"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO: Maarjamäe memoriaalile tulevad ohutuse tagamiseks ajutised piirded (0)
05. oktoober 2020
Mats Õun

Kuna Tallinnas Pirita teel asuva Maarjamäe memoriaali rajatised on halvas tehnilises seisukorras ning mõnelt neist võib variseda kive, piiratakse inimeste ohutuse tagamiseks pääsu osale kompleksist, paigaldades ajutised võrkpiirded. 

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Margit Martinson selgitas, et keskkonnaministeerium on juba pikka aega koos Tallinna linna ja teiste ministeeriumidega otsinud vastust küsimustele, kuidas lahendada Maarjamäe kompleksi maaküsimus ning korraldada sealsete rajatiste remont.

“Maarjamäe kompleks asub praegu reformimata maal. See tähendab, et pole  otsustatud, kas maa ja sellel paiknevate  rajatiste omanikuks saab tulevikus riik või Tallinna linn,” rääkis Martinson. “Kuna lahenduse leidmine võtab paraku veel aega,  tuleb seni tagada inimeste ohutus Maarjamäe memoriaalkompleksi alal. Soovime sellele riigi poolt kaasa aidata  ning  laseme paigaldada memoriaalkompleksi alale ohutusaia.”

Esmaspäeval hakkavad kompleksi halvemas seisukorras olevate rajatiste ehk tribüünide, käesiluettidega monumendi ja Jääretke obeliski juurde kerkima ajutised piirded.

Riigi Kinnisvara AS-i 2016. aastal tellitud audit ütles, et Maarjamäe memoriaalkompleksi rajatised on ohtlikus ja lagunenud seisus, ning soovitas need võimalikult ruttu rekonstrueerida, sest lagunemine võib kiireneda. Ka soovitas audit paigaldada kompleksile ohu eest hoiatavad sildid ning kompleksile juurdepääsu osaliselt piirata.

Osa reformimata maal asuvaid rajatisi kuuluvad kulutuuriväärtustena Tallinna linnale, osa on niiöelda peremeheta. See on ka olnud üks põhjus, miks kompleksi korrastamine pole seni edenenud.

Keskkonnaministeerium, kelle valitsemisala vastutada on maareformi läbiviimine, on esitanud valitsusele Maarjamäe memoriaalkompleksi puudutava memorandumi, milles palub valitsuselt suunist, kuidas lahendada kompleksi maaküsimus ning kas ja kui palju riik kompleksi korrastamist rahastab. Memorandumi arutamine valitsuskabinetis on praegu ettevalmistamisel.

Värske kalkulatsiooni järgi läheks Maarjamäe memoriaali kordategemine maksma kokku üle kolme miljoni euro.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.