"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Haabersti saab peagi Naksitrallide lasteaia (0)
28. september 2020
Scanpix

"Kuna paljud Tallinna lasteaiad on ehitatud juba väga ammu, siis ei saa seal paratamatult järgida uusi nõudeid. Meie ülesanne on viia aastaks 2030 kõik linna lasteaiad vastavusse tänapäeva nõuetega," märkis abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Lähema kümnendi jooksul plaanib linn nüüdisajastada kõik lasteaiahooned. Lasteaia Naksitrallid avab linn kordatehtud ruumides juba 1. oktoobrist. Belobrovtsevi sõnul mõeldi nime valides eelkõige neile, kellele see maja on loodud – lastele. “Usun, et neile pakub rõõmu kohtuda lasteaias toredate tegelastega, kes julgustavad neid edasi astuma ning uusi sõpru leidma,” rääkis Belobrovtsev. “Soovisime ka, et lasteaia nimi annaks edasi linnale olulisi väärtusi – keskkonnahoidu, hoolivust, koostööd, sallivust ja loovust – ning teeks kummarduse eesti lastekirjanduse klassikale. Vahva nime kasutamiseks oleme saanud loa Naksitrallide looja, lastekirjanik Eno Raua pärandi käsutajatelt.”

Kaks rühma lisaks

Uus lasteaed hakkab tegutsema aadressil Järveotsa tee 33, kus 1970ndate lõpus ehitatud lasteaiahoone läbib praegu põhjalikku uuendust. Viimati tegutses majas Kadaka põhikool. “Rajame  põhimõtteliselt uhiuue lasteaia, ligi seitse aastat tühjana seisnud hoone saab uue elu,” ütles Belobrovtsev. “Lisaks sellele, mis on majas sees, nagu näiteks bassein ja moodsad rühmaruumid, tulevad õuele uued mänguväljakud ja terrassid.”

Energiasäästlikuks kohandatavas hoones on lift ratastooli ja käimisabivahendi kasutajale, samuti nõuetekohane inva-WC. Maja suureneb kokku 933 m2 võrra – lisanduvad saal ja avatud õppeala ning rühmaruumide juures olevad terrassid ehitatakse kinni.

Belobrovtsevi sõnul alustab linn tänavu veel Laagna Rukkilille, Rabarübliku ja Liivamäe lasteaia remondiga. “Meile ehitatakse juurde ruumid kahele rühmale,” ütles Liivamäe lasteaia direktor Imbi Pajula. “Senisest kuue rühmaga lasteaiast saab kaheksarühmaline. Paremaks ja moodsamaks muutub kogu maja. Saame kaks saali, kus koht ka interaktiivsele tahvlile, ja loodustoa, mille pimendatavas ruumis on hea mikroskoobi all putukaid uurida. Seal peaks jaguma kohta ka akvaariumitele. Keldrikorrusel plaanime hoida teatrikostüüme, sest tegeleme innukalt draamaõppega. Linn on meie ettepanekutega igati arvestanud.”

Remondi ootel lasteaiapere on vanast majast juba välja kolinud. “Praegu tegutseme kolmel asenduspinnal üle linna. Kui järgmise aasta augustis remont lõpeb, saame septembris sisse kolida,” selgitas Pajula, kelle sõnul tegutseb lasteaed oma tavapärases rütmis. “Meie õpetajatel veab, sest ühe esimese linna lasteaiana võtsime tööle tugiisiku koolitusega tugiõpetaja. Igal aastal tuleb lasteaeda üha rohkem selliseid lapsi, kes vajavad individuaalset tuge ja järeleaitamist. Vägagi raskete diagnoosidega lapsed on abi saanud ja tulevad nüüd koolis hästi toime.”

“Paljuski tingivad remondi terviseameti nõuded,” lausus Belobrovtsev. “Kuna paljud Tallinna lasteaiad on ehitatud juba väga ammu, siis ei saa seal paratamatult järgida uusi nõudeid. Meie ülesanne on viia aastaks 2030 kõik linna lasteaiad vastavusse tänapäeva nõuetega.”

Muusika- ja võimlemissaal eraldi

Rühmaruumidena on nõutavad mängu-, magamis-, riietus- ja tualettruum, vajadusel toidu jaotamise koht ja riidekuivatusruum või -kapp. Mängu- ja magamisruumis peab iga lapse ja täiskasvanu kohta jaguma vähemalt kaks ruutmeetrit põrandapinda. Mängu- ja magamisruumi võib ühendada, kui põrandapinda on lapse kohta vähemalt neli ruutmeetrit.

Nelja- ja enamarühmalises lasteasutuses peab olema muusika- ja võimlemissaal, mis võib olla vaheseinaga eraldatav. “Kõigi nõuete järgimine on muidugi paras pähkel, sest kesklinnas on mõned lasteaiad väga väikesed, asudes näiteks elumajade esimesel korrusel,” tõdes Belobrovtsev. “Lasteaiad vajavad remonti igas linnaosas. Uued hooned on praegu projekteerimisel näiteks Põhja-Tallinnas Kellukese ja Maasika lasteaia ja Pirital Merivälja lasteaia jaoks.”

Järveotsa uue lasteaia 14 rühma võtavad vastu 280 last. OÜ Astlanda Ehitus ehitab seal 5,56 miljoni euro eest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.