"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
VIDEO! Olav Ehala: vaimne vabadus on kõige olulisem (0)
17. september 2020
Rene Suurkaev

"Kel on vähegi kogemust nõukogude ajast ja oskab võrrelda, see vist ikkagi ei taha mingil juhul enam seda aega tagasi. Vaimne vabadus kaalub kõik kullakoormad üles. See on oluline, et sul on õigus oma arvamusele ja sind ei panda vangi kui sa seda arvamust avaldad," ütles helilooja ja pianist Olav Ehala Kultuurikeskuse Kaja vestlusõhtul.

 

Olav Ehala sõnul on ka raha kultuurimaailmas oluline, sest ilma rahata ei saa ka kõige paremat kultuuri rahvani viia, olemas peab olema nii riiklik sümfooniaorkester kui ooperiteater. Kõige olulisem on aga siiski loominguline vabadus.

“Raha mõttes saab toime tulla ka vähemaga, nimekamad elatavad end ka ainult loominguga ära, kuid paljud loomingulised inimesed ei ela mingis luksuses. Nad peavad kõik kuidagi raha teenima, kas õpetajana, mingil muul tööl või on pensionärid nagu mina,” tõdes Ehala.

Muusikainimesed enamasti ainult loominguga ära ei ela

Ehala sõnul ei ela ka Eesti heliloojad enamasti ainult heliloomingut tehes ära. “Need on ainult mõned üksikud, kes seda saavad teha. Võin nimetada kahte-kolme nime, kes vabakutselistest ära elavad ja üks neist on muidugi Arvo Pärt. Lisaks Erkki-Sven Tüür ja võib-olla ka Urmas Sisask. Enamus heliloojaid peab ikka mingit ametit, suur osa on õpetajaid, nagu ma isegi,” ütles Ehala.

Ehalal endal on aga läinud paremini. Pole möödunud ühtegi laulupidu, ei suurt ega noorte oma, mille repertuaaris poleks olnud vähemalt ühte Ehala laulu. Lisaks on helilooja muusika kõlanud mitmetes olulistes Eesti filmides. “Paar aastakümmet näidati minu muusikaga filme ikka päris tihedalt ja siis tuli ka autoritasu täitsa hästi. Oleksin võinud päris rahulikult ka ilma õpetamise tööta elada, aga see töö hakkas mulle meeldima, ma pole raatsinud sellest loobuda,” ütles Ehala.

Helilooja sõnul on tema loomingule jätnud oma jälje kõik muusikažanrid, mida ta nooruspõlves jälginud on, kuid oluline roll on olnud ka haridusteel. “Muusika muutus noorte poiste jaoks ajal, mil biitlid said ka meil kuuldavaks-teatavaks. Olin vist kuuendas klassis kui biitlid meile kohale jõudsid. Minust ei saanud nende nii vaimustunud fänni nagu sai Iffist(Ivo Linna), aga olin nende tegemistega kursis ja nad on mulle siiani sümpaatsed. Eriti meeldivad nende komplitseeritumad lood, nagu näiteks “The Fool on the Hill” ja teised,” rääkis Ehala oma mõjutustest muusikas.

Džässi vastu hakkas helilooja huvi tundma 60ndatel muusikakoolis käies. “Tol ajal ilmus sotsmaades džässiplaate. Poolas tuli välja sari Polish jazz ja tutvuste kaudu võis neid ka meie plaadipoest saada. Midagi sai ka läbi raadiote maki peale salvestatud, kuulatud ja õpitud,” ütles Ehala.

Konservatooriumi ajal, kui kogemust muusikavallas oli juba omajagu kogutud, muutusid ka huvid. “Hakkasin huvi tundma ka niisuguste ansamblite vastu nagu Chicago ja teised sellised nii öelda torudega bändid. Mul endal oli ka torudega bänd filharmoonia juures. Muidugi jälgisin ka kõike muud, sealjuures klassikalist muusikat,” jutustas Ehala.

Muusikakeskkool on ainulaadne nähtus

Ehala loodab, et peale kolme kooli – Tallinna Muusikakeskkooli, Balletikooli ja Otsa kooli kokkuliitmist säilitab muusikakeskkool oma olemuse. “Muusikakeskkool on ainulaadne nähtus, mitte ainult siin, vaid kogu maailmas. Ma südamest loodan, et muusikakeskkooli tase ei kao ära ja teda ei taandata tavaliseks kutsekooliks. Muusikakeskkool oli üks hea asi, mille saime nõukogude süsteemilt päranduseks ja oleks väga suur õnnetus, kui sel nüüd minna lastakse,” ütles Ehala.

Nõukogude ajal nimetati muusikakeskkooli konservatooriumi juures olevaks muusikaõppeasutuseks, mis tähendas, et tegemist oli konservatooriumi eelastega, mis teeb kooli Ehala sõnul ainulaadseks. “Mu oma poeg õppis muusikakeskkoolis klaveri erialal. Neil oli ühine kontsert omavanustega Soomest. Soomlased olidki siis huvikooli tasemel ja vahe meie kasuks oli noortel tohutu,” meenutas Ehala.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.