"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
VIDEO! Tallinna meetmed: ettevõtjatele rendivabastus, koolidesse termokaamerad ja visiirid (0)
09. september 2020
Mats Õun

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul tuleb linnal seoses nakatumisnäitajate kasvuga Tallinnas reageerida juba praegu. "Praegused ennetusmeetmed on sellised, millega me ei sea piiranguid linlastele, vaid reguleerime eeskätt töökorraldust linnasüsteemis ja allasutustes."

Tallinna linnavalitsus otsustas tänasest alates hakata rakendama täiendavaid ennetusmeetmeid koroonaohu tõkestamiseks, reguleerides töökorraldust linnasüsteemis ja allasutustes. 

“Rakendame täiendavaid meetmeid selleks, et me ei peaks sulgema koole, lasteaedu jt. asutusi. Linna eesmärgiks on teha kõik võimalik selle nimel, et koolides ja lasteaedades vahetu kontaktõpe ei katkeks,” selgitas Kõlvart “Siin on väga suur roll vanematel, kellel palume jälgida, et laps haigena kooli ega lasteaeda ei läheks. Ühtlasi peavad vanemad olema valmis selleks, et neid õppeasutustesse ilma eelneva kokkuleppeta sisse ei lubata.”

Ennetava meetmena paigaldatakse septembrikuu jooksul kõikides koolides termokaamerad ja rakendatakse õpilaste hajutamist. Hajutatud õppega alustatakse esialgu alates 8. klassist, kuid iga kool töötab välja sobiva hajutamise korralduse, et seda operatiivselt ja koheselt rakendada. Kontaktide vähendamiseks rakendatakse koolides paindlikku õppekorralust, näiteks eraldi ustest sisenemine, hajutatud koolipäeva algust, vahetundide, sh söögivahetunni ning õuesõppe võimaluste kasutamist. Õppetöö toimub võimalusel koduklassi põhimõttel. Koolides peavad õpetajad kasutama visiire.

Vahetu kontakti vältimiseks toimub lasteaedades laste vastuvõtmine ja üle andmine õues. Lasteaiatöötajad, kes võtavad lapsi vastu ja suhtlevad vanematega, kasutavad isikukaitsevahendina visiiri. Lasteaiad töötavad rühmapõhiselt ehk välditakse rühmade vahelisi kontakte.

Klientidele tehakse tervisekontroll

Sotsiaalteenuste osutamine jätkub igapäevaselt, kuid teenusele tulevatele klientidele tehakse tervisekontroll. Jätkub uute klientide vastuvõtt teenustele, kuid kliendid läbivad samuti tervisekontrolli. Võimalusel rakendatakse nõustamisteenuseid vahetu kontaktita ehk sidevahendite abil. Sotsiaal- ja hoolekandeasutustes rakendatakse klientide hajutamise nõuet ja külastusi võimaldatakse õues, kasutades selleks viiruse leviku ennetusmeetmeid (külaliste arvu piiramine, isikukaitsevahendite kasutamine ja tervisedeklaratsioonide täitmine).  Kodukülastusi tegevad sotsiaalhoolekandetöötajad ja teised kliendiga vältimatu lähikontaktiga teenuse osutajad kasutavad väljaspool ametiruume tööülesandeid tehes isikukaitsevahendeid.

Ennetavad meetmed võetakse sõidukijuhtide kaitseks kasutusele ka ühistranspordis – nii ei ole reisijatel enam võimalik bussi või trolli siseneda esiuksest ning sõidukijuhtide kaitseks luuakse sanitaartsoon esiuksest kuni esimese istmereani.

Niisamuti kasutavad linna teenindussaali töötajad isikukaitsevahendit juhul, kui ei ole statsionaarset kaitseklaasi.

Ühtlasi otsustas linnavalitsus, et kuni selle aasta lõpuni ei toimu linnaorganisatsioonis välislähetusi, koosolekuid korraldatakse kas veebis või hajutamise põhimõtet järgides siseruumis. Siseruumis toimuvate linna korraldatavate ürituste puhul tuleb jälgida arvulist piiri, järgides distantsi ja kasutades isikukaitsevahendeid.

Kõlvart: peame täna tegema kõik selleks, et eriolukorda ei tuleks

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul asub linn rakendama ennetusmeetmeid, et vältida hullemat stsenaariumi ehk kevadise olukorra kordumist. “Suurima omavalitsuse ja ühe suurima avaliku sektori tööandjana lasub meil vastutus linlaste ja oma töötajate tervise ning heaolu ees. Seega rakendame ennetavaid meetmeid, mis reguleerivad eeskätt töökorraldust ning millega me ei tekita piiranguid linlastele,” tõdes Kõlvart. “Täna ja praegu on meil kõigil võimalus ära hoida kõige hullem – kaitstes iseennast ja teisi. Me ei peaks ära ootama, millal kehtestatakse eriolukord, vaid me peaksime tegema kõik endast sõltuva, et seda ei tuleks.”

Nii kutsub linnapea üles kõiki vastutustundlikkusele ning julgustab kasutama isikukaitsevahendeid – kindaid ja maski. “Ühtlasi pöördun ka erasektori poole, et ka nende teenindajad kasutaksid julgelt isikukaitsevahendeid,” sõnas linnapea. “Kui me kevadel suutsime üheskoos kriisist välja tulla, siis nüüd saame ühiselt olnut ennetada. See sõltub meist igaühest.”

Samas möönis linnapea, et Tallinn ootab ka riigilt konkreetsemaid juhiseid.

Tallinna linnavalitsus otsustas täna, et linnasüsteem võtab tänasest alates järk-järgult kasutusele ennetusmeetmed. See tähendab muuhulgas isikukaitsevahendite kasutamist, siseruumis hajutamise põhimõtte rakendamist, distantsi hoidmist, tööruumide tõhusamat koristust, töökohtumiste ja koolituste veebipõhiseks viimist ja võimalusel töötajate kaugtööle suunamist.

Linna ametid ja allasutused töötasid suve jooksul välja vajalikud kriisiplaanid. COVID-19 leviku ennetamiseks ja tõkestamiseks rakendatakse linnaorganisatsioonis koroonaviiruse ajal töö korraldamiseks valgusfoori põhimõtet. Selle eesmärgiks on viirusest tingitud mõjude vähendamine ja täieliku sulgemise vältimine.

Linn pakub ettevõtetele rendivabastust

“Sõjas viirusega on majandus jätkuvalt löögi all ning pärast sisukat ja pikka arutlust oleme jõudnud äratundmiseni, et vanalinna ja kesklinna turismimajanduse ettevõtluse päästmiseks viime Tallinna kesklinna pindadel olevatele toitlustus-, kaubandus- ja meelelahutusasutustele sisse rendivabastuse 80% ulatuses alates septembrist kuni detsembri lõpuni. Kõik väliterrassid on selles olukorras võimalik paigutada linnaruumi tasuta,” ütles abilinnapea Aivar Riisalu.

Riisalu sõnul pole sellist otsust kerge teha. “Linnal on oma ülesanded, mis on põhiliselt seotud hariduse- ja sotsiaalvaldkonnaga. Selle otsuse mõju linnaeelarvele on 450 000 eurot, mis pole väike summa, aga ettevõtlus on meie jaoks tähtis ja tänu sellele on see sündinud,” lisas Riisalu.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on juttu kesklinna piirkonnast, sest selle piirkonna ja eriti vanalinna ettevõtted on kõige suurema löögi all. “Teame, et teistes linnaosades läheb palju paremini kui eriolukorra ajal ja mõnel pool isegi paremini kui eelmisel aastal, sest kohalik klient on leidnud tee nende juurde, vanalinnas see kahjuks nii pole. Meie eesmärk on, et kui olukord paraneb ja loodetavasti järgmisel aastal turistid tagasi tulevad, siis me ei alusta olukorras, kus suurem osa restoranidest ja baaridest on uksed kinni pannud, sest nad ei suutnud seda perioodi üle elada,” ütles Kõlvart ja lisas, et kuigi otsuse mõju linnaeelarvele on suur, siis asutuste sulgemine tooks kaasa veel suurema kahju. “Kui partnerid hakkavad uksi kinni panema, siis koormus, mille linn enda peale peab võtma on veel suurem. Soovime toetada turismisektorit ja säilitada töökohad ning vältida olukorda, et linnale tekiks juurde veel üks kuluallikas,” lisas linnapea.

Riisalu sõnul propageerib Tallinn siseturismi ja praegu on parim võimalus vanalinna avastada. “Linna poolt luban kampaaniaid, mis tooksid ka eesti inimesed vanalinna. Lähikuudel on vanalinna võimalik avastatda ka neil, kes pole sinna võib-olla aastaid minna tahtnud, sest liiga palju on olnud võõrkeelseid turiste,” kutsus abilinnapea üles inimesi kohalikke ettevõtjaid toetama.

Linn kutsub üles ka ettevõtjaid teeninduses ohutusmeetmeid jälgima ning kasutama kõiki vajalikke ja võimalikke isikukaitsevahendeid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.