“Kui vanemad lähevad lahku, on nad ise kriisis ja käituvad sageli nagu lapsed. Nende laps satub siis oma vanemate, kahe väikese lapse tasemel käituva täiskasvanu vahele."

Ly Rüüs, Mustamäe sotsiaalhoolekande osakonna juhataja
FOTOD JA VIDEO! Sadam rajab kahe terminali vahele pöördsilla (0)
29. august 2020
Mats Õun

"Me näeme siin täna kraanat, näeme ehitustegevust. See kõik on tulevane linnasüda," rääkis Tallinna abilinnapea Andrei Novikov Tallinna Vanasadama silla avamisel reedel. "Linn avaneb järjest rohkem merele ja järjest rohkem on neid kohti, kus saab kuulata mere häält."

 

 

 

Tallinna Vanasadamasse üle Admiraliteedi basseini kanali rajatav sild sai reedel nurgakivi. Kanalisse  rajatud süvendisse seitsme meetri sügavusele sillasamba alusplaadi sisse asetasid nurgakivi  AS-i Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm, Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ja KMG Inseneriehituse AS-i juhatuse liige Indrek Pappel.

Vaata galeriid (42)

Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi sõnul kujuneb vanasadama sild üheks uueneva vanasadama ja kogu sadamapiirkonna maamärgiks. “Tallinn on üha enam liikumas mere suunas ning Tallinna sadamaalast on kujunemas uus keskus läbimõeldud kontseptsiooni ja atraktiivse arhitektuuriga,” märkis Novikov. “Tallinna mereäär on praegu üks kiirema arenguga piirkondi Tallinnas. Me oleme võtnud suuna linna merele avamiseks ja see tähendabki seda, et kogu mereäär kujuneb uueks atraktiivseks külgetõmbekeskuseks.”

Õige aeg investeeringuteks

Novikovi hinnangul võib just praegune majanduslikult raske periood olla õige aeg selliste investeeringute tegemiseks, mis võimaldavad tulevikus majanduse uue hooga käima tõmmata. “See on õige aeg tellijale ja see on õige aeg selleks, et me saaksime tulevikus jätkata sama samas rütmis oma majandusega,” leidis Novikov.

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul hakkab sild ühendama A- ja D-terminali. “Silla idee sündis praktilisest vajadusest muuta inimestele liikumine kahe terminali vahel kiiremaks ja mugavamaks,” rääkis Kalm. “Kuna Admiraliteedi basseini kanal jagab Vanasadama kaheks, siis tihti kliendid ei pääsenud kiiresti ühest terminalist teise. Ja kliendid, kes näiteks talvel eksisid terminaliga, pidid üsna ebamugavates oludes ümber Admiraliteedi basseini kiirustama”.

Laevareisijate mugavusele ei tooda samas ohvriks ka Admiraliteedi basseini sadamana kasutavaid väikelaevu, kellel jääb tänu silla ainulaadsele pööratavale konstruktsioonile endiselt võimalus kanalist takistamatult läbi seilata.

Tallinna Sadama laiem eesmärk on Kalmu kinnitusel, et silla näol tekiks piirkonda ka ainulaadne arhitektuuriobjekt, mis ilmestaks ümberkaudset linnaruumi ja toimiks tõmbenumbrina nii linnakodanikele kui ka linna külastavatele turistidele sadama-alale pikemaks peatuma jäämisel.

Keeruline projekt

Ehitustöid teostava KMG Inseneriehituse AS-i juhatuse liige Indrek Pappel rääkis, et tänaseks  on silla ehitusel Admiraliteedi basseini kanalisse rajatud kuivsüvend ning 36 meetri sügavusele pandud paika silla kesksamba alused  vaiad, millele on paigaldatud alusplaat. “Edasi jätkame kesksamba rajamisega, kuhu tulevikus hakkab silla pöörlev osa toetuma.  Tehases toimuvad samaaegselt arhitektuurselt keeruliste teraskonstruktsioonide koostamistööd,” rääkis Pappel.

Kuigi silla lepingujärgne valmimistähtaeg on järgmise aasta augustis ja Pappeli hinnangul on ehituslikult tegemist väljakutseid esitava insenertehnilise projektiga, avaldas ta siiski lootust, et sild võiks valmis saada juba kevadel.

Eestis ainulaadse pöörd-avatava silla projektlahenduse aluseks on Tallinna Sadama poolt 2017. aastal korraldatud ideekonkursi võidutöö ” New Balance 100″ kavand, mille esitasid Witteveen + BOS ja arhitekt Robert-Jan van der Veen arhitektuuribüroost Plein06. Silla  ehitab KMG Inseneriehituse AS.

Vastavalt ehitajaga sõlmitud lepingule kujuneb  projekteerimise, ehitustööde ja garantiiperioodi hoolduse maksumuseks kokku 4,22 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Tallinna Sadama kõrval kaasrahastab silla rajamist Euroopa Liit.

Sild on osa Vanasadama arendusplaanist “Masterplaan 2030”,  mis aitab muuta pealinna esindusvärava kasutajasõbralikumaks ning kogu sadama-ala atraktiivsemaks.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.