"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mullu osales rinnavähi sõeluuringul vaid 57% sihtrühmast (0)
17. august 2020
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Iga naine on oma rindade hoidja ja ainult tema ise saab rindade tervisele tähelepanu pöörata," kutsus Ida-Tallinna Keskhaigla Naistenõuandla rinna tervise kabineti naistearst Gabor Szirko naisi sõeluuringus osalema.

Riiklikud sõeluuringud täidavad oma eesmärki, kui uuringutes osaleb üle 70% sihtrühmast. Eestis on sõeluuringutel osalemise protsent paraku väiksem – 2019. aastal osales rinnavähi sõeluuringul vaid 57% sihtrühmast. Tänasest alustab haigekassa taas teavituskampaaniat, millega juhitakse tähelepanu sellele, et ka kaebuste ja sümptomiteta naistel tuleb rinnavähi varaseks avastamiseks käia sõeluuringul.

Rinnavähk on naistel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja. Seda esineb enim naistel vanuses 50−70 eluaastat. Rinnavähki on võimalik avastada enne kui kasvaja on tekitanud vaevusi ja organismis levima hakanud.

Me soovime läbi teavituskampaania tuletada naistele meelde, et teatud vanusest on rinnavähi sõeluuringul regulaarselt osalemine vajalik ning ühtlasi tutvustame ka ise enda tervise eest hoolitsemise võimalusi,” ütles haigekassa esmatasandi teenuste peaspetsialist Made Bambus.

Osalejate arv on tasapisi kasvamas

Bambus lisas, et kuigi sõeluuringus osalejate arv aasta-aastalt väikeste sammudega kasvab, on siiski veel neid naisi, kes arstile mingil põhjusel ei julge tulla või kes ei pea oma rindade arstlikku kontrolli lihtsalt vajalikuks, kuna neil pole oma tervisliku seisundi kohta kaebusi. “Arstil käimine ja oma tervise kontrollimine regulaarselt peaks saama normiks ning selle poole me kampaaniatega püüdleme,” lisas Bambus. 

Eestis oodatakse rinnavähi sõeluuringule 50–69-aastaseid ravikindlustatud naisi iga kahe aasta järel. Tänavu on oodatud  sõeluuringule ravikindlustatud naised, kes on sündinud aastatel 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970. 

Szirko toob välja, et meditsiinis on väga oluline ennetav töö ehk oma tervise kontrollimine just siis, kui inimene tunneb ennast hästi ning mingeid kaebusi ei esine. “Nii on meil võimalik avastada haigused väga varases staadiumis ning neid ka väga edukalt ravida,” lisas Szirko. “Iga naine on oma rindade hoidja ja ainult tema ise saab rindade tervisele tähelepanu pöörata,” kutsus Szirko naisi sõeluuringus osalema.

Osaleda saab ka ilma kutseta

Uuringus osalemiseks ei pea jääma ilmtingimata kutset ootama. Kui naise sünniaasta on selle aasta nimekirjas, tuleb helistada sobivasse tervishoiuasutusse. Lisaks haiglatele on võimalik rinnavähi sõeluuringut teha ka mammograafiabussides, mis külastavad Eesti erinevaid maakondi terve aasta vältel. Sõeluuringut teostavate raviasutuste ja mammograafiabusside kohtaktid on leitavad haigekassa veebilehelt. 

Rinnauuringule saab minna ka sõeluuringu väliselt ning selleks ei pea kuuluma sõeluuringu sihtrühma. Uuringule minekuks on esmalt vajalik pöörduda pere- või naistearsti poole, kes kontrollib patsiendi tervist ja vajadusel suunab rinnauuringule. Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas on rinnakabinetid, kuhu saab pöörduda ka ilma saatekirjata. 

Mammograafiat tehakse alates 30. eluaastast rinnakaebustega naistele arsti saatekirja alusel ja alates 50. eluaastast ennetusena iga kahe aasta järel. Sõeluuringu käigus kasutatakse rinnanäärme radioloogilist uuringut ehk mammograafiat, mis on tervisele ohutu.

Haigekassa kampaania rinnavähi varajaseks avastamise kestab 20. septembrini. Kampaania koostööpartnerid on Eesti Vähiliit, Tallinna ja Tartu Kaubamaja ning kampaaniat viivad haigekassa tellimusel läbi AD Angels ja Akkadian. Visuaalid on leitavad siit.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.