"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA FOTOD! Pealinna uus ajastu: surugaasibussid lähevad juba sel nädalal liinile (0)
26. august 2020
Albert Truuväärt

"Esimesed keskkonnasõbralikud surugaasibussid on Tallinnasse jõudnud ning aasta lõpuks lisandub linnaliiklusesse 100 ja lähiaastatel 350 biokütust kasutavat uut bussi," ütles Tallinna Linnatranspordi AS (TLT) juhatuse liige Deniss Boroditš. "Uute biometaanil sõitvate busside liinile jõudmisel on tegu viimaste aastate suurima keskkonnasõbraliku uuendusega Tallinna ühistranspordis."

 

Uute busside kasutuselevõtuga väheneb Tallinna ühistranspordi ökoloogiline jalajälg linnakeskkonnale ca 25 000 tonni võrra aastas.

Vaata galeriid (28)

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et kui Tallinn tahab saada Euroopa rohelise pealinna tiitlit, siis peame endale seadma eesmärgiks teha kõik, et linna keskkond oleks puhas ja elamisväärne. Ja ühstransordil on siin täita oluline osa selle sihi suunas liikumisel.

“Koroonakriis õpetas meile seda, kuidas me, inimesed üksteisest sõltume, aga me eis aa unustada, ka seda, et me sõltume väga palju keskkonnast, kus me elame. Kui meie ellusuhtumine ka käitine on keskkonnasõbralik, siis on ka keskkond meie suhtes sõbralik ning meil on lootust tuleviku suhtes,” ütles linnapea.

Eesti transpordisektori eesmärgid näevad ette, et aastaks 2035. tuleb transpordisektori kasvuhoonegaaside heidet vähendada 25% võrreldes 2018. aastaga. Kui seni on Eesti taastuvkütuste kasutamise poolest Euroopa Liidu viimaste seas, siis on 2035. aasta sihid väljakutseid esitavad, kuid siiski teostatavad – seda vaid siis, kui era- ja ühistransport üheskoos muutuseid ellu viivad.

Bussijuht Toivo Teltvei ütles, uuel bussil on palju eeliseid, võrreldes vanematega. “Näiteks see, et nad on madala põhjaga, uksed käivad avanedes sissepoole ja saab peatusele lähemale sõita. inimestel on mugavam bussi siseneda, ei ole vaja trepist üles ronida bussi sisenedes. Nendel inimestel, kel on raskusi liikumisega, on niimoodi mugavam,” sõnas bussijuht. “Ja uus buss on ikkagi uus, sellega on palju mõnusam sõita. Eks avastamisrõõmu saab veel olema, et mida kõike veel teadmiseks võtta, sest töö liinil pole ju veel alanud.”

Teltvei sõnul võib juba praegu öelda, et kõik vajalikud juhtimisinstrumendid on juhil käe-jala juures, buss on selles mõttes väga ergonoomiline. “Ei pea kuhugi kaugele küündima juhtimisel,” sõnas ta. “Väga palju annab juurde ka kliimaseade, mida vanadel bussidel ei ole. Ka juhil on nüüd võimalus valida enda jaoks sobiv temperatuur oma kabiinis. Juht on rohkem reisijate salongist eraldatud kui seni. Keegi ei saa sulle kohe ligi tulla. See on ka viiruste levimise ajal hea.”

Töökindel ja usaldusväärne tehnoloogia

Boroditši sõnul on täna Noblessneris uusi busse tutvustaval üritusel hea meel lõpuks näha, et aastate pikkune töö sobilike busside väljavalimisel Poola bussiettevõtte Solaris Bus & Coach poolt on lõpuks käes ja oleme lähemal Euroopa Liidus vastuvõetud taastuvenergia eesmärkidele.

Keskkonnasõbralike uuendustega koos on Boroditši sõnul oluline pakkuda sõitjatele paremat teenust ning populariseerida ühistranspordi kasutamist, kuna ühistransport on linna piires turvaline, puhtam ning säästlikum liikumise viis. Tänaseks on Tallinnasse jõudnud 43 biometaanil sõitvat bussi ning esimesed testsõidu läbinud gaasibussid alustavad sõitu liinigraafikutel juba sel nädalal.

“Esimesest 100 surugaasibussist 60 on 80 reisijale mõeldud Solaris Urbino 12 CNG normaalbussid ja 40 on 150 reisijat mahutavad Solaris Urbino 18 CNG liigendbussid. Madala sisenemisega uued linnabussid paistavad silma stiilse välimuse ja usaldusväärse ning töökindla tehnoloogiaga,” tõi TLT juhatuse esimees välja.

Boroditš lisas, et Solaris Urbino surugaasibussidel on standardvarustuses nii konditsioneer kui ka näiteks USB-pistikud ja turvakaamerad. Bussidele annab unikaalse ilme esiklaasi suur kumerus, mis aitab juhil paremini jälgida peatuses toimuvat, suurendades sellega bussi ootavate reisijate turvalisust.

“Surugaasibusside kasutuselevõtt aitab lisaks ühistranspordi keskkonnasõbralikumaks muutmisele hoida kütusekuludelt kokku 30 protsenti ehk ligi kaks miljonit eurot aastas,” selgitas juhatuse esimees, lisades, et 350 biometaanil sõitva bussi liinile jõudmisel väheneb CO2 linnaõhku paiskamine ca 25 000 tonni võrra aastas, mis on hinnanguliselt võrreldav keskmiselt 7000 sisepõlemismootoriga sõiduauto aastase heitmekogusega.

Võimalik tankida kuni 400 gaasibussi

Kadaka tee ja Peterburi tee bussiterminalidesse rajatakse biometaanipõhised gaasitanklad Bioforce Infra OÜ, CNG Fuels LTD ja ICP Solutions OÜ poolt, kus järgneva kümne aasta jooksul varustatakse uusi surugaasil sõitvaid busse keskkonnasõbraliku kütusega.

Bioforce Infra OÜ juhatuse esimees Henry Uljase sõnul on kahes terminalis võimalik tankida ööpäevas kuni 400 gaasibussi. “Terminalides on tavapärane maagaasi ühendus ning surugaasi komprimeeritakse kohapeal. Hinnanguliselt kulub 350 gaasibussi tankimiseks aastas ligikaudu 15 miljonit Nm3 surugaasi,” selgitas Uljas, lisades, et Peterburi tee gaasiterminal valmib jaanuaris 2021 ja Kadaka tee terminal sama aasta juulis, kuid seniks rajatakse ajutised tanklad.

Uute gaasibusside soetamine ja terminalide rajamine on strateegiline eesmärk asendada aastaks 2025 kõik tänased diiselbussid keskkonnasõbraliku ja kaasaegse alternatiiviga, ühtlasi on see oluline samm Tallinna pürgimisel 2022 rohelise pealinna tiitlile.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.