"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
Kas koroonaviiruse parim sõber on alkohol? Vaata otseülekannet kell 15 (1)
16. september 2020
Albert Truuväärt

"Praeguse viiruse parim sõber on just alkohol. Uued nakkuskolded on otseses seoses alkoholi tarvitamisega,“ ütles Karskusliidu juht Lauri Beekmann tänase konverentsi eel, mis analüüsib eriolukorra mõju alkoholi tarbimisele.

 

16. septembril Tallinnas toimuv Eesti Karskusliidu aastakonverents keskendub viimastele alkoholiprobleemide trendidele ja küsitakse, kuidas 2020. aasta eriline olukord neid mõjutanud on.

Beekmanni sõnul on sel aastal alkoholiproblemaatikat arutatud mitme nurga alt. “Aasta alguses olime tunnistajaks joobes juhi põhjustatud kohutavale traagikale ning arutasime terve ühiskonnana, miks sellised asjad juhtuvad ja kuidas neid ennetada. Nagu tavaliselt, mingi aja pärast unustame selle ja see kestev probleem muutub meie jaoks taas aktuaalseks järgmise tragöödia puhul,” ütles Beekmann. Lisaks ei saa mööda minna ka eriolukorra mõjust inimeste alkoholi tarbimisele.

“Eriolukorra ajal ja ka peale seda oleme näinud, et alkohol muutub ohtlikuks ka selle poolt loodud konteksti kaudu või nagu nii meie kohalikud kui ka teiste riikide eksperdid on öelnud, siis praeguse viiruse parim sõber on just alkohol. Uued nakkuskolded on otseses seoses alkoholi tarvitamisega,” lisas Beekmann.

Beekmanni sõnul on pikas perspektiivis alkoholi tarvitamine märkimisväärselt paranenud, arenenud on inimeste vastutustunne ja tervislike eluviiside hindamine, kuid see ei tähenda, et peaks käed rüppe laskma. “Inimeste alkoholi tarbimine on vähenenud, aga alkohol on ühiskondlikult selline probleem, mis on tõsine ja kuna tegu on läbinisti ennetatava kahjuga, siis ei tohiks ei seadusandjad ega järelvalvajad käsi rüppe lasta ja olukorraga harjuda,” ütles Beekmann.

Beekmanni sõnul vähendavad alkoholipoliitilised meetmed alkoholitarbimist kõige efektiivsemalt. “Viimastel aastatel on alkoholipoliitikas toimunud palju olulisi edusamme, kuid need on sattunud samamoodi rasketesse olukordadesse. Läti piirikaubandus on muutnud olukorra keeruliseks ja teatud positiivsed meetmed pole saanud oma head mõju avaldada. Kevadel toimunud eriolukord on ennenägematu kõigi jaoks ja sellepärast inimesed üle maailma uurivad, kuidas see kõik on alkoholi tarbimist muutnud,” sõnas Beekmann, et mõnes kohas on alkoholimüügi piiramine tarbimist vähendanud, kuid teiselt poolt võib isolatsioon tekitada masendust, mis probleemi suurendavad. “Uurime konverentsil ekspertidelt, milliseid kokkuvõtteid saame sellel teemal teha,” lisas Beekmann.

Konverentsil antakse 2019. aasta tegija tänukiri Politsei- ja Piirivalveameti politseimajor Sirle Loigole, kes peab ka oma töövaldkonda tutvustava ettekande. Lisaks kõnelevad Tallinna Kiirabi peaarst dr Raul Adlas, Päästeameti Põhja päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Reili Kull ja Politsei- ja Piirivalveameti Ennetuse ja süüteomenetluse büroo juhtivkorrakaitseametnik Kati Arumäe.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

korralik Tegnell
13. sept. 2020 08:30
Viirusele tepsib äärmiselt korralik Tegnell eriti hooldekodudes elik pensionifondide koormuse jõuline vähendamine äärmiselt jõuline. Mahenduseks õeke Morfiin.