:53
1991. aasta 24. augustil olid Moskvas Vene NFSV president Jeltsini juures Arnold Rüütel, Indrek Toome, Rein Müllerson, Advig Kiris, Arno Almann ja Leivi Šer, kes tegid Vene NFSV presidendile selgeks, miks on vaja tema poolt tunnustada Eesti iseseisvust ja kutsuda ka teisi riike üles tunnustada Eesti iseseisvust. Jeltsin nõustus ja vastav ukaas koostati veel samal päeval. Jeltsin käis vahepeal koos Rüütliga putši ajal hukkunute matustel ja tagasi tulles kiitis koostatud teksti, lisades, las lätlased koostavad samasuguse. Vene NFSV välisminister Andrei Kozõrev oli juba 21. augustil teinud Pariisis esinedes üldavalduse kolme Balti riigi kohta, milles tunnustati nende riikide iseseisvust. Kui Eesti delegatsioon 22. augustil Moskvas suurriikide saatkondades käis ja tunnustust iseseisvusele ei leidnud, siis minnes nüüd uuesti ja näidates president Jeltsini poolt allkirjastatud dokumenti, oli suhtumine hoopis teine. Pärast Jeltsini üleskutset hakkasid välisriigid ridamisi Balti riikide iseseisvust tunnustama . Eesti Vabariigi iseseisvumine toimus vastavalt NSVL-i konstitutsioonist lähtunud õigusele, mitte et oleks lõpetatud okupatsioon nagu see oli Austria (1954.a.) ja Saksamaa ( 1990.a.) puhul. 1991. aasta 6. septembril allkirjastas president Gorbatšov, kes kuulus koos 12 liiduvabariigi esindajaga NSV Liidu Riiginõukogusse, NSV Liidu Riiginõukogu nimel otsused № ГС-1, № ГС-2, № ГС-3, vastavalt Leedu, Läti ja Eesti iseseisvuse tunnustamise kohta. Lisatud oli NSV Liidu Välisministeeriumi toetus ÜRO-le Balti riikide liikmeks võtmise suhtes, samuti Euroopa julgeolekustruktuuridega ühinemiseks. -------------- Vene Nõukogude Föderatiivse Sotsialistliku Vabariigi presidendi Seadlus Eesti Vabariigi riikliku iseseisvuse tunnustamisest 1.Seoses Eesti Vabariigi Ülemnõukogu otsusega riikliku iseseisvuse väljakuulutamise kohta tunnustada Eesti Vabariigi riiklikku iseseisvust. 2.VNFSV Välisministeeriumil viia läbi vastavad läbirääkimised ning kirjutada alla lepe diplomaatiliste suhete kehtestamisest VNFSV ja Eesti Vabariigi vahel. 3.Kutsuda NSVL presidenti üles tunnustama Eesti Vabariigi riiklikku iseseisvust ja viima läbi läbirääkimisi riikidevaheliste suhete reguleerimiseks NSVL ja Eesti Vabariigi vahel. 4.Kutsuda maailma riike üles tunnustada Eesti Vabariigi riiklikku iseseisvust. VNFSV president Boriss Jeltsin Moskva, Kreml 24.augustil 1991 P.S. Selle dokumendi  punktid 3 ja 4 kirjutati sisse A.Rüütli palvel.
Kibestunud Koopiale!
17. aug. 2020 11:53
Rumal jutt, kibestunud ligilik pahvakas. Ei ole nii!
Koopia
17. aug. 2020 10:39
Timur Ollo tund aega tagasi Raporteeri Paarsada tuhat ei ole rahvas vaid väike osa rahvast. Valgevenelastel on võimalus , mitte valgevenelastel vaid osal valgevenelastest on võimalus , mis võimalus , võimalus muuta valgevene moldovaks , maafiariigiks , võimalus hävitada riigi majandus , no jah demokraatidel on vaja riik paljaks varastada , oma taskuid täita ja siis kõik maha parseldada. Valgevene majandus on seotud venema amajandusega , mitte ükski tehas ei tööta ilma venemaa pehmelt öelda sõbraliku abita. Valgevenes on plaanimajandus , see tähendab et kui lukasenko kaob siis kaob ka majandus. Ekspordi turud kukuvad päeva pealt kokku. Kuu aega demokraatiat ja pensionärid võivad unustada oma pensioni , riigitöölised oma palga , sisuliselt kõik ettevõtted on seotud mingi osa riigi tellimusega , see tähendab et kõik jääb seisma. Koos lukasenkoga kaovad ka ametnikud kes majanduist juhivad ja opositsioonil pole kedagi asemele panna. Oposioonil on võimalus siigist teha paari kuuga solgi auk kust inimesed põgenevad. Meie poliitikud vaid plaksutavad riigi kaose peale. Seda nad ju tahavad. Meie poliitikud tahavad et riigis tekiks kaos , et pensionärid jääks pensionitta . töölised palgata ja et hakkaks möll , siis saab venemaa poole näpuga näidata , see ongi kõik.
Mari
17. aug. 2020 10:37
Vaatan seda politikaanluse plahvatust Valgevene ja Lukassenka ümber.Deja vu . Riik, kes suutis parimal ja targemal võimalikul viisil NL sotsialistlikust perest välja tulla - verevalamiseta, tulles toime oma tööstuse –põllumajanduse SÄILITAMISEGA ja enamgi MODERNISEERIMISEGA -kaasajatamisega, isegi IT sektori viimisega TÄHELEPANUVÄÄRSELT KÕRGELE TASEMELE, jäädes iseseisvaks riigiks, toime tulles Putini Venemaa poliitilise ja majandusliku survega . Ja seda riiki on juhtinud tõesti batka Lukassenka. Sellega tuleb toime ainult tugeva käe ja selgrooga tark poliitik kellele on TÄHTIS OMA RIIK ja OMA RAHVAS.Meenub kuidas aastaid tagasi mitmed meie ajakirjanikud käisid Valgevenes ja tulid tagasi kõige paremate muljetega , riik on ilus ja kord majas , inimesed on rahul, jätkub nii tööd kui leiba . Meie meediapildis vaatavad praegu sellel teemal vastu eeskätt inimesed kes püüavad õigustada oma Sorose jm välisfondidest rahade saamist ja need politikaanid kes püüavad iga hinnaga sillutada endale teed Euroliidu pehmetele toolidele. Masendav. PS minu arvamus tekkinud olukorrale Valgevenes langeb suuresti kokku tänase Postimehes Timor Ollo kommentaari seisukohtadega artiklile „Neljas Balti riik Valgevene vaatab lääne poole“.Selles kommentaaris on öeldud kõige olulisem kõige täpsemalt.
üliriikide lähenemine
17. aug. 2020 09:31
Ajalooline üliriikide lähenemine andis tegelt enneolematu võimaluse. Ja eestlaste oskus ja vintskus ja teat tunnetus ja loomulikult õnne, lihtsalt seekord oli õnne, seekord siis. Ja loomulikult inimesed head juhid seekord olid võtta. Hea on eestlasel võrrelda oma olukorda iidse Euroopa ja euroopaliku kultuuri alustalaga elik Katalooniaga ja katalaanidega türmis olevate katalaanidega veel eriti. Euroopa ikkagi. Kuid alus üliriikide lähenemine too Uus Mõtlemine.