Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
FOTOD JA VIDEO! Vaimse tervise muredega linlased said täna uue kodu (0)
24. september 2020
Albert Truuväärt

"Stroomi maja pakub toetatud elamise teenust kroonilise psüühikahäirega inimestele, kes vajavad haigusest taastumiseks ja igapäevaseks toimetulekuks professionaalset tuge," ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina. "Tänase uuenenud vaimse tervise keskuse üksuse avamine tähendab, et võimalus abi saada tekib noortel üha rohkem!" lausus keskusest abi saanud Madis Laos.

Vaata galeriid (32)

“Minu lugu algas 7-8 aastat tagasi ja on samuti seotud vaimse tervise keskusega,” rääkis Madis Laos. “Tol ajal olin ebakindel, segaduses, katkine noormees. Polnud ei haridust ega suunda elus. Vaimse tervise keskus pakkus mulle kõike seda, millest mul puudus oli. Mulle oldi igas mõttes toeks, kuigi alati polnud minuga kuigi lihtne. Koos seadsime uued sihid ja tekkis taas vajalik enesekindlus kool läbi teha. Tänase uuenenud vaimse tervise keskuse üksuse avamine tähendab, et võimalus abi saada tekib noortel üha rohkem!”

Praegu töötab Laos kogemusnõustaja ja liikumisjuhendajana. “Sain oma karjääri suunad tänu vaimse tervise keskusele paika!” tõdes Laos.

Võimalus elada täisväärtuslikku elu

“Stroomi maja Vaimse tervise keskuse üksusena pakub toetatud elamise teenust, mis aitab vaimsete probleemide korral inimesel taastuda ja elada täisväärtuslikku elu,” rääkis abilinnapea Betina Beškina. “Mõnikord pole ainult ravim ja retsept see, mis aitab meid oma enesetunnet taastada, vaid vahel on vaja ärakuulavaid kõrvu ja toetavat kätt.”

Psüühikahäirega inimestele toetatud elamise teenust pakkuv Stroomi maja aadressil Lõime 31a saab põhjaliku renoveerimiskuuri järel abivajajaile pakkuda mugavaid dušinurgaga tube ja mõnusaid puhkevõimalusi. 

“Turvaline keskkond aitab inimestel tavaelu rütmi tagasi saada, sest tugikeskuses ootavad abivajajaid head spetsialistid,” ütles hoone rekonstrueerimist kureerinud abilinnapea Eha Võrk.

Beškina sõnul on Stroomi majal vaimse tervise muredega linlase toimetuleku toetamisel oluline roll.

“Stroomi maja pakub toetatud elamise teenust kroonilise psüühikahäirega inimestele, kes vajavad haigusest taastumiseks ja igapäevaseks toimetulekuks professionaalset tuge. Tegevusjuhendajate abiga soovime teha kõik selleks, et inimene suudaks haigusele vaatamata elada võimalikult iseseisvat ja täisväärtuslikku elu,” rääkis Beškina. “Nüüd, pärast renoveerimistöid on majas võimalik varasemast oluliselt paremal tasemel teenust pakkuda.”        

Võrk lisas, et uuenenud maja pakub klientidele võimalust lõõgastuda ja olla omaette, soovi korral aga suhelda ka teistega.

Hubane keskkond ja toetav miljöö

“Renoveerimisega sai tugikodu juurde viis tuba ning varasema 25 koha asemel on seal nüüd 30 kohta. Igal teenuse saajal on oma tuba, dušinurk ja tualett. Puhkeruum ja köök on ühised, olemas on pesupesemise võimalus, saun ja väike spordituba,” ütles Võrk. “Hoonet projekteerides arvestati ka liikumis-, nägemis- ja kuulmispuudega inimeste liikumisvõimalustega.”

Remondi käigus soojustati hoone fassaad ja katus, vahetati aknad ja uksed, ehitati soojustagastusega ventilatsioonisüsteem ning põhisissepääsudele püstitati tuulekojad. Esimesel korrusel on 11 tuba, kolm kontori- ja kolm nõustamisruumi. Teisel korrusel on 19 tuba, puhkeruum ja spordisaal. Nullkorrusel paiknevad tehnilised ruumid, pesuruumid ja abiruumid.

Tallinna Vaimse Tervise Keskuse direktor Mari Rull toob välja, et haigusest taastumisel on ilus, hubane ja funktsionaalne keskkond väga oluline ning on hea meel, et nüüdsest saab renoveeritud Stroomi majas klientidele teenust pakkuda vaimset tervist toetavas miljöös.   

“Olen uhke selle üle, et linn ja riik hindavad Põhja-Tallinna sedavõrd mõnusaks paigaks, et siia rajatakse järjest sotsiaalobjekte, mis teistele eeskujuks ja oma ajast pisut eeski,” rääkis linnaosa vanem Peeter Järvelaid. “Me investeerime mitte ainult tänasesse, vaid ka homsesse päeva!”

Ehitustööde maksumuseks oli 1,7 miljonit eurot.

Hoone projekteeris OÜEsplan, ehitasid ühispakkujad Eviko AS ja Eviko Ehitus OÜ ning omanikujärelevalvet teostas Keskkonnaprojekt OÜ Olavi Parmase juhtimisel. Rekonstrueerimistööde kogumaksumuseks oli 1,7 miljoni eurot.

Tallinna Vaimse Tervise Keskus on 2000. aastal loodud sotsiaalhoolekandeasutus, mis pakub vaimse tervise teenuseid tööealistele psüühikahäirega inimestele ja nende peredele, toetamaks psüühilisest haigusest taastumist. Teenuste saamiseks on vajalik Sotsiaalkindlustusameti või Eesti Töötukassa suunamiskiri. Stroomi majas osutatavale toetatud elamise teenusele suunab Sotsiaalkindlustusamet. Teenuse aeg Stroomi majas ei ole piiritletud, see sõltub inimese taastumise tempost, tema toimetuleku tasemest ning vajadustest. Kuna tegu on Tallinna linna asutusega, siis pakutakse seda teenust ainult Tallinna elanikuks registreeritud inimestele.

Vaimse tervise keskusel on seitse üksust üle Tallinna, Stroomi maja asub Põhja-Tallinnas aadressil Lõime 31a.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.