Tasub vaadata, et valitsus liiga ulatuslike riiklike kulutustega hinnatõusule lisahoogu ei anna. Kehtestades seeläbi justkui kogemata täiendavat “inflatsioonimaksu."

Madis Müller, Eesti Panga president
VIDEO! Kultuuriöö toob päevavalgele Tallinna kriminaalse mineviku (0)
24. august 2020
Tallinna Kultuuriamet

"29. augusti pärastlõunast kuni südaööni on kõigil võimalik osaleda temaatilistel ekskursioonidel ning õpitubades, kuulata väga erinevat muusikat, külastada näitusi ja jalutada hilissuvises linnas," selgitas kuuenda Kultuuriöö festivali projektijuht Marje Jürgenson.

Jürgensoni sõnul on just nüüd õige aeg tulla linna nautima sumedat suveõhtut ja mitmekülgset kultuuriprogrammi. “29. augusti pärastlõunast kuni südaööni on kõigil võimalik osaleda temaatilistel ekskursioonidel ning õpitubades, kuulata väga erinevat muusikat, külastada näitusi ja jalutada hilissuvises linnas,” selgitas ta. 

Lisaks ajaloolase Jaak Juske kummituslugude matkale võivad huvilised kõndida kaasa linnaretkega “Kriminaalne Tallinn”, mis räägib Tallinna kriminaalsest minevikust. “Juttu tuleb kuritöödest ja karistusest vanas Revalis, pajatame õigusmõistmise iseärasustest linnas ning jalutame mööda paiku, mis on seotud kuritööde ja õigusrikkumiste, kinnipidamiskohtade ja hukkamispaikadega,” rääkis Jürgenson. “Muuhulgas saab teada, kas Neitsitorn oli tõesti prostituutide vangla, nagu levinud linnalegend kõneleb; milline oli kõige austusväärsem hukkamisviis ning miks meeste ja naiste surmanuhtlus erines.”

Linna kriminaalse mineviku jalutuskäik ei ole soovitatav lastele, kuid pere väiksematele jagub Jürgensoni sõnul tegevust muude ettevõtmiste raames. “Keskraamatukogus toimuv muusikatöötuba “Luupimisest muusikas” on mõeldud vanusele 10+ ning selle käigus esitab kitarrist ja helilooja Argo Vals mõned näidislood kitarri ja elektroonikat kasutades. Ka selgitab ta, mida miski teeb, ja julgustab osalejaid ise järele proovima.”

Esmakordselt toob Kultuuriöö Vabaduse väljakule Eestis ehitatud kunstiauto Reisiv Siil, mis on ära käinud ka Ameerika Ühendriikides Nevada kõrbes Burning Mani nimelisel sündmusel. “Reisival Siilil astuvad üles Orelipoiss ja Genka,” lausus  Jürgenson. “Samuti toimub esimest korda Kultuuriöö raames suurejooneline Tallinna lilleball, kus floristid panevad end proovile lillekleitide valmistamisel. Traditsiooniliselt kõlavad ka mitmed väiksemad hoovikontserdid ning sel aastal kutsume kõiki avastama Õnnepalee sisehoovi, kus kitarrivõlur Paul Neitsov esineb kavaga Bohemian Rhapsody.”

Kalamaja muuseumi maja on veel renoveerimiseks suletud, aga Kultuuriööl on avatud toredateks tegevusteks Kalamaja kogukonnamuuseumi aed ja pakutakse mitmeid tuure asumis. Näiteks leiab publiku nõudmisel taas aset Kalamaja kogupere kummitusretk, mille mitmed lood-legendid on kogutud eakatelt kalamajakatelt.

Harju haljasalal kell 14 algavasse Silver Ulviku trummide õpituppa on oodatud igas vanuses huvilised. “Kogemus ei ole oluline ja trummid on kõik kohapeal olemas,” kinnitas muusik ja trummiõpetaja Ulvik. “Rühma arv kujuneb suuresti eelregistreerijate arvu järgi, aga kindlasti võtan kaasa pisut rohkem trumme, et ka need, kes pole registreerunud, saaksid n-ö käe valgeks. Mängime Aafrika, India, Eesti ja teiste maade rütme. Kindlasti õpime natuke tehnikat ja võimalusel musitseerime koos muusikaga.” 

Igale tornile oma muusika 

Kultuuriööga osaliselt kahasse toimub augusti lõpul omanäoline festival “Tallinna tornid”, mis tähistab tänavu 10. aastapäeva.
26.-29. augustini toimuval festivalil ühendab Corelli Music iidse linna ajaloo ja eri aegade tornitipud tänapäeva loominguliste tippudega ning tutvustab linna kuulsat ja täienenud “kilukarbisiluetti” seestpoolt läbi eri ajastute muusika.

“Keskaegsed linnamüüri tornid, kirikud, moodsad pilvelõhkujad – kogu Tallinn täitub vastavalt torni ajastule muusikaga, keskajast ja barokist rahvalike viiside, džässi ja nüüdismuusikani,” ütles  kontserdiagentuuri Corelli Music kunstiline juht Mail Sildos. “Ma ise ootan enim Kellerteatri kontserti, kus tuleb esitamisele muusika läbi seitsme sajandi. Keskaja muusikapalad kandlel – see on ju ennekuulmatu!”
Ühe esinejana astub festivalil üles saksofonist Raivo Tafenau, kes esineb koos poja Ramueliga. “Duo saksofon ja trummid pole kindlasti levinud koosseis, sest bass ja harmoonia puuduvad,” märkis Tafenau.

Festivali “Tallinna tornid” kava

• 26. augustil kell 19 esitab vanamuusikaansambel Rondellus Katariina kirikus (Vene 14a) keskaja ja renessansi muusikat. Piletid hinnaga 10-12 eurot.

• 27. augustil kell 19 esinevad Kellerteateris (Uus 37) Anna-Liisa Eller kandlel, psalteeriumil ja plokkflöödil ja Taavi Kerikmäe elektroonikal. Kavas Guillaume de Machaut, Petrus Wilhelmi de Grudenczi, Jean-Philippe Rameau ja Helena Tulve, improvisatsioonid. Piletid hinnaga 10-12 eurot.

• 28. augustil kell 20 Rootsi-Mihkli kirikus (Rüütli 9) Ulla Krigul orelil ja barokkansambel Corelli Consort. Kõlavad orelimuusika ja barokiaja kaunimad aariad Georg Friedrich Händelilt, Henry Purcellilt, Johann Sebastian Bachilt, Wolfgang Amadeus Mozartilt jt. Piletid: 10-12 eurot.

• 29. augustil kell 16 esinevad Harjumäel Raivo Tafenau saksofonil ja Ramuel Tafenau trummidel. Sissepääs tasuta. Kell 18 esineb Raekoja platsil Rita Ray. Kõlavad soul ja klassikaline R&B. Sissepääs tasuta. 

KULTUURIÖÖ FESTIVALI KAVA:

KONTSERDID:


29. august:

 • Raekoja plats:

kl 17 lilleball

kl 18 Rita Ray

kl 19 lilleballi lõputseremoonia ja autasustamine

kl 20.30 Kaire Vilgats, Dagmar Oja ja Rolf Roosalu ehk Superbäkid!

 • Katariina kirik (Vene 14a)

kl 22.30 Maarja Nuut

Kohtade arv on piiratud!

 • Harjumägi

kl 16 festival “Tallinna tornid” esitleb: Raivo ja Ramuel Tafenau

kl 17 Mick Pedaja duo

 • Vabaduse väljak

kl 21.30 kunstiauto Reisiv Siil, esinevad Orelipoiss ja Genka

 • Neitsitorni sisehoov (Lühike jalg 9a)

kl 18 Duo Ruut

kl 19 Mari Jürjens (pildil) ja Aivar Surva

 • Harju haljasala

kl 14 Silver Ulviku trummi töötuba  

 • Õnnepalee hoov (Pärnu mnt 67)

kl 18 Paul Neitsov

 • Loodusmuuseumi hoov (Lai 29a)

kl 18 Tallinna kammerkoor, dirigendid Heli Jürgenson ja Mariell Aren

EKSKURSIOONID:

 • kl 16 linnaretk teemal “Kriminaalne Tallinn”. Algus Kiek in de Kökis (Komandandi tee 2), eelregistreerimine marina.fanfora@tallinnlv.ee
 • kl 20 Jaak Juske kummituslugude matk, kogunemine Vabaduse väljakul (Jaani kiriku ees)

LASTEPROGRAMM:

 • Keskraamatukogu (Estonia pst 8)

Kultuuriööl avaldab keskraamatukogu Youtube kanalis sarja “Raamatusuve rännakud” viimase video. Igas sarja episoodis võtab raamatukoguhoidja raamatud kaasa ja läheb seiklema. Millist paika raamatukoguhoidja Kultuuriööl külastab, selgub videost!

kl 11/12.30 Argo Valsi muusikatöötuba “Luupimisest muusikas”. Vanus 10+, eelregistreerimine marina.fanfora@tallinnlv.ee

kl 11 lugemismängud. Logopeedide ja pedagoogide koostatud mängudega õpime tähti ja harjutame lugemist. Oodatakse 5-7-aastaseid lapsi

kl 15 orienteerumine vanalinnas. Kogunemine laste- ja noorteteeninduses (Estonia pst 8)

 • Kalamaja raamatukogu (Kotzebue 9)

kl 14 kõik lapsed ja noored vanuses 8-15 on oodatud osalema Chris Colferi raamatust “Sooviloits” inspireeritud rollimängust LARP. Üritus saab alguse Paksu Margareeta juurest. Lisainfo ning registreerimine kalamaja@tln.lib.ee

 • Kadrioru raamatukogu (Koidula 12a)

kl 12-14 lasteraamatute tegelaste põhjal memory lauamängu tegemine. Oodatud on 6-12-aastased lapsed, ilusa ilmaga toimub raamatukogu hoovis

MUUSEUMIÖÖ PROGRAMM:

 • Linnamuuseum (Vene 17)

Linnamuuseumi näitustel saame teada, milline oli Taani aeg, kuidas elati keskajal, mida tehti hansaajal ning kuidas on olnud kooliaeg õpilastele läbi aegade

kl 18-23 näitus “Kogu ja Lugu 2. Epp ja Madis Eelmaa: koos itta ja läände”. Põliste Tallinna vanalinlaste Epp ja Madis Eelmaa põnevast kollektsioonist leiab nii kristallist ja portselanist nõusid kui ka haruldasi esemeid Kagu-Aasiast.

Näitus “Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi”.  Toomkooli ja linnamuuseumi ühisnäitus tähistab 700 aasta möödumist Toomkooli esmamainimisest

Näitus “Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi”.

Avahoidla on suletud alates kella 17.

Tallinna sünniloo näitust saab avastada lustaka mängulehe abil, võimalik on uurida, millised loomad tulid Tallinnasse Taani kuningas Valdemar II ajal.

 • Tallinna Vene muuseum (Pikk 29A)

kl 14-23 ajaloonäitus “Koolitund, vahetund: vene haridus Tallinnas 1715-1944”.

Vene teatri näitleja Dmitri Kosjakovi isikunäitus “ARTist või kunstnik?”.

 • Fotomuuseum (Raekoja plats 4)

kl 17 mänguline ülepildistamise fotoretk Ajapaik.ee rakenduse abil vanalinna põnevamate ajalooliste fotode põhjal. Räägime lugusid vanalinnas toimunud sündmustest ja vaatame ajaloolisi fotosid, kuhu sündmus on talletunud. Igal osalejal võiks kaasas olla isiklik internetiühendusega nutiseade. Kogunemine fotomuuseumi ees.

 • Peeter I majamuuseum (Mäekalda 2)

Kadrioru lossi- ja pargiansambli nurgakivi Peeter I maja on Tallinna vanim muuseum, mis avati 1806. aastal. Muuseumis on ainulaadsed esemed, mis ümbritsesid vene keisrit siinviibimisel igapäevaelus. Kl 14-18.

 • Kalamaja muuseum (Kotzebue 16)

Kultuuriööl on avatud toredateks tegevusteks Kalamaja kogukonnamuuseumi aed ja pakutakse mitmeid toredaid Kalamaja tuure:
kl 18-19 Kalamaja lastetuur: Kalamaja ja Tallinna ajalugu mängulisel teel. Algus Kalamaja muuseumi eest, Kotzebue 16. Tuur sobib kogu perele!

Kl 20-21 Kalamaja aastal 1927. Linnaretkel suundutakse taas sügisel Kalamaja tänavatel olnud välinäituse radadele. Algus Kalamaja muuseumi eest, tuur sobib kogu perele!

kl 22-23 Kalamaja kummitustuur. Algus Kalamaja muuseumi eest, tuur sobib kogu perele!

Linnamuuseumi ühine muuseumiöö mäng – vaata üht vanemat pilti muuseumimajast. Uuri lähemalt, kuidas on maja ajas muutunud! Mitu erinevust leidsid? Tee majast ise foto, kirjuta juurde, mitu erinevust leidsid, ning postita Facebooki või Instagrami #muuseumiöö2020 #vanadmajaduuedajad #filiaalinimi! Mängus osalejate vahel loositakse välja muuseumipileteid!

VEEL TOIMUMAS:

 • kl 12-22.30 muinastulede öö Kakumäe rannas.
 • kl 14 Triin Kerge ja Aksel Haagenseni näitus “Kuhu me lähme?”, mis tegeleb 1949. aastal lapsena Siberisse küüditatute ja 1944. aastal Eestist lapsena põgenenute lugudega. ARS Projektiruumis (Pärnu mnt 154).
 • kl 18 KRATTFest, noorte keelpilliorkestri kontsert. Sissepääs muuseumi piletiga. Niguliste kirik (Niguliste 3).
 • kl 19-23 muinastulede öö Lennusadamas (Vesilennuki 6)

Kui piletiinfot pole kirjas, on üritus tasuta. Korraldajal on õigus teha programmi muudatusi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.