"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
VIDEO JA GALERII: Arte gümnaasiumis saab aasta pärast õuesõpet katusel korraldada (0)
22. september 2020
Ilja Matusihis

Spordi- ja kunstikallakuga kooli uuenevas hoones leidub peagi võimalusi nii jõutreeninguiks kui kaunite kunstide ja loodusharrastuseks, sest kooli tulevad mitmete spordisaalide kõrval ka keraamikaklass ja õuesõppealad.

“Siia alla saame tütarlaste käsitööklassi, keraamikaklassi ja poiste tehnoloogiaõpetuse klassiruumid,” näitab direktor Sirje Ebral käega avara nullkorruse suunas. “Siiamaani olid meil need ruumid sisuliselt olemata. Uued ruumid saab ka õppeköök. Õpetajad ootavad nende valmimist pingsalt! Oluliselt laienevad sporditegemise võimalused. Meil ei olnud fitnessisaali, jõusaali ega matisaali. Kooli võimla ehitati kuus meetrit laiemaks, nüüd mahub sinna kõrvuti kaks võrkpalliplatsi.”

Vaata galeriid (52)

Võimlasse saab abilinnapea Eha Võrgu sõnul joonitud veel näiteks korvpalli- ja sulgpalliväljakud.

“Arte kooli ujula on olnud kasutada ka ümbruskonna rahvale,” ütles Võrk. “Nüüd on Mustamäel juba kolm ujulat, Arte kõrval ka Saksa gümnaasiumis ja Mustamäe spa- keskuses.”

Võrgu sõnul suureneb hoone kasulik pind ligi 2500 ruutmeetri võrra, kasvades enam kui 10 500 ruutmeetrini.

Ligi poolsada klassiruumi

“Remonditud hoones saab olema 45 klassiruumi, sh väliõppeklassid, laienevad söökla ja ujula abiruumid,” rääkis Võrk. “Uuendatakse kõik kommunikatsioonid nagu vesi-kanalisatsioon, ventilatsioon, küte ja sideühendused, samuti elektrisüsteemid koos valgustusega, rajatakse ka uus drenaažisüsteem hoonele ja staadionile.”

Uued võimalused tähendavad linnaosa vanem Lauri Laatsi sõnul ka õpilaste arvu kasvu.

“Kui praegu on koolis ligi 900 õpilast, siis kooli valmides võib õpilaste arv ulatuda tuhande kanti,” rääkis Laats.

Arte gümnaasiumi noored jalgpallurid on Laatsi sõnul endale suure publiku ees ja mainekais klubides nime juba teinud. Uueneval staadionil saab lisaks jalgpallile treenida kergejõustikku ja areenadel korvpalli mängida.

“Samalaadse rajasime äsja Humanitaargümnaasiumi juurde. Praegu on projekteerimisel Vilde tee 120 staadion, mis tulevikus mõeldud kõikidele kasutamiseks. Samuti on plaanis korda teha 53. keskkooli staadioniala,” lisas Laats. “Seega kahe aasta jooksul me mitte ainult ei teinud korda kõik Mustamäe koolid, vaid ka koolide staadionid saavad korda. “

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on areng jätkuv.

“Kui järgmisel aastal Arte gümnaasium uksed avab, on põhjaliku remondi läbinud kõik Mustamäe koolid ja sellega on ring täis,” ütles Belobrovtsev. “Näiteks Mustamäe Humanitaargümnaasiumi staadioni avasime septembri alul. Koolide infrastruktuuri objektidesse investeerime aga jätkuvalt. Kunagi ilmselt ei tule hetke, kus võiksime öelda, et Tallinn või tema linnaosa on valmis!”

Kaks katuseklassi

Arte kooli sööklat laiendatakse kuni 306-kohaliseks, et kõik õpilased saaksid toitlustatud kolme vahetunniga. Erivajadusega lapsed hakkavad õppima kolmandal korrusel, kus väikeklassides on tundide läbiviimiseks erisisustus ja loodud võimalused tugiteenuste jaoks.

“Eriti uhke ronimissein tuleb meil võimlasse, sellist pole ühelgi teisel koolil!” rääkis Ebral. “Kuna meie koolil pole oma õueterritooriumi, oleme püüdnud kooli ümbruses iga sentimeeter maad ära kasutada õues käimiseks.”

Loodusõppe võimalused avarduvad koolijuhi sõnul oluliselt. Lisaks sise- ja välisaatriumile saab kool õuesõppeklassid, neist kaks katustele.

“Mõte on, et neljas korrus peaks jääma loodusainete jaoks,” ütles Ebral. “Ehk saab sinna ka ilmajaama üles panna ja konteineristutust teha.”

Uues hoones saavad õpilased muusikat teha bändiruumis. Kooli tehniline personal saab avarad puhke- ja tööruumid. Tallinna Arte gümnaasium valmis 1981. aastal ja selle rekonstrueerimistööd algasid tänavu märtsis. Sarikapärja saagisid teisipäeval täiskõrguse saavutanud kooli juurdeehituselt maha abilinnapead Eha Võrk ja Vadim Belobrovtsev.  

“Tööd on plaanis lõpetada järgmise aasta suvel ning juba 1. septembril 2021 võib õppetöö uuenenud majas alata,” lubas Võrk.

Hoone projekteeris Eesti Ehitusprojekt OÜ. Ehitusleping Arte Gümnaasumi rekonstrueerimiseks sõlmiti Tallinna Linnavaraameti ja AS Merko Ehitus kontserni kuuluva AS Merko Ehitus Eesti vahel veebruaris 2020. Projekti kogumaksumus (sh sisustus) on 14,5 miljonit eurot.

Tallinna Arte Gümnaasiumis õpib sel õppeaastal üle 870 õpilase. Põhikoolis on kolm õppesuunda: humanitaarsuund (kunst ja inglise keel); reaalsuund (majandus ja matemaatika) ning keskkonna- ja spordisuund, gümnaasiumis aga humanitaar- ja sotsiaalained, reaal- ja loodusained, sport, jalgpall, psühholoogia, tervishoid ja õendus.

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.