"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Minister Kiik: võimalikud on valitsuse jõulisemad sammud (0)
24. september 2020
Mats Õun

"Haiguse edasise leviku piiramiseks palume kõigi elanike ja asutuste koostööd," ütles sotsiaalminister Tanel Kiik. "Ei saa lubada praeguse kasvutrendi lõputut jätkumist ning kui praegused meetmed tulemust ei anna, tuleb minna valitsusel järjest jõulisemaid samme ette võtta."

Kiik teatas ka, et Terviseameti uuelt peadirektor Üllar Lannolt oodatakse aktiivset tegutsemist ja  koostööd valitsusega. “Vajalik on mitmekülgne panustamine. Terviseamet, kui hädaolukorda juhtiv asutus, peab saama tuge,” sõnas ta.

Valitsus on eraldanud miljon eurot Terviseameti tugevdamiseks. “Praegu teeme paartuhat testi päevas, oleme valmis seda jõudlust tõstma,” kinnitas Kiik. Ta lubas, et 15 miljonit eurot eraldatakse testimise parendamiseks, et lähikondsed ja välismaalt saabujad saaksid end testida. Olulise meetmena nimetas Kiik alkoholi öise müügi keeldu. “Aeg on igas mõttes kainelt mõelda ja pole aeg pidutseda,” sõnas ta.

Piirangud jäävad kehtima pikka aega

Minister lisas, et hooldekodu töötajatel on kohustus maske kanda, mis võimaldab ära hoida viiruse leviku. Samuti viiakse avaliku ürituse osalejate arvu alla 1500, mis tähendab konservatiivse joone hoidmist.

Reisimisest rääkides osutas minister, et Eestist madalama nakatumisega riikidest saabujaid ei ole mõistlik eneseisolatsiooni suunata. Ka eraviisiliste ürituste puhul ei minda lausa keelama, kuid  tema sõnul on õige üritusi edasi lükata ja kaaluda virtuaalseid lahendusi.

Totaalset maski kandmise kohustust Kiige sõnul ei kehtestata. Ta viitas ühe põhjusena ka maski hinnale. “Võimalik üleriigiline maskis käimise kohustus peaks olema selgelt põhjendatud ja piiritletud,” sõnas minister. “Soovitus on maski kanda eeskätt rahvarohketes kohtades ja siseruumides. Eeskätt tuleks hoiduda rahvarohketest kohtadest.”

Kiik osutas, et erinevalt kevadest pole me enam tundmatus olukorras, vaid pikas võitluses.  “Kuna kõik piirangud jäävad kehtima mitmeteks kuudeks, ei saa samme teha väga rangeid piiranguid, kuna need ei saaks kehtida pikka aega,” sõnas ta. “Meil pole põhjust arvata, et kõik oleks kuuga kõik läbi, sest kogu Euroopas näeme tõusvat trendi.”

Popov: HOIA äpp ja maski kandmine piirab nakkust

“Kanda tuleks  maski ning kasutada HOIA äppi, mille on laadinud 135 000 inimest. Enamus inimesi peavad selle laadima, sellest tekib tõsine vahend puhangu likvideerimisel,” ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) kiirabikeskuse ülemarst-juhataja Arkadi Popov, kelle sõnul tuleks eriti ühistranspordis ja siseruumides maski kanda. 

Popov ütles, et kui kogu Eestis on hetkel nakatumus 33,7 saja tuhande kohta, siis kõige tõsisem olukord on Ida-Virumaal, kus haigestumismäär üle 100. “See teeb terviseametit murelikuks,” sõnas ta.

Popovi sõnul suureneb ka haiglaravi vajajate hulk ning koormus haiglatele. “Esineb haiglasisene nakatumine, mis toob kaasa katkestusi muude ravide osas,” märkis ta.

Teatavasti puudutab see Ida-Tallinna haiglat, kus plaaniline töö katkestati nädala lõpuni ning töötajaid testitakse. Puhang sai alguse ortopeedia osakonnast. Popov kinnitas, et erakorraliste haigete teenindamine toimub edasi täies mahus. Siiski on häiritud ka Ida-Viru keskhaigla töö, kus oli haiglasisene nakatumine.

Popov kordas, et kui tekivad haigustunnused – nohu, kurguvalu, köha – ei tohi  minna tööle ja teiste sekka, kuna tekivad kolded. “See on võtmesõna. Hoiame distantsi ja desinfitseerime käed,” rõhutas Popov.

Küsimusele, miks just Ida-Virumaal viirusepuhang ägenes, vastas Popov, et seal elavad inimesed teises infoväljas. Ta viitas, et eile oli venekeelne pressikonverents inimeste teavitamiseks.

Popov osutas ka sellele, et seal on lisaks on sotsiaalsed probleemid, töötus on kõige kõrgem. “Kogesin, et inimesed pelgavad tunnistada haigust, kuna kardavad töökoha pärast. Soovitame mõelda selles kontekstis, kui ta haigena käib tööl, siis ta ohustab töökollektiivi ja kogu ettevõte on ohustatud,” ütles ta. 

Valitsus piirab külastajate arvu avalikel koosolekutel, üritustel ja spordivõistlustel

Valitsus otsustas koroonaviiruse leviku laienemise tõttu karmistada alates järgmisest teisipäevast avalike koosolekute, avalike ürituste ja spordivõistluste korraldamisele seatud piiranguid ning vähendada siseruumides toimuvatele üritustele lubatud inimeste arvu.

Siseruumides toimuvatele avalikele koosolekutele, üritustele ja spordivõistlustele lubatakse alates 29. septembrist praeguse 1500 asemel maksimaalselt 750 külastajat. Ürituste korraldajad peavad tagama distantsi hoidmise, kinni pidama kuni 50-protsendilise täitumuse nõudest ning tagama desinfitseerimisvahendite olemasolu ja desinfitseerimisnõuete täitmise.

Külastajate arvu senisest madalam ülempiir kehtib ka konverentsidele, teatrietendustele, kontsertidele, kinoseanssidele ning teistele avalikele üritustele ja koosolekutele, kus on statsionaarsed istekohad ning maksimaalselt 50-protsendilise täitumuse piirangut seetõttu ei kohaldata.

Külastajate arvu vähendamist siseruumides toimuvatel avalikel üritustel toetavad ka terviseamet ja valitsust nõustav teadusnõukoda.
 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.